ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hangi kronik hastalıkta ne şartla oruç tutulabilir

  16 saate dayanan oruç süreleri sağlıklı insanları bile zorlarken özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişilerin oruç tutmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Doktorlarına danışıp oruca başlamaları halinde ise vücutlarındaki değişimi iyi gözlemleyerek dikkatli olmalarında fayda var.

   

  Diyabetten kalbe, tansiyondan böbreğe kronik hastalığı olanların oruç tutmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Zira kronik hastalık herkeste aynı derecede seyretmediğinden, kimileri alacakları önlemlerle rahatça oruç tutabilecekken kimileri için ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja “Kronik hastalığı olan bir kişiye doktorundan onay çıktıysa tutacağı oruç sağlığı açısından faydalı bile olabiliyor. Yemek dengesini bozmadığımız sürece orucun faydaları çoktur. O yüzden dikkat etmemiz gereken şey bu faydaların karşısında sağlığımıza zarar verebilecek durumların olmadığından emin olmaktır” diyor.

   

  Orun tutanlarda en çok tansiyon düşmeleri görülüyor

   

  Sağlıklı kişilerin de oruç tutarken sürenin uzunluğu ve sıcakların etkisiyle olumsuzluklar yaşayabiliyor. Bu durumda en önemli nokta vücudumuzu dinlemek ve ona yardımcı olacağımız noktaları tespit etmek. 16 saatten fazla süren oruç esnasında en çok görülen durumlar; kan basıncının düşmesi, şekerin düşmesi, gün içi performans ve dikkatin azalmasıdır. En önemli hata; sahur ve iftarın normal öğüne göre çok daha büyük miktarlarda ve çeşitlerle yapılmasıdır. Bu durumda mideye alışmadığı bir yük eklemiş oluyoruz. Sahur ve iftarda amaç yeterli ve dengeli beslenmek olmalıdır.

   

  Oruç tuttuğunuzda ilaç saatlerinizi Ramazan’a göre ayarlayın

   

  Tansiyonu olan kişilerin günde bir defa ilaç alıyorlarsa ve gün içerisinde sıkıntı yaşamıyorlarsa oruç tutmalarında sakınca bulunmuyor. Buna karşın yaz aylarında kan basıncının kışa göre daha düşük seyrettiği için tansiyon sorunu olanların mutlaka hekimlerine danışarak ilaçlarını hem Ramazan’a hem yaz mevsimine göre yeniden düzenlemeleri gerekiyor. Beslenme sıklığının azalması ve tüketilen besin içeriklerinde değişiklikler olması nedeniyle vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelebiliyor. Karbonhidrat, yağ, protein, metabolizma ve sıvı dengesinde de bazı değişiklikler yaşanıyor. Hastalıklara göre dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyle sıralanıyor…

   

  Reflü ve gastriti olanlar…

  Güzel bir ilaç tedavisi, iftar ve sahur arasında düzgün bir su ve yiyecek dağıtımı ile tutulabilir. Bu düzeni sağlamamıza rağmen sıkıntı yaşıyorsak mazeretli sayılabiliriz.

   

  Diyabet sorunu olanlar…

  Diyabetlilerde iki unsur önemli. Bu iki unsur; çok uzun açlığa bağlı şekerin düşmesi (hipoglisemi atakları) ve tersi ilaç/diyet düzensizliğine bağlı şeker yüksekliğinin oluşturduğu durumlar. Günde 1 ilaç kullanan kişiler genellikle oruç tutabiliyor. Bu konuda ilacınızın şeker düşürme gücü hakkında doktorunuza danışın. İki ve üstü ilaç kullanan ya da insülin kullanan kişilerde ise bilinç kaybına varan bayılmalar yaşanabildiğinden oruç tutmamaları gerekiyor. Oruç tutacak diyabetliler karbonhidrat, şeker ve yağdan fakir, proteinden zengin diyetler uygulamalı, çay ve kahveden uzak durmalı.

   

  Kalp rahatsızlığı olanlar…

  Kalp hastalıkları çok geniş bir yelpaze. Bazı kalp hastaları oruç tutarken bir sıkıntıyla karşılaşmazken; birkaç ilaç kullanımı, ilaçların etkisi, sıvı dengesi gibi faktörler hastalığın seyrini kötü etkileyebiliyor. Bu konuda kardiyoloğunuza danışmanız şart.

   

  Böbrek sorunu olanlar…

  16 saati aşan susuzluklar böbrek hastalarını, böbrek taşı olanları ciddi ölçüde tehdit ediyor. Hayati riske de yol açabileceğinden hekim onayı olmadan oruç tutmamak gerekiyor.

   

  Hipertansiyon sorunu olanlar…

  Tansiyonu kontrol altında olanlar, yeterince sıvı tüketirlerse, ek komplikasyonlar yoksa ilaç saatlerini değiştirerek ve sağlıklı beslenerek hekimin onayıyla oruç tutabilirler. Ancak gün içerisinde tansiyonunuzu mutlaka düzenli kontrol edin ve bir sıkıntı hissettiğinizde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun. İlacınızı içmeyi ihmal etmeyin.

   

  Video: Oruç tutanlarda reflü atağı daha çok mu görülür?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Ramazan boyunca böyle beslenin

  "Oruçluyken açlık değil susuzluk zorluyor" diyorsanız...

  Bu besinleri sahurda yemeyin

  Kalp, tansiyon ve diyabetlilere oruç tutma rehberi

  Bayram sofraları için 10 sağlıklı öneri


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler