ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kadınlar böbrek hastalıklarında daha riskli

  İstatistiklere göre dünya genelinde kronik böbrek sorunu görülme oranı yüzde 10 seviyelerinde. Böbrek yetmezliği aşamasında olup da diyalize girmesi gereken insan sayısı ise 2.6 milyon kişi. Üstelik bu rakamın daha iyiye değil kötüye gitmesi bekleniyor. 2030 yılında diyaliz ihtiyacı duyan kişi sayısının 2.6 milyondan 5.4 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

   

  Böbrek hastalıkları konusunda tablonun bu denli ciddi boyutlara varması da toplumsal farkındalığın artırılmasını zorunlu kılıyor. Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır, bu doğrultuda böbrek hastalıkları açısından kadın - erkek farkını anlattı.

   

  Böbrekler ve kadın sağlığı denildiğinde ilk akla gelen soru, iki cinsiyet arasında böbreklerin yapısında farklılık bulunup bulunmadığı oluyor. Böbrekler kadınlarda 135 gram, erkeklere ise yaklaşık 150 gram. Ancak bu durum kadınlarda böbrek fonksiyonlarının yetersiz olacağı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla bu farklılığın bir dezavantaj gibi değerlendirilmemesi gerekiyor.

   

  Böbrekler ve kadın sağlığına ilişkin üzerinde durulması gereken 4 önemli başlık ise şöyle…

   

  Kronik böbrek yetmezliği erkeklerden daha fazla

   

  Dünya genelinde 193 milyon kadın kronik böbrek hastalığından muzdarip. Kadınlarda sekizinci sıklıkta can kaybı sebebi olan bu sorun, her yıl 600 bin kadının hayatına mal oluyor. Üstelik kadınlarda kronik böbrek hastalığı gelişme sıklığının erkeklerden daha yüksek olduğu gözleniyor. İstatistiklere göre hastalık yaygınlığı kadınlarda yüzde 14, erkeklerde ise yüzde 12. Bunun en önemli nedeni, her iki cinste gözlenen kronik böbrek yetmezliği risk faktörlerine ek olarak, kadınlardaki gebelik, lupus ve tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonları gösteriliyor.

   

  Böbrek enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülüyor

   

  Bazı böbrek hastalıklarına kadınlarda daha sık rastlanıyor ki bunların başında böbreklerin enfeksiyonu ve 'Lupus' tarafından tutulması geliyor. Özellikle gebelik döneminde riski artan enfeksiyonlarda tedaviden istenilen sonuca ulaşabilmek için zamanında tanı çok büyük önem taşıyor. Kadınların anatomik yapısı, üriner sistem enfeksiyonlarının gelişmesine ve yukarı doğru yayılarak böbreklerin tutulmasına (piyemonefrit) yol açıyor. Bu nedenle tekrarlayan sistit atakları yaşayan kadınların bu konuya dikkat etmesi önem taşıyor.

   

  Gebelikte böbrek sağlığına dikkat

   

  Gebelik ve kadınlardaki böbrek hastalıkları arasında çok yönlü bir ilişki bulunuyor. Kronik böbrek hastalığı olan kadınlarda, gebelikte anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyebilecek riskler, sağlıklı kadınlara göre artıyor. Diğer yandan gebeliğinin başlangıcında böbrek fonksiyonları normal olan kadınlarda, 'preeklampsi' (gebelik zehirlenmesi) denilen klinik tablonun gelişmesi durumunda, ilerleyen dönemde kronik böbrek hastalığı görülme olasılığının 4-5 kat arttığı biliniyor.

   

  Kadınlarda böbrek rahatsızlığı çok, diyalize giren az

   

  Son dönem böbrek yetmezliği grubunun tümünde, erkekler ile karşılaştırıldığında, artmış kronik böbrek hastalığı sıklığına rağmen diyaliz tedavisi gören kadınların oranının daha düşük olduğu görülüyor. Bu duruma yol açan nedenlerin başında kadınların, özellikle düşük sosyokültürel düzeye sahip bölgelerde, yeterli sağlık hizmetine ulaşmada karşılaştığı güçlükler yer alıyor. Ülkemizde, son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören kişilerin yüzde 57’si erkek, yüzde 43’ünün kadın olduğu biliniyor. Dünyanın gelişmiş bölgelerindeyse kadın ve erkekler başa baş giderken, geri kalmış bölgelerinde tedavi gören kadınların oranının yüzde 30’u bile bulmadığı görülüyor. İstatistikler, böbrek naklinde de durumun benzer olduğunu ortaya koyuyor. Sağlıklı kadınlar böbreklerinin bir tanesini sevdiklerine bağışlama konusunda çok cesur ve özverili olmalarına rağmen, ne yazık ki kendileri böbrek nakline gereksinim duyduklarında, erkeklerden aynı oranda destek bulamadıkları gözleniyor.


  Video: Kimler böbrek hastalığı için risk altında?

   


  İlginizi çekebilir

  Obezite böbrekleri tehdit ediyor

  Kronik böbrek hastalığını önleyebilirsiniz!

  Yaz aylarında böbreklerinizi koruyacak 7 öneri

  Kronik böbrek hastalığında kimler risk altında?

  Böbreklerinizi korumak için ne yapmalısınız?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler