ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Navigasyon destekli skolyoz cerrahisi ile hayata tutundu

  Vücudundaki ‘eğrilme’ sorunuyla sadece 9 yaşındayken tanıştı. Skolyoz ve kifoz hastalıkları, geçirdiği yıllar boyunca Özlem’in yakasını hiç bırakmadı., 23 yaşına geldiğinde, vücudundaki eğrilme akciğerlerinin kapasitesini daralttığı için nefes almakta zorlanıyordu. Gittiği doktorların hiçbiri ameliyata yanaşmıyordu. Pek çoğu, “ameliyat masasında kalır”, “tedavisi yok” gibi şeyler söylüyordu. Özlem ve ailesinin karamsarlığı giderek artıyordu. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’a gittiklerinde benzer bir yanıt almaktan korkuyorlardı. Korktukları olmadı! Özlem doktoruna güvendi ve ailesini ikna ederek ameliyat oldu. İşte hem skolyoz hem kifoz hastası Özlem’in yeniden doğuşunun ve o doğumda kullanılan ileri teknolojik yöntemler ile usta ellerin mucizevi başarısının ayrıntıları…

   

  Henüz küçücük bir çocuktu Özlem. Koşup, oynayıp, zıplayıp çocukluğunu doya doya yaşayacağı günlerdi. Ancak doğuştan gelen ve 9 yaşında ortaya çıkan kifoz ile skolyoz hastalığı vücudunun hem öne hem de yana doğru hızla eğrilip bükülmeye başlamasına neden olmuştu. Önüne geçilemeyen bu travmatik değişim Özlem’in minicik bedeninde ve çocuk dünyasında büyük yaralar almasına neden olmuştu. Anne ve babasının Özlem’i götürmediği doktor kalmadı deyim yerindeyse. O zaman başvurdukları doktorlar, eğriliğin düzeltilemeyeceğini ancak durdurulması için füzyon (dondurma) işlemi yapılacağını söylediler ve uyguladılar. Ancak füzyona rağmen Özlem Aktaş’ın ergenlik döneminde eğrilik giderek arttı ve yüz derecelerin üzerine çıktı.

   

  Nefes alamıyordu

  Vücudundaki hızlı eğrilik 23 yaşına geldiğinde artık akciğerlerinin kapasitesini de ciddi ölçüde daralttığı için onu nefessiz kalmaya doğru hızla ilerletiyordu. Girdikleri her doktordan olumsuz yanıtlar alıyorlardı. Sonunda karşılarına Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay çıktı ve Prof. Dr. Ahmet Alanay skolyoz ve kifoz tedavisinde en ileri teknolojilerin de yardımıyla Özlem’i adeta baştan yarattı.

   

  Genç kız “İleri derecede nefes darlığım vardı ve her geçen gün daha da nefessiz kalıyordum. 23 yaşıma geldiğimde akciğer kapasitem yüzde 30’a düştü. Kalbime yeterince oksijen gitmediği için nabzım 170’lere yükseliyordu. Tüm vücudum ağrıyor, kollarım ve bacaklarım bedenime uzun geliyordu. Karın kısmım eğrilikten çok kısaldığı için yemek yerken çok zahmet çekiyor, hemen nefes nefese kalıyordum, bağırsak düzenim tamamen bozulmuştu” diye sıkıntılarını birbiri ardına sıralarken, sıra mucizevi tedaviye geldiğinde gözleri parlıyor.

   

  Büyüdükçe küçüldüm sanki
  Özlem’in yolu iki yıl önce kesişti Prof. Dr. Ahmet Alanay ile... Tam da “gelecek ile şu an arasında kaldığı bir dönemde!” Özlem Aktaş “Ameliyat olmazsam fazla yaşamayacağımı hissetmeye başlamıştım; gelecek ile şu an arasında kalıyordum” derken, Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın muayenesinden sonra anne babasını da ikna ederek ameliyat masasına yatmaya karar verdiğini söylüyor. Skolyoz ve kifoz ameliyatında en ileri teknolojik yöntem olan navigasyon cihazının yurt dışından gelmesi bekleniyor ve gelmesiyle de Özlem tam bir güvenle ameliyat masasına yatıyor. O güne dek ailesi üzülmesin diye kendi üzüntülerini dile getirmekten kaçınan, ‘büyüdükçe küçüldüm sanki; içime kapandım’ diyen Özlem, ailesini ‘zaten bu gidişle fazla bir ömrüm kalmadı, ben hocama güveniyorum’ sözleriyle ikna ediyor.

   

  Ameliyat sonrası boyu uzadı

  Bir hafta arayla iki ameliyat başarıyla gerçekleştiriliyor; Özlem masadan yeniden doğmuş olarak, adeta zafer duygusuyla kalkıyor. Bugün artık sağlığının çok büyük ölçüde düzeldiğini belirtirken, kendini çok iyi hissettiğini hatta boyunun bile uzadığını söylüyor ‘halamdan boyum kısaydı, onu geçtim’ diyerek de espri yapıyor.

   

  Son teknolojik cihazlarla mucizeye imza atan Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Özlem’in 130 derece skolyoz ve 130 derece kifozu vardı ve bu eğrilik oldukça üst taraftaydı. Yani omuriliğin beslenmesinin en riskli olduğu, ameliyatlarının felçle sonlanma riskinin en büyük olduğu yerdeydi. Daha önce füzyon ameliyatı yapıldığı için bizim klasik yöntemlerle sağlam ve emniyetli vida koymamız zor olacaktı. Bu nedenle navigasyon cihazını bekledik ve bu riskli ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik. İkinci seansta da deforme olan omurganın merkezini, yine arkadan yaptığımız bir girişimle kaburgalarını da keserek adeta bir portakalın kabuğunu soyar gibi omuriliğin etrafından çıkardık ve yapışmış yerlerde esneklik sağladık” diyor.

   

  Özlem’in ameliyattan önce 130 derece olan skolyoz ve kifozunun artık normale yakın eğrilik derecesine geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Alanay “Ameliyattan hemen sonra solunumu çok ciddi ölçüde düzeldi. Kozmetik olarak da çok iyi duruma geldi. Eğer ameliyat olmasaydı çok genç yaşta hayatını kaybetme riski vardı. Akciğer kapasitesi bizim ameliyat için bile sınır dediğimiz yüzde 30’luk kapasiteye kadar düşmüştü. Ama başarılı ameliyat sonrasında artık yaşam kalitesi hızla düzeliyor, hayati risk taşımıyor” diyerek Özlem’in sağlığına kavuştuğunu söylüyor. Özlem ise gözlerindeki minnettarlık ve ‘bu yaşıma kadar gözlerimin içi hiç böyle gülmemişti’ sözleriyle mucizevi yeniden doğuşun eşsiz mutluluğunu çok net anlatıyor.


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler