ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Göz kuruluğuna yol açan 10 etmen

  Gözlerinizde yanma, batma, kızarıklık, acıma, kaşıntı varsa ve bulanık görüyorsanız; sorun göz kuruluğundan kaynaklanıyor olabilir. Gözyaşımız, içindeki koruyucu maddeler ile göz yüzeyi için bariyer oluşturuyor. Gözyaşı azaldığında ise bu savunma mekanizması bozulmaya başlıyor ve göz kuruluğu meydana geliyor. Hatta ileriki dönemde gerekli önlemler alınmazsa körlüğü kadar götürebiliyor. Basit önlemlerle ‘dur’ diyebileceğiniz göz kuruluğu için vakit kaybetmeden doktora başvurun. Peki gözyaşımızın azalmamasını sağlamak için alınabilecek önlemler neler? Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca, göz kuruluğuna neden olan etkenleri anlatırken, önemli uyarılarda ve önerilerde bulundu.

   

  Göz kuruluğu neden olur?

   

  1. Güneş katarakta kadar götürüyor
  Güneş ultraviyole nedeniyle göz yapılarına zarar verebiliyor. Isı nedeniyle gözyaşının çabuk buharlaşmasına neden olmasının yanında, ultraviyole ışınları katarakt ve sarı nokta hastalığına da neden oluyor. UV blokajı olan güneş gözlüğü kullanmak çok önemli. Ayrıca şapka kullanımı da gerek yetişkin gerekse çocuklarda ihmal edilmemeli.


  2. Yazın rüzgar essin istiyoruz ama…

  Yaz aylarında esen rüzgar serinlememizi sağlayıp bizi rahatlatırken gözlerimizi kurutuyor. Gözyaşı buharlaşıyor. Geniş çerçeveli gözlükle gözlerinizi koruyabilir, suni gözyaşı takviyesiyle nemlendirebilirsiniz.


  3. Klima kurutuyor
  Klima, ortamdaki nem oranını düşürdüğü için gözleri kurutuyor. Rezidans tipi binalarda bu problem daha sık karşımıza çıkıyor. Bu durumda klima sisteminin nem düzenleyici tipte olması veya ortamın ayrıca neminin artırılması gerekiyor. Buna rağmen şikayetiniz devam ederse suni gözyaşı ile gözün nemini takviye edebilirsiniz.


  4. Yüzerken de gözlük kullanın
  Tuzlu su, göz yüzeyinin ve gözyaşı doğal yapısının bozulmasına neden oluyor. Havuz ise klor nedeniyle daha da zararlı. Klor göz yüzeyine toksik etki yaratıyor. Denize veya havuza girerken mutlaka gözlük kullanın. Gözde kızarıklık ve çapaklanma olursa mutlaka bir göz doktoruna başvurun.


  5. ‘Toz kaçtı’ deyip geçmeyin
  Toz; kuru ve rüzgarlı havada göz yüzeyine yapışıp çizilmelere, enfeksiyonlara neden olabiliyor. Göze toz kaçması durumunda bol su ile yıkayın, gözleri asla ovuşturmayın, yıkamaya rağmen batma devam ederse hemen bir hekime başvurun.


  6. Makyajınızı temizlemeye üşenmeyin
  Göz makyajı kapak kenarındaki kanalları tıkayarak gözyaşının yapısının bozulmasına ayrıca enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Her gün yapıyorsanız her gün makyajın göze uygun bir ürün ya da temizleme mendilleri ile temizlenmesi şart. Göz kapağı hijyeni için de göz yakmayan bebe şampuanları ve ılık suyla kirpik diplerini temizleyebilir ya da eczanelerde kirpikler için özel üretilmiş şampuanlar ve temizleme mendilleri kullanabilirsiniz.


  7. Lensle uyumayın

  Kontakt lensler gözlüğe alternatif olarak bazen de sadece kozmetik olarak kullandığımız konforu yüksek, görüşü rahatlatan materyaller. Ancak gözde kornea refleksini azaltarak ve gözyaşı buharlaşmasını da artırarak göz kuruluğuna neden olabiliyor. Yaz aylarında daha çok günlük lens kullanın. Kullanma kurallarına mutlaka uyun. Lensinizi çıkarmadan uyumaktan kaçının. Lensle uyumlu suni gözyaşı damlalarıyla gözün nemini takviye etmek de önemli.


  8. Ekran çağında göz kuruluğu için…

  Günümüzün vazgeçilmezleri bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar göz sağlığımızı tehdit ediyor. Uzun süre ekrana bakmak gözleri kurutuyor. Ekran başında çalışırken gözlerin dinlenmesi ve ıslanması için göz kırpma sayınızı artırın ve 20 dakikada bir 20 saniye gözünüzü ekrandan uzaklaştırın.


  9. Bu hastalıklara dikkat!
  Göz hastalıklarının tedavisinde uzun süreli kullanılan ilaçlar, hormonal nedenler ve bazı romatolojik hastalıklar da gözyaşı üretimini olumsuz etkiliyor. Göze damlatılan ilaçların içindeki koruyucu maddelerden akne tedavisinde kullanılan ilaçlara, antihistaminiklerden diüretiklere dek göz kuruluğuna yol açan bazı ilaçları kullanırken, suni gözyaşı damlaları kullanılmalı. Düzenli doktor takibi ihmal edilmemeli.


  10. Su tüketmek göz kuruluğuna da iyi geliyor
  Bol su içmek göz kuruluğunu önlemede büyük fayda sağlıyor. Özellikle buharlaşmanın yoğun olduğu ve göz kuruluğunun arttığı yaz döneminde yeterli sıvı tüketmemek, sıvı ihtiyacının çay ya da kahve karşılanabileceğini düşünmek, göz kurulunu artırarak göz sağlığına da zarar veriyor.

   

  Video: Göz kuruluğu nasıl tedavi edilir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Göz kuruluğu nedenleri nelerdir?

  Kış aylarında göz kuruluğu artıyor!

  Havuz çocuğunuz için tehlikeli mi?

  Yaz aylarında gözleri korumanın yolları

  Lens kullanırken bunlara dikkat!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler