ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Obezite böbrekleri tehdit ediyor

  Boşaltım sistemimizin önemli parçası… En vefakar organlarımız… Vücudumuzda önemli işleve sahip böbreklerimize ne kadar iyi bakıyoruz? Böbrek sağlığımız son yıllarda artan obezite ile birlikte daha çok tehdit altında. Tüm dünyada her 10 kişiden birinde kronik böbrek hastalığı bulunuyor. Araştrmalar, obezite hastalığı olanlarda kronik böbrek hastalığı gelişme riskinin, ideal kilodaki kişilere oranla yüzde 83 oranında arttığını gösteriyor. Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır, obezitenin böbrek sağlığı ile ilişkini anlatırken önemli uyarılarda bulundu.


  Basit testlerle teşhis edilebiliyor
  Böbrek hastalığı olanların çoğu 'son dönem böbrek yetmezliği' evresinde. Diyaliz tedavisine ihtiyacı olan kişi sayısı ise tüm dünyada 2,6 milyondur. Bu sayının 2030 yılında ikiye katlanarak 5,4 milyon olacağı öngörülüyor. Böbrek fonksiyon bozukluğu basit, ucuz idrar ve kan testleri kullanılarak erkenden saptanarak önlenebiliyor veya ilerlemesi geciktirilebiliyor. Koruyucu hekimlik ve tanı aşamasındaki gecikmeler nedeniyle hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerliyor. Bu evrede yüksek sakatlık, ölüm oranları ve kötü yaşam kalitesi ile kişi sağlığını, uygulanması gereken yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile de sağlık bütçesini ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

   


  Böbrek sağlığı için...

   


  Aşırı kilo böbreklere böyle yük oluyor

  Obezite, böbrek sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturuyor. Aşırı kilo, dolaylı ve doğrudan olmak üzere böbrekler üzerine farklı yollarla etki ediyor. Diyabet, hipertansiyon gibi kronik böbrek hastalığı gelişiminde etkisi olan metabolik hastalıklara neden olarak dolaylı yoldan etki sağlıyor. Bununla birlikte artan kilo nedeniyle böbreklerin yükü artıyor. Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için böbreklerde süzme işlevi gören üniteler büyümek zorunda kalıyor. Bu da böbrek içinde basınç artışı ve idrarda protein kaçağına neden oluyor. Böbrek süzme kanallarında ve idrar yapısında ortaya çıkan değişikler zaman içinde taş oluşmasına neden oluyor. Bununla birlikte, artmış yağ dokusu, hücrelerin kontrolsüz ve anormal çoğalmasına yol açan maddelerin salgılanmasına yol açıyor. Kanser gelişme riski de yükseliyor. Vücut kitle indeksindeki her 5 kg/m2 lik artış böbrek kanseri riskini yüzde 25 artırıyor.

   

  Çocuklar tehlikede!
  Obezite küresel bir salgın olarak yayılmaya devam ederken özellikle çocukluk çağındaki artış gelecek nesillerin sağlığı açısından tehdit oluşturuyor. Dünyada 600 milyon kişi, obezite nedeniyle sağlık sorunu yaşıyor ve bu sayının 220 milyonunu çocuklar oluşturuyor. Çocuklar artık kronik hastalıklar ve onların yarattığı yan etkilerle daha erken yaşlarda tanışıyor. Böbrek hastalıkları da bunlardan biri. Çocukluk çağı obezitesinin böbrek hastalığı riskini gösterecek çok az sayıda çalışma bulunuyor. Ancak yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalar, kilolu çocukların ileriki yaşlarda ciddi problemlerle karşılaşma ihtimallerinin arttığını gösteriyor.


  Risklere dikkat!

  Sorunla başa çıkabilmek için, böbrek hastalıklarına yol açan risk faktörlerini tanımlamak gerekiyor. Böylelikle, yüksek risk grubunda yer alan kişilere yapılacak tarama testleri ile hastalık, erken evrede saptanabileceği gibi ilerlemesi de engellenmiş oluyor. Aynı zamanda kronik böbrek hastalığı konusunda farkındalık çalışmalarıyla toplumun sağlıklı yaşam değişiklikleri yönünde eğitilmesi sağlanabilir, hastalığın gelişiminin önüne geçilebilir.

   

  Video: Böbrek yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Böbrek taşına karşı yılda bir kez kontrol!

  Böbrek taşı belirtileri

  Böbreklerin temel işlevi...

  Böbrek yetmezliğinin 9 nedeni

  Böbrek naklinde doğru bilinen 10 yanlış


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler