ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Metabolik sendroma karşı önleminizi alın

  Özellikle hareketsiz yaşamı olanlar; bel çevreniz gün geçtikçe artıyor, yemeklerden sonra ağırlık çöküyor, canınız tatlı bir şeyler istiyorsa ve ailenizde de diyabet hastalığı olan varsa metabolik sendrom olabilirsiniz. Metabolik sendrom tanısı konmuş hastalarda diyabet, kalp damar ve hipertansiyon hastalıkları riski de artıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaşan metabolik sendrom özellikle masa başı çalışan ve hareketsiz yaşam tarzı olanları tehdit ediyor.

   

  Riski düşürmek mümkün

  Oysa günlük yaşantınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle büyük kazanımlar sağlamak, hastalığa karşı riski düşürmek mümkün. Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Özışık, önerileri şöyle sıralıyor.

   

  Güne 2 bardak ılık su ile başlayın: Suyun mucizevi etkisini unutmamalı, kışın susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Uyanınca içilen 2 bardak ılık su güne daha dinç başlamamızı sağlar ve sindirim sistemimizi güne hazırlar.

   

  Yeşil çay için: Yeşil çayın içindeki antioksidanlar, kateşinler yağ yakıcı bir etkiye sahip olup aynı zamanda metabolizmamız üzerinde hızlandırıcı etkiye sahip iyi bir sıvı kaynağıdır. Günde bir iki fincan içilebilir.

   

  Kahvaltıyı atlamayın: Kahvaltı bütün diyet listelerinin en önemli aktörü. Ancak kahvaltıda tüketilecek besinler de bir o kadar önemli. Poğaça, simit, beyaz ekmek gibi basit karbonhidrat içeren besinler yerine daha çok lif içeren tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta ve yeşil sebze ile badem, ceviz, fındık gibi besinleri tüketmek, kahvaltıdan yaklaşık iki üç saat sonra kan şekerimizin hızlı düşmesini ve öğle yemeğinde karbonhidratlara gözü dönmüş bir şekilde saldırmamızı engelleyebilir.

   

  Ara öğünlere dikkat: Ara öğünleri ihmal etmemek çok önemli. Ancak sağlıklı atıştırmalıklar olmasına dikkat etmeli, abur cuburdan kaçınmalıyız. Meyve suyu içmek yerine bir meyve öğle yemeğine bir saat kala kan şekerimizi daha düzenli bir seviyede tutar.

   

  Arabanızı uzağa park edin: Evden çıkıp işimize doğru yola koyulurken yürüyüş mesafemizi artırabilecek yöntemleri hayatımıza koymak oldukça önemli. Arabamızı biraz uzağa park edebilmek, otobüsten bir durak önce inmek, asansör yerine merdiven kullanmak gün içinde hareketliliği sağlayabilmek adına oldukça önemlidir.
  Hafta sonu eve kapanmayın: Hafta sonlarını evde veya alışveriş merkezlerinde geçirmek yerine hareket etme fırsatı bulacağınız ve gün ışığından da faydalanacağınız açık havada geçirin.

   

  Rafine gıdalardan uzak durun: Kan şekerimizi hızla yükseltmeyen gıdalara yönelmek, rafine gıdalardan uzak durmak mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek, etlerin ve balıkların daha az yağlı olanlarını sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlamak önemli.

   

  Bu önerilere rağmen bel çevresi gün geçtikçe genişleyen, yemeklerden sonra ağırlık çökmeye devam eden, öğünlerden iki üç saat sonra canı aşırı derecede tatlı şeyler yeme ihtiyacı hisseden, özellikle de ailesinde diyabet hastalığı olanların sağlık kuruluşuna başvurması ve profesyonel destek alması gerekir.

   

  İlginizi çekebilir:

  Metabolik sendromunuz var mı?
  Metabolik sendrom nasıl tedavi edilir?
  Metabolik sendrom kimi seçer?
   

  VİDEO: Metabolik sendromun uyku apnesi ile ilişkisi var mı? 

   

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler