ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Menopozu ikinci bahar gibi yaşayın

  Kadın olmak belirli dönemeçlerden geçmeyi zorunlu kılar. Bu dönemeçlerden geçerken de pek çok sorunla karşılaşılıyor. Bu süreçlerden biri de menopoz. Doğal bir süreç olan menopoz çoğunlukla kadınlar tarafından buruk karşılanıyor. Hem fiziksel hem ruhsal hem de sosyal ve kültürel bir takım belirtilerin eşlik ettiği menopoz, aslında yeni bir yaşama geçişin başlangıcı.

   


  Menopoz nedir?


  Yumurtalıkların görevlerini yerine getirememeye başlaması sonucu genellikle 45-50 yaşlarında ortaya çıkan menopoz, kapısını çaldığı kadında terlemeden sıkıntı hissine, sinirlilikten kilo almaya dek birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getiriyor. Menopoz döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal değişiklikler... 


  Sizin sorununuz hangisi?

  Çocuklar büyümüş, okul, iş dertleri büyük ölçüde bitmiş oluyor ama bu kez de torunlara kimin bakacağı, çocukların evlilik problemleri gibi yeni sorunlar kadınlar için baş gösteriyor. Eşin emekli olup evde daha çok zaman geçirmesi, mevcut geçimsizlikleri su yüzüne çıkarabildiği gibi bazen de eş kaybı bu dönemdeki yeni zorluklar olarak kadının karşısına çıkabiliyor. Kendine has bu yeni dinamikleri ile menopoz genellikle sıkıntılı ve negatif bir süreç gibi algılanıyor. Özellikle menopoza eşlik eden psikolojik ve fiziksel belirtiler, kadınları menopoz fikri kadar rahatsız edebiliyor. Doğurganlığın sonu anlamına gelen menopoz, yaşam enerjisinin sonu demek değil.


  Menopoz depresyonu mu çağrıştırıyor?

  Menopoz hakkında bilgi sahibi olmamak, menopozla başa çıkabilmeyi zorlaştırıyor. Menopoz denilince akla hemen depresyon gelse de, menopoza girmek ille de depresyona girileceği anlamına gelmiyor. Menopoz hakkında yeterince ve doğru bilgilenmemek birçok kadında bu nedenle korkuya neden oluyor.

   

  Menopozun psikolojik belirtileri


  Öfke: Hormonal değişimler nedeniyle kadınlar uzun vadede içlerinde tutup yeterince tepki verememiş oldukları olaylar nedeniyle çok daha çabuk sinirlenip öfkeleniyor ve tepki veriyor.

   
  Alınganlık: Hormonal değişimler ve psikolojik etkileri, kadınları bu dönemde daha alıngan ve kırılgan yapabiliyor. Kadınlar, daha önce kaldırabildiği şeyleri artık kaldıramayabiliyor.


  İşe yaramama hissi: Bazı kadınlar için menopoza girmek artık kendini bir kadın olarak yeterli hissetmeme, eksik hissetme gibi bir duygu yaratıyor. Oysa adet görmek ya da doğurabilmek kadınlığın sadece parçaları; yani kadınlık bunlardan ibaret değil!

   

  Menopozun fiziksel belirtileri

   

  • Ateş basması
  • Daralma hissi
  • Çabuk yorulma
  • Uyku düzeninde değişimler
  • Kilo alımı

   

  Menopozu rahat geçirmek için…

   

  • Artık kendinize her yönden daha iyi bakmaya başlayın. Beslenme sağlığınıza önem verin. Balık ve sebzeleri bol tüketin.
  • Haftada üç gün 30 dakika yürüyün. Süreyi çok buluyorsanız hiç olmazsa iki gün 15 dakika yürümeyi ihmal etmeyin. Ancak unutmayın ki bir işi halletmek için dışarı çıkmanız veya markete gitmeniz yürüyüş sayılmıyor.
  • Artık “Önce ben” deme zamanı! Bu döneme kadar hayattaki öncelikleriniz çocuklarınız, eşiniz, işiniz vs olmuşsa da artık önce kendinizi ve kendi isteklerinizi ön plana alın. Ayrıca sizin mutlu ve huzurlu olmanızın ailenizi de olumlu etkileyeceğini bilin.
  • Sizi yoran, tüketen insanlarla görüşmeyin ya da ciddi sınırlar koyun.
  • Kendinize yeni meşguliyetler bulun ya da yapmaktan keyif aldığınız aktivitelere devam edin. Çiçek ekin, örgü örün, bir kursa katılın.
  • “Ben hastayım, şuram ağrıyor” deyip kendinizi bırakmayın. Bedeninize özen gösterin.
  • Torun bakmak sizi tüketiyorsa, çocuğunuz kırılmasın diye bunu saklamayın. Tek başınıza büyük sorumlulukların altına girmeyin.
  • Sevdiğiniz, size iyi gelen kişilerle görüşün. Sosyal yaşamdan kopmayın. Çalışmak istiyorsanız çalışın.
  • Kendinizi eve ve mutfağa hapsetmeyin.
  • Doğurganlık döneminin bittiği anlamına gelse de menopozun cinsel hayatın bittiği anlamına gelmediğini bilin.
  • Bu sürecin hayatınız için yeni bir dönem olduğunu kabul etmek çok önemli. Menopoz ile birlikte ‘ikinci bahar’ınızı yaşamaya başlayın.
  • Menopoz hakkında doğru bilgi sahibi olun, araştırın. Doktorunuza danışın.

   

  Video: Menopoz nedir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Menopozun yol açtığı şikayetleri azaltın!

  Menopoz döneminde kalsiyum tüketimini arttırın!

  Mutlu bir kadın olmanın 10 yolu

  Menopoz dönemine özel beslenme önerileri

  Menopozda yaşanan değişimler


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler