ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Keratokonus tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebiliyor

  Pek çoğumuzun ismini bile duymadığı ancak günümüzde giderek yaygınlaşan göz hastalığı keratokonus, ülkemizde yaklaşık her bin kişiden 3’ünde görülüyor. Özellikle 15-25 yaş arasındaki kişiler bu tanıyı daha sık alıyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi keratokonus hakkında bilgiler verdi, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

   

  Keratokonus nedir?

   

  Keratokonus gözün en dış ortamında bulunan saydam tabakanın incelmesi, bombeleşmesi veya dikleşmesi şeklinde tanımlanabilir. Hastalık tedavi edilmezse ya da ilerlemesi durdurulmazsa nihai körlüğe kadar gidebiliyor. Keratokonusun nedenleri tam olarak bilinememekle birlikte, gözleri aşırı ovalamanın bu hastalığın gelişimine yol açabiliyor. Tedavide ise en yeni yöntem olan hibrid lensler umut veriyor.

   

  Gözlük dereceniz artıyorsa...

  Son aylarda gözlük derecenizin hızla artmasından ve gözlük takmanıza rağmen sık sık net görememekten mi şikayetçisiniz? Aklınıza keratokonus ihtimalini getirmekte fayda var. Özellikle de gözlük numarası yüksek düzeyde olan ve her kontrol muayenesinde astigmatik kırma kusuru artan kişilerde bu hastalığa sık rastlanıyor. Ülkemizde yaklaşık her bin kişiden 3’ünde görülen ve özellikle 15-25 yaş arasında hızlı ilerleme gösteren keratokonusun kesin bir nedeni bulunmamakla birlikte, genetik kalıtım, çeşitli sistemik hastalıklar veya göz rahatsızlıkları bu hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Dikkat çeken önemli bir bilgi de; ergenlik döneminde yoğun alerji şikayeti olanlarda gözü ovalamanın bu hastalığın gelişimine yol açtığını gösteren güncel yayınların bulunması. Özellikle uzun süreli bilgisayar kullanımının artırdığı djital göz yorgunluğunun sıklıkla eşlik ettiği kuru göz sendromunda gözlerimizi aşırı ovalamak ileride bu rahatsızlığın görülme riskini artırıyor. Son yıllarda giderek yaygınlaşan keratokonus, erken evrelerde şikayet oluşturmaması nedeniyle kolay tespit edilemiyor, buna karşın ileri teknoloji cihazlarının rutin kullanıma girmesi ile erken evrelerde tanınması mümkün. Özellikle 2 dereceden yüksek astigmatı olan ve gözlükle tam düzeltilemeyen kişilerin kendilerinde bu hastalığın olabileceğini düşünerek görme keskinliği muayenelerini her yıl mutlak surette yaptırmaları çok önemli.

   

  Kırma kusurlarına dikkat!

  Keratokonus 15’li yaşlarda başlıyor ve 10 yıl içerisinde hızlı ilerleme gösteriyor. Basit miyopi gibi normal bir kırma kusuru olan kişilerde 18 ile 25 yaşları arasında gözlük numaralarının durması, buna karşın ilerlemenin 25 yaş sonrasında da devam etmesi halinde akla bu hastalığın gelmesi gerekiyor. Özellikle 18 yaşından sonra da ilerleyen bir kırma kusurunuz varsa hatta bu kusur gözlük ile tam düzeltilemiyorsa siz bir keratokonuslu olabilirsiniz.

   

  Keratokonus tedavisinde güncel yöntem

   

  Keratokonusun nihai tedavisi kornea nakli ancak her kişiye gerekmiyor. Son yıllarda daha ılımlı cerrahiler olan kornea içi halka uygulamaları ve korneal çapraz bağlama gibi tedaviler ile hastalığın ilerlemesinin durdurulması amaçlanırken, cerrahi dışı seçenekler arasında başı bugüne dek kontakt lensler çekiyordu. Ancak kontakt lensler sert olduğu için kişiler kullanımda zorluk çekiyor bu nedenle uzun dönemli kullanılamıyor. Son dönemde yeni nesil kontakt lensler (hibrid lens) ise keratokonus konusunda umut veriyor. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde kullanıma giren hibrid lensler eş zamanlı olarak ülkemizde de sayılı merkezlerde tecrübeli göz hekimleri tarafından uygulanabiliyor. Yeni nesil kontakt lensler (hibrid lensler) ile kişilere hem yüksek konfor sağlanıyor hem de hastalığın ilerlemesi durdurulabiliyor.

   

  Video: Göz kuruluğu yaşam kalitesini bozuyor

   

   

  İlginizi çekebilir

  40 yaş üstünü hedef alan sinsi hastalık: Glokom

  Göz kuruluğuna yol açan 10 etken

  Diyabet gözleri vuruyor

  Tavuk karasına dijital tedavi: Biyonik göz

  Göz nezlesi görme kaybına neden olabilir


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler