ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kalbinizi seviyorsanız sigarayı bırakın

  Doğru beslenme, sağlıklı yaşamın temel taşlarından biridir. Düzenli spor da sağlıklı yaşam döngüsünde önemli bir yere sahip. Peki ya kötü alışkanlıklar? Sağlıklı yaşamın önündeki en büyük engellerden biri sigaradır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sigara alışkanlığı dünyanın en büyük sağlık sorunu. Bunun nedeni ise sigaranın dumanında zararlı olan 4 binden fazla madde bulunması. Dünyada her yıl 4 milyon kişi, sigaranın yarattığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de de her yıl 100 bin insan sigara yüzünden erken yaşta yaşamını yitiriyor. Üstelik sadece içenler değil pasif içiciler de sigara bağımlıları kadar zarar görüyor. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için ‘sigarayı bir an önce bırakmak’ şart. İyi haber ise bu hatalı alışkanlığı bıraktıktan sadece 20 dakika sonra bile vücudumuzda olumlu değişimlerin başlaması. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Sigarayı Bırakma Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal, sigarayı bırakmanız için 10 önemli nedeni anlattı.


  1 sigara ömrünüzü 5 dakika kısaltıyor
  İçilen her sigara, insan yaşamını 5 dakika kısaltıyor. Bu nedenle erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalıyor.


  Öksürüyor musunuz?
  Sigara devamlı içildiğinde kronik bronşite bağlı salgılar arttığı için özellikle sabahları koyu renkli ve balgamlı öksürük oluşuyor. Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta sonra öksürüğünüz varsa şiddeti azalıyor ve 3 ay içinde kayboluyor. Balgam sorununuz da 2 haftada yarı yarıya azalıyor.


  Felç riski düşüyor
  Sigaranın kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artıyor. Sigarayı bıraktığınızda ise felç olma riskiniz 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olan kişilerle aynı düzeye iniyor.


  Sigarayı şimdi bırakırsanız…
  Normalde nabzımız dakikada 80-100 kez atıyor. Ancak sigara içen kişilerde nabız atım sayısı 100 ve üzerine çıkabiliyor. Bunun sonucunda da yüksek tansiyon gibi oldukça önemli problemler ortaya çıkabiliyor. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı, kalp hızı normale dönüyor, 8 saat sonra kanda oksijen düzeyi normal seviyeye geliyor. Bu sayede hipertansiyon hastalarında tansiyon ideal sınıra yaklaşıyor. Sigara içenlerde kalp krizi riski de 10 kat artıyor. Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra kalp krizi riski azalıyor. Bir yılın sonunda risk yüzde 50 oranında düşüyor. 15’inci yılda kalp koroner damar hastalığı ve kalp krizi riskiniz hiç içmeyenlerle aynı düzeye iniyor.


  Akciğer kanserinin nedeni
  Akciğer kanseri, kanser nedeniyle gelişen ölümler arasında 1’inci sırada yer alıyor. Akciğer kanserinin yüzde 90’ının nedeni de sigara oluyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 10’uncu yılda akciğer kanseri riski yüzde 50 azalıyor. Sigara aynı zamanda ağız, gırtlak, yemek borusu, böbrek ile pankreas kanseri riskinin de önemli bir faktörü. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra bu kanser türlerinde riskiniz yüzde 50 oranında düşüyor.


  Artık nefesiniz kesilmeyecek
  Sigaradaki nikotin bağımlılık yapmasının yanı sıra kalp atışlarını hızlandırıyor, tansiyonu yükseltiyor, kanın pıhtılaşma riskini arttırıyor ve kanın oksijen seviyesini düşürerek efor kapasitesini düşürüyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 2 hafta-3 ay içinde efor kapasitesi artıyor. Efor kapasiteniz artınca da daha hızlı koşabilir, daha uzun yürüyüşler yapabilir, hareket ettiğinizde nefes darlığı sorunu yaşamazsınız.


  Astım krizlerini durdurun
  Sigara ilerleyici olan hava yolu tıkanıklığı ile karakterize bir hastalık olan KOAH gelişiminde en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Üstelik sigarayı bıraktıktan sonra bile hasarların tümüyle ortadan kaldırılması mümkün olmuyor. Sigara içildiği takdirde hızla ilerleyen KOAH, sigara bırakıldığında ise daha yavaş ilerliyor. Sigara astım krizlerinin de en önemli nedenini oluşturuyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 1 yıl içinde KOAH'ın ortaya çıkması engelleniyor, varsa ilerlemesi duruyor.


  Bir çocuk düşünüyorsanız…
  Sigara infertilite, erektil disfonksiyon, düşük yapma, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmak gibi pek çok ciddi hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Sigarayı bıraktığınızda bu riskleri azaltmış olursunuz.


  Parmaklarınıza ‘kan’ gelsin

  Sigara dumanındaki karbonmonoksit gazı, kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltıyor. Dokular yeterince oksijen alamadığı için de tırnak ve parmaklarınızda sararmalar oluşuyor. Sigarayı bıraktıktan sonra ortalama 3 ay içinde sarı lekeler kayboluyor.


  Canlı bir cilt için
  Sigara cildimizin en büyük düşmanı! Bu kötü alışkanlık cildi besleyen kılcal damarlarda tıkanıklığa, bunun sonucunda da cilt beslenmesinin bozulmasına yol açıyor. Sigara ayrıca vücuttaki A vitamini seviyesini de düşürüyor. Bunun sonucunda da ciltte kuruma ile matlaşma gibi sorunlar gelişiyor, kırışıklar ve sarkmalar gibi problemler de daha erken yaşta ortaya çıkıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 12’nci haftada kan dolaşımının düzelmesiyle birlikte cildiniz daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşuyor. Ayrıca sigara sedef hastalığına da yine aynı mekanizma ve oksidatif strese bağlı olarak meyili arttırıyor. Bunun yanı sıra sigaranın içinde yer alan toksik maddeler bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve vücudun savunma sisteminde oluşan bu sorun da sedef yaralarının çoğalmasına yol açıyor. Sigarayı bıraktığınızda sedef hastalığına yakalanma riskiniz azalıyor.

   

  Video: Başarılı sigara bırakma yöntemleri

   

   

  İlginizi çekebilir

  Pasif içici olmak neden daha zararlı?

  Kimler sigarayı bırakmak için uzmana başvurmalı?

  Hamilelikte sigaranın bebeğe zararları

  Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişimler

  Sigara bağımlılığınızı ölçün!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler