ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kalbiniz yayla tatiline çıkmaya hazır mı

  Siz de sıcaklardan bunalıp tatiliniz için serin bölgeleri tercih edenlerden misiniz? “Deniz, kum, güneş güzel ama sıcaklar beni bunaltıyor” deyip kalbiniz için dağ, orman ya da yayla tatilini seviyor olabilirsiniz. Yayla turizmi nedeniyle her yıl yüzlerce kişi kendini 1500-3500 metre aralığındaki yaylalara atıyor. Aslında sadece Türkiye’de değil dünyada da binlerce kişi yaşamını yükseklerde geçirmeyi tercih ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 140 milyon insan deniz seviyesinin 2 bin 500 metre üstünde bir rakımda hayatlarını sürdürüyor.

   

  Kalbinize ne kadar güveniyorsunuz?

   

  Yüksek rakımda kalp ritmi hızlanıyor

  Türkiye’de daha çok Doğu Karadeniz, İç Anadolu gibi bölgelerde yapılan yayla tatili düşük sıcaklarda konforlu bir tatil sunuyor. Ancak yüksek rakımlı yerlerde kalp ritminizin de normalden daha hızlı olduğunu biliyor musunuz? Hem rakım farklılığı, hem de değişen oksijen seviyesinin kalp hızını artırma, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi olası etkileri nedeniyle yaylaya çıkmadan önce ve çıktıktan sonra mutlaka hekim kontrolü gerekiyor. Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, yayla tatili ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı ve uyarılarda bulundu.


  Yaylaya çıkmadan doktor gidin
  Yaz aylarında imkanı olanlar için yüksek rakımlı yerler dinlenmek için güzel bir alternatif oluşturuyor. Bol temiz hava ile nemin ve sıcaklık seviyesinin düşük olması nedeniyle özellikle kalp hastaları için yaylalar tercih ediliyor. Sıcaklığın ve nemin az olması nedeniyle elverişli iklim koşulları sunan yaylalar, uzman hekim kontrolü şartı ile kronik kalp, akciğer ve diyabet hastaları için güvenli ve ideal yaşam yerleri. Ancak hekim kontrolü olmadığında nefes darlığı ve çarpıntı gibi sağlıklı kişilerin de yaşayabileceği olası problemler, kalp hastalarında endişe yaratabiliyor. Özellikle kontrolsüz kalp hastalarında akciğer ödemi ve tansiyon yükselmesi gibi problemler yaşanabileceği için gerekli önlemlerin alınması önem taşıyor.  Yayla havası kalp atışını artırıyor
  Memeli canlıların metabolizmalarında bulunan ve oksijen seviyesini saptayan mekanizmalar, oksijen azlığında solunum sıklığını ve kan akımını artırarak yaşamı devam ettirecek önlemler almaya başlıyor. Bu nedenle yüksek rakımda yaşayan insanlarda ortalama kalp hızı ve kalp atım miktarı deniz seviyesinde yaşayanlara göre daha fazla oluyor. Kalp kası da enerji olarak serbest yağ asitleri yerine daha fazla glikoz kullanıyor ve kalbin daha fazla yorulmasına neden olabiliyor.

   

  Yaylada hareket daha çok yoruyor
  Yüksek rakımda yapılan egzersizlerde oksijen kullanımı arttığı için hareket halinde daha fazla yorgunluk hissi yaşanıyor. Oksijen basıncının azalmasına bağlı olarak da insanlarda kan basıncı artıyor, adrenalin ve kortizon salgılanıyor, kalp ritmi de değişiyor. Bu nedenle kronik koroner arter hastalığı, sistemik hipertansiyonu, kalp yetmezliği ve diyabeti olan hastaların yayla tatili öncesi ve sonrası sağlık kontrollerini ihmal etmemeleri gerekiyor.

   

  Video: Kalp yetersizliğinin belirtileri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Vücudumuz sıcak havaya nasıl tepki verir?

  Sıcak havalarda kendinizi iyi hissetmenin yolları

  Sıcak havalarda kalp hastalarını kurtaran 6 öneri

  Kalbinizi sıcak ve nemden koruyun!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler