ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Gribi hafife almayın

  Havaların iyice soğuması ve okulların açılması nedeniyle artış gösteren grip genellikle boğaz ağrısı, ateş, öksürük, kırgınlık ve vücudu kaplayan genel bir ağrı olarak kendini gösterir. Gribin soğuk algınlığından farklı olarak çok ağır seyredip hayati açıdan ciddi risk oluşturabildiğini belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Alzafer, grip kapıyı çalmadan önlem alınması konusunda uyardı.

   

  Grip hastalığı halk arasında soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen hastalıktan farklıdır; çok daha ağır seyredebilir ve zatürreye dönüşürse ölümcül olabilir. Grip hastalığına her yıl değişme özelliğine sahip influenza virüsünün neden olur. Hastalıktan korunmada sağlıklı beslenmeden hijyene dek alacak birçok basit önlem önemli rol oynar. Virüse karşı korunmak ve hastalığın yayılmasını engellemek için en etkili yöntem grip aşısı yapılmasıdır. Grip aşısı özellikle son yıllarda ölümcül grip salgınlarının da görülmesi nedeniyle büyük önem kazandı.

   

  Grip aşısı yüzde 100 korumaz


  Dünyada sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıklardan biri olan zatürrede grip virüsü bizzat zatürreye neden olabildiği gibi, ölümcül tablo oluşmasında ‘gribim nasıl olsa geçer’ düşüncesi de etkili oluyor. Grip aşısı inaktive yani ölü grip virüsünden elde edilir. Bu nedenle aşının kendisi gribe yol açmaz. Grip aşısının koruyuculuğu yüzde 100 değildir, yüzde 89’a varan oranlarda koruyucu olduğu bildirilmiştir. Grip aşısı olmuş bir kişi aşıya rağmen gribe yakalandığında genellikle hiç aşı olmamış bir kişiye göre hastalığı daha hafif geçirir. Zatürre aşısı da grip aşısı gibi çok önemlidir ve bazı kişilerin mutlaka yaptırması gereklidir.

    

  Gripten sonra zatürre de olabilirsiniz! 


  Grip aşısı herkese yapılmaz. Yumurta alerjisi olanlar, aşıya karşı alerjisi olanlar, dört ayın altındaki hamileler ve altı ayın altındaki bebeklere yaptırılmaması gerekir. 65 yaşın üzerindeki kişilerin, kronik hastalığı olanların, bakımevinde kalanların ve sağlık çalışanlarının mutlaka grip aşısı olması gerekir. Bu grupların dışında kalan ve aşıya ulaşabilenlerin de grip aşısı olmaları önerilir. Grip aşısı gribal enfeksiyonu önlerken dolaylı olarak zatürre sıklığını da azaltır. Çünkü gribal enfeksiyon geçiren kişilerde bazen grip üzerine bakteriyel kökenli zatürre de eklenebilir.

   

  Kimler zatürre aşısı yaptırmalı?

   
  Zatürre de ABD’de ölüme yol açan hastalıklar arasında altıncı sırada yer alıyor. 65 yaşın üzerindekiler, KOAH hastaları, akut ve kronik kalp yetersizliği olanlar, diyabet hastaları, kronik böbrek yetersizliği olanlar, dalağı çıkarılmış olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve tekrarlayan pnömokok enfeksiyonu geçirenler mutlaka zatürre aşısı olmalıdır.

   

  VİDEO: Grip tedavisinde mutlaka antibiyotik kullanılmalı mıdır?

   

  İlginizi çekebilir

  Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı!

  Boğaz ağrısını dindiren bitki çayları

  Hızlı iyileşmenin püf noktaları

  Grip ve nezleden korunmanın 5 yolu

  Gribe meydan okuyan 10 besin


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler