ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kusma ishal bir aradaysa dikkat

  Yaz aylarıyla beraber çocuklarda görülen ishal vakaları giderek artar. Yaz aylarında görülen ishaller, özellikle 2 yaştan küçük çocuklar için önemli bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle ishale kusmanın da eşlik ettiği durumlarda biran önce doktora başvurmak gerekiyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, ishalle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı...

   

  Yaz aylarıyla birlikte ise başta ishal olmak üzere, bulantı, kusma gibi bulaşıcı özellik taşıyan mide bağırsak sistemi enfeksiyonlarında artış gözleniyor. Bu durum, hastalığın ortaya çıkmasındaki etken olan virüsler, bakteriler ve parazitlerin nem ve artan sıcaklara bağlı daha kolay yayılabilmesinden kaynaklanıyor. Yiyeceklerin uygun koşullarda saklanmaması, daha erken bozulması, havuz ve deniz suyunun içilmesi, gıdaların yeterince temizlenmemesi ya da temiz suyla yıkanılmaması gibi birçok etken yaz ishallerinin oluşmasına zemin hazırlıyor.

   

  Hijyen kurallarını ihmal etmeyin

  İshal, bağırsak alışkanlığının durumuna göre her çocuk için değişmekle birlikte, genel olarak çocuğun günde üç veya daha fazla sıvı ve bol miktarda kaka yapması olarak tanımlanıyor. İshal nedeniyle vücuttan hem su, hem de tuz kaybedilmesi özellikle küçük çocuklarda mutlaka önlem almak gerekiyor. Yaz aylarında, aşırı terleme nedeniyle hastalığın kontrolü zorlaşabiliyor. Bu nedenle ishal başladığı andan itibaren sıvı takviyesi yapılması önem taşıyor. Bununla birlikte uzun süren ve tekrarlayan ishalin çocuğun normal gelişimine de etki edebiliyor. Özellikle 6 ay 2 yaş arası küçük çocukların mümkün olduğunca kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü iki haftadan uzun süren ishallerde laktoz intoleransı dediğimiz durumlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca, anne sütü çocuğu korudu için 6 aydan önce ishal nispeten daha az görülse de özellikle yaz ishalleri ilk 6 aylık periyotta çok daha tehlikeli olabiliyor. Özellikle rota virüsü kaynaklı ishal, çocuklarda sıvı kaybına bağlı vücudun su ve tuz dengesinin bozulmasına sebep olabildiği için ne kadar küçük yaşta yaşanırsa risk de o denli artıyor. En önemli sebebini ise anne ya da bakıcının hijyen kurallarına yeterince uymaması oluşturuyor.

   

  Ne zaman hekime başvurulmalı?

  Özellikle ishalin kusma ve ateşle birlikte seyrettiği durumlarda daha dikkatli olunması gerekiyor. Beslenme bozukluğu ebeveynlerin için uyarıcı olmalı. Çocuk her yediğini çıkarıyorsa, ateşi 38.5’un üzerine çıkıyorsa, hiçbir şey yememesine rağmen günde beşten fazla kaka yapıyorsa ve dışkısı çok sıvıysa mutlaka hekime başvurulmalı.

   

  İshale karşı bol sıvı alın

   

  Viral enfeksiyonlara bağlı ishalde çocukta bulantı ve kusmayla birlikte sıvı kaybı daha fazla yaşanıyor. Kaybedilen sıvının yerine konması bu vakalarda hayati önem taşıyor. Viral enfeksiyonlar mikrobun alınma süresi ve etkisine göre, 2 günden 2 haftaya kadar sürebiliyor. Ayrıca kakada pis bir koku oluyor ve her zaman ateş görülmüyor. Daha çok mikroplu sular ya da yiyeceklerden bulaşan bakteriyel enfeksiyonlarda ise çok bol miktarda ve çok sulu, kanlı ishalle birlikte çocukta yüksek ateş de yaşanıyor. Kanlı ishal çok uzun süre devam ederse polip ve kalın bağırsakta divertükül gibi kanamaya neden olabilecek sorunlar açısından incelemek gerekebiliyor.

   

  İshal tedavisi

   

  Yaz ishallerinin temelde yeterli sıvı alımı ve doğru beslenme tedavisiyle 3-7 gün içinde kendiliğinden düzeliyor. Ayrıca sıvı elektrolit paketleri de çocuklarda yarar sağlıyor. Ancak ishalle birlikte kusma ve ateş varsa bunun engellenmesi için damardan sıvı tedavisi gerekebiliyor. Bu vakaların çoğunda oral yoldan probiyotik tedavisi de başlanıyor.

   

  İshale ne iyi gelir?

   

  Genel durumu iyi olan ve bol su içebilen çocuklarda ayaktan tedavi yeterli olabiliyor. Kusmanın eşlik etmediği hastalarda iştahsızlık olacağı için mideden hemen emilmeyen gıdalar vermek gerekiyor. Patates, püresi, pilav ve özellikle yoğurtlu çorbalar tercih edilebilecek gıdalar arasında yer alıyor. Beraberinde probiyotik içeren besinler ya da medikal ilaçlar hastalık seyrinde olumlu etkiler görünmesini sağlıyor.

   

  Peki, çocuk bunları da reddediyorsa neler yapılmalı? Bu durumda çocuğun midesinin boş kalmaması adına sevdiği yiyecekler verilebilir. Çünkü midenin boş kalması enerji açığını ortaya çıkaracağı için çok daha kötü sonuçlara neden olabilir. Aldığı sıvı besinleri tolere etmeye başlayan çocuklarda hafif bir kahvaltı küçük miktarlarda haşlanmış et, yumurta gibi hem protein, hem de enerji açısından zengin yiyeceklere geçilebilir. Bu dönemde çocuklara kızartmalar gibi yağlı besinler ve barsak hareketlerini artırıcı, kayısı, ceviz gibi gıdaları vermemekte fayda var. Anne sütü alan çocuklara da sıklıkla anne sütü verilmeye devam edilmeli.

   

  Şişe suları tercih edin
  Çocuklarda ishalin önüne geçmek için bazı önlemleri almak hastalığın bulaşma riskini de azaltıyor. Özellikle yemekten önce ve sonra çocukların elleri iyice yıkanmalı. Temizliğinden emin olmadığınız tuvaletler kullanılmamalı. Bebeklerin bezleri değiştirildikten veya tuvaletten sonra eller mutlaka yıkanmalı. Meyve sebzeler temizliğinden emin olduğunuz suyla yıkanmalı. Güneşte beklemiş, açıkta satılan ve son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler kesinlikle tüketilmemeli. Dışarıda yemek yenecekse, pişirilme ortamının hijyenine güvenilen mekanlar tercih edilmeli. Çocuklara açıkta satılan dondurmalar alınmamalı. Güvenliğinden ve temizliğinden emin olmadığınız hiçbir su içirilmemeli ve şişe su tercih edilmeli.

   

  Video: Çocuklarda kronik ishalin nedenleri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Aşırı sıcakla gelen çocuk hastalıkları

  İshalden güneş çarpmasına çocukları bekleyen yaz hastalıkları

  Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz?

  Yazın çocuğunuz için bu kıyafetleri tercih edin

  Aşırı sıvı kaybına neden olan yaz ishallerine dikkat edin


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler