ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kronik böbrek hastalığını önleyebilirsiniz

  Son yıllarda çok önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen kronik böbrek hastalığı, aslında basit ve ucuz bazı idrar ve kan testleri ile erken saptandığında önlenebiliyor veya ilerlemesi geciktirilebiliyor. Ama erken tanısının konulamaması buna olanak vermiyor. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı ve Acıbadem International Hastanesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır, hayati riske neden olan kronik böbrek hastalığına karşı önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

   

  Kronik böbrek hastalığı sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerliyor, bu da kötü yaşam kalitesi ve ölüm oranları ile hasta sağlığını, yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile de sağlık bütçesini ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk gruplarını; şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı ve ailesinde böbrek hastalığı olanlar ile yaşlılar oluşturuyor. Diğer risk faktörleri arasında; obezite, sigara, böbrek taşı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, sık ağrı kesici kullanımı ve bağ dokusu hastalıkları geliyor.

   

   

  Çocuklardaki kronik böbrek hastalığı riskine dikkat!


  Tüm dünyada erişkinlerin yaklaşık yüzde10'u böbrek hastası. Ülkemizde de her 7 erişkinden biri kronik böbrek hastası. Milyonlarca kişi bu hastalığı çekerken böbrek hastası olan 10 kişiden sadece biri hastalığının farkında. Kronik böbrek hastalığı sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresinde kendini gösteriyor. Günümüzde çocuklar da ciddi risk altında. Kronik böbrek hastalıkları görülme sıklığının çocuklarda da artıyor olması, bu hastalığın ilerleyen yıllarda toplumda büyük bir iş gücü kaybı ve tedavi maliyetine yol açacağının göstergesi. Özellikle çocuk ve genç popülasyonda kronik böbrek hastalığı tanısını erken koymak ve tedavi etmek ciddi önem taşıyor. Sosyal ve ekonomik yükü her geçen gün artan kronik böbrek hastalığının kontrolünü sağlamak için, toplumda yaşam biçimi değişikliklerine yol açacak ve böbrek hastalığının önlenmesi ve tedavisine dayalı hastalık yönetimi modelinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekli.

   

   

  Kronik böbrek hastalığında tedaviden çok korunmak önemli


  Vücudumuz için hayati öneme sahip böbreklerimiz, karnımızın arka duvarında, bel bölgesinin iki yanında yer alıyor. Görünüm olarak kuru fasulyeyi andıran böbreklerin her biri ortalama 10 cm. boyunda ve 150 gram ağırlığa sahip. Böbrekler kanda bulunan zararlı maddeleri ve üreyi süzüyor, idrarla dışarı atılmasını sağlıyor. Bilinçsiz ilaç ve sık ağrı kesici kullanımından sigara ve aşırı alkole birçok yanlış alışkanlık böbreklere zarar veriyor. Kronik böbrek hastalığı önlenebilir bir hastalık, tedaviden çok hastalıktan korunmak önemli.

   

   

  Böbrek sağlığınızı korumak için 8 altın kural:

   

   

  • Formda ve aktif olun
  • Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.
  • Kan basıncınızı kontrol ettirin.
  • Sağlıklı beslenin ve ideal kilonuzu koruyun.
  • Yeterli ve sağlıklı sıvı tüketin. Normal kiloda erişkin bir kadın günde 1,5-2 litre, erkekler ise 2-2,5 litre su tüketmeli. Suyun azı gibi aşırısı da böbreklere zarar veriyor.
  • Sigara içmeyin.
  • Sık ilaç tüketmeyin.
  • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, obezite ve ailede böbrek hastalığı öyküsü gibi, böbrek hastalığı gelişiminde etkili olan risk faktörlerinden birini veya birkaçını taşıyorsanız böbrek fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirin.

   

  İlginizi çekebilir:

  Böbrek naklinde doğru bilinen 10 yanlış
  Böbrek yetmezliğinin 9 nedeni
  Bu hastalıklar böbrekleri yoruyor!

  VİDEO: Böbreklerin vücudumuzdaki temel işlevi nedir?

   

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler