ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 •  Jumper’s knee ilk olarak 1963 yılında sıçrama sonucu oluşan bir diz problemi olarak ortaya konmuştur. Tekrarlayan travmalara bağlı ortaya çıkan patellar tendonun (diz kapağı tendonu) enfeksiyonu ve bozulması sonucu oluşur. Bu duruma özellikle sıçrama, hızlı koşu ve vurmayı sıkça yapan sporcularda rastlanır. En sık görülme yaşı 16-40 arası olup, erkekler sporcularda daha fazla görülür. Düztabanlılık ve yokuş aşağı koşu yapmak şikayetlerini artırabilir.

   

   

  RİSK FAKTÖRLERİ

  • Kişi kökenli nedenler: Cinsiyet, yaş, dizin dizilimi, Q açısı, hamstring (uyluk arka kası), kuadriseps (uyluk ön kası) kısalığı, yüklenme sırasında diz fleksiyon açısı. 
  • Dışarıdan etkileyen nedenler: Sert zemin ve antrenman süresi.

   

  JUMPER'S KNEE NASIL OLUŞUR?
  Jumper’s knee klasik aşırı kullanım yaralanmalarına çok tipik bir örnektir. Patellar tendon (dizin önünde bulunan tendon) üzerindeki stres, sıçrama ve düşme anında oluşur. Sıçrama anında bu tendon konsantrik yüklenmeye, düşme anında eksantrik yüklenmeye maruz kalır. Hazırlayıcı nedenler bunlar olmasa da çocuğun patellar tendonun yenileme kapasitesini aşan bir yüklenmeye maruz kalması (ciddi hız ve yön değiştirme koşusu yapma, sıçrama gibi egzersizleri kişinin kapasitesinin üzerinde yapması) sonucu tendonda mikro yırtıklar oluşur ve tendonun iyileşme çabası yetersiz kalır. Tendon içinde dejenarasyon bulguları çıkmaya başlar. Bu durum sürekli yenilenme çabaları ile aşılmaya çalışılır. Ancak tedavi uygun ve yeterli yapılmazsa patellar tendinozis oluşur.

   

  Kişi yoğun geçen bir antrenman dönemi sonrasında ağrı yaşayabilir ve bu durum antrenman sonrası olağan ağrı olarak algılanabilir. Bu sorunu yaşayan sporcuların ortak noktasıbu takım arkadaşlarına göre daha çok sıçramaları, daha hızlı koşmalarıdır.


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler