ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Omuz ağrınızın nedeni donuk omuz olabilir

  Diş fırçalarken, giyinip soyunurken, bir şeyi bir yerden alırken omuz ağrısı çekiyor musunuz? Ağrı bu işleri yapmanıza engel oluyor ya da gece uykudan uyandıracak şiddetteyse donuk omuz rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Kocabey, donuk omuzu anlattı.

   

  Birçok kişinin hiç duymadığı ya da çok az duyduğu bir sorun olan donuk omuz, 40-60 yaş arası kadınlarda daha sık olmak üzere, toplumda oldukça yaygın görülüyor. Sorun, omuz kapsülünün iltihaplanarak hareketlerinin azalması sonucu ortaya çıkıyor. Başlangıçta üstesinden gelinebilecek bir ağrı gibi başlıyor, zamanla kol ve omuz bölgesindeki hareket kısıtlılığına kadar ilerleyebiliyor. Donuk omuzun neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmese de travmalar, yanlış hareketler, kireçlenme, kas yırtıkları ya da omuz ameliyatı sonrası kolun uzun süre hareketsiz kalması gibi nedenlere bağlı olarak sorun gelişebiliyor. Bununla birlikte ilişki mekanizmaları tam olarak ortaya konulmamış olsa da parkinson hastalığı, verem, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve tiroitle ilgili problemler de donuk omuz için risk oluşturabiliyor.

   

  Ağrıyla birlikte hareket kısıtlılığı başlıyor
  Ağrının hissedilmesiyle birlikte kişinin hareketlerinde kısıtlanma ve bazı hareketleri yapmada zorluk yaşanmaya başlıyor. Zaman içinde artan ağrı ve hareket kısıtlılığı kişinin günlük aktivitelerini de engelliyor. Kişi giyinmekte zorlanmaya başlar, günlük ev işlerini yaparken yoğun ağrı hisseder. Zamanla ağrı gece uyandıracak şiddete neden olur ve kolda ileri derecede hareket kaybı yaşanır.

   

  Donuk omuz şikayetinin süresi hastalar arasında büyük farklılıklar gösterebiliyor. Bazı kişiler sadece birkaç hafta bu sorunla uğraşırken bazı kişiler yıllarca donuk omuzdan kaynaklanan şikayetlerle yaşamak durumunda kalabiliyor. Ancak bu seyri belirleyen bir neden bulunmuyor. Hastalığın yarattığı sıkıntıları azaltmak ve ilerlemenin önüne geçebilmek için hareket kısıtlılığı hissedildiğinde mutlaka bir hekime başvurmak gerekiyor. Hasta hikayesi ve görüntüleme yöntemleriyle tanı kesinleşiyor.

   

  Ağrının şiddeti ve sonuçları tedavi şeklini belirliyor

   

  Donuk omuz sorunu tedavi edilmediği taktirde kişilerde kalıcı eklem tutulmaları yaşanabiliyor. Kişinin durumuna göre tedavi şeklinin değişmekle birlikte, tutukluğu gidermek ve ağrıyı azaltmak için fizik tedavi, ilaç tedavisi, omuz eklemi içi enjeksiyon ve ameliyat gibi farklı yöntemler kullanılabiliyor.

   

  Tedavi adımlarında da rahatsızlığı yaşayan kişilerin yanıtıa göre hareket ediliyor. Tedaviye öncelikli ilaç tedavisiyle başlanıyor. Çoğu durumda ilaçlar donuk omuzun neden olduğu ağrılarla başa çıkmak için yeterli olabiliyor. Transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), akupunktur, masaj, sıcak ve soğuk kompresler, rahatlatmak amaçlı esneme teknikleri ve donuk omuza yönelik egzersiz uygulamaları da fizyoterapi tedavisi gerektiren hastaya uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Bununla birlikte eklem içine uygulanan steroid enjeksiyonu iltihabı azaltmayı ve donuk omuzun hareketini artırmayı sağlayabiliyor. Ayrıca, hareketin artırabilmesi için eklem içinin şişirilmesi de kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Eğer donuk omuz nedeniyle ciddi bir hareket kısıtlılığı varsa hareket aralığını artırmak için genel anestezi ile omuza manipülasyon uygulayarak hareket açıklığı artırılarak şikayetlerin azalması sağlanabiliyor.

   

  İleri derece hareket kayıplarında cerrahi ile kısa sürede yanıt
  İleri derecede hareket kaybı olan kişilerde, sıkı dokuyu ya da eklemdeki diğer yapışıklıkları gidermek, varsa kas yırtıklarını onarmak, yara dokusunu açmak için ameliyat iyi bir seçenek olabiliyor. Ameliyat genellikle çok küçük kesiler yardımıyla artroskopik olarak yapılıyor ve uzun bir iyileşme süreci gerektirmiyor. Ameliyat sonrası erken dönemde fizik tedaviye başlanıyor ve böylece hastanın kısa zamanda günlük yaşam aktivitelerine dönebilmesi sağlanabiliyor.

   

  Video: Donuk omuz nedir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Omurganızın sağlıklı yaşlanmasının yolları

  Cam sileyim derken fıtık olmayın

  Omurganızın 7 düşmanı

  Omuz çıkığı neden olur

  Omuz çıkığı tekrarlayabilir mi?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler