ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İdrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine götürebilir

  İdrar yolu enfeksiyonları en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. ABD’de her yıl yaklaşık 150 milyon hastaya idrar yolu enfeksiyonu tanısı konuluyor. Kadınlarda son derece yaygın olan, her iki kadından birinin kapısını hayatının bir döneminde çalan ve erkeklere oranla 4 kat fazla görülen hastalık, özellikle de üreme çağındaki kadınları tehdit ediyor. 16 ile 35 yaş arasındaki kadınlarda başlıca risk faktörleri cinsel ilişki ve diyafram kullanımıdır. Anatomik olarak kadın dış idrar yolu erkeğe göre daha kısa olduğundan, bakterilerin kat etmesi gereken mesafe çok azdır. İdrar yapma ile mekanik bir temizleme de olduğu için bakterilerin erkek mesanesine ulaşamadan idrar ile vücut dışına atılmaları mümkün olur.

   

  Yanlış temizlik alışkanlığı


  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna yol açan en önemli etkenlerden biri de tuvalet alışkanlıklarıdır. Tuvalet sonrası yapılan temizliğin arkadan öne doğru yapılması anüs çevresindeki organizmaları vajinaya taşıyabilir. Cinsel ilişki esnasında meydana gelen mikroskopik travmalar ve ilişki ile genital bölgedeki yuvalanan bakterilerin mekanik olarak dış idrar yoluna taşınması da enfeksiyona olan eğilimi arttırıcı etki yapar. 35 yaş sonrası dönemde ise idrar yolu enfeksiyonlarının sıklığı erkeklerde de artış gösterir.

   

   

  Kış aylarında artış gösteriyor


  Kış aylarında vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ve sıvı tüketiminde azalma nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları daha sık görülür. Hastalar; sık ve azar azar idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kasık ağrısı, kötü kokulu idrar, bulanık idrar, kanlı idrar, ateş ve böğür ağrısı şikayeti ile başvurur. Tedavi edilmediğinde böbreklere ulaşan bakteriler, ateşli, daha ağır seyreden ve hatta hastane yatışı gerektirecek boyutta enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmediğinde ise bakterinin kana yayıldığı ciddi enfeksiyonlara hatta kronik böbrek yetmezliğine bile götürebilir.

   

   

  Düzenli beslenme, yeterli sıvı


  Peki idrar yolu enfeksiyonlarından nasıl korunabiliriz? Reçete basit ama etkili maddelerden oluşur. Düzenli beslenme, dinlenme ve yeterli sıvı alımı gibi bağışıklık sistemini güçlendirecek tüm yaklaşımlar; uzun süre soğuğa maruz kalmamak ve hijyen kurallarına dikkat etmek yeterli olur.

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler