ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?

  Rahim ağzı, rahmi dış ortama bağlayan ince boyun kısmına verilen isimdir. Direkt olarak dış ortamla ilişkilidir. Dışarıdan gelen her türlü Mikrobik ve kimyasal ajanlara karşı doğrudan ilişki içindedir. Bu yüzden dışarıdan gelebilecek herhangi bir enfeksiyon burada bir takım değişikliklere yol açabilir. HPV denilen ve cinsel yolla bulaşan bir virüs, cinsel ilişki sonrasında rahim ağzındaki hücrelere yerleşebilir ve bu hücreler içerisinde bir takım kontrolsüz büyümelere yol açabilir. Rahim ağzı kanseri bu virüs tarafından meydana gelen kontrolsüz büyümedir. Rahim ağzı kanseri belirtilerini ve tedavisini Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör anlattı.

   

  Rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı nedir?

   

  Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında ikinci sıklıkta görülen kanserdir. Her yıl dünya genelinde 500 bin yeni olgu ortaya çıkmaktadır. Ve yine her yıl 250 bin kişi bu kanser nedeniyle hayatını kaybeder. Rahim ağzı kanseri Türkiye’de kanserler arasında ise 8’inci sıradadır. Her yıl 1500-2000 civarında kadın bu kanserden dolayı hayatını kaybeder. Oysa rahim ağzı kanseri, önlenebilir bir kanserdir. Özellikle tarama ve aşı programları sayesinde bu kanserden korunmak mümkün.

   

  Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü nasıl bulaşır?

   

  Rahim ağzı kanserine yol açan HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşır. Cinsel ilişki sonrasında virüs rahim ağzı hücrelerinin içine yerleşir. Kadınların yüzde 50-80’i, hayatlarının bir döneminde HPV enfeksiyonu ile karşılaşabilirler. Bağışıklık sistemimiz yüzde 90 ihtimalle bunları ihtimalle bunları 12-18 ay içinde ortadan kaldırır. HPV enfeksiyonu yaşamış olmak demek rahim ağzı kanseri olunacak anlamına gelmiyor. HPV enfeksiyonlarının kanserojen tipli olanları rahim ağzı hücrelerinde genetik değişikliklere yol açıp kanserojen değişikliklere götürebilirler. Bu süre yaklaşık 10-15 yıl kadar sürer. Dolayısıyla takip ve tarama yöntemleriyle hekimler, kanser olunmadan kanseri tespit edip önleyebilirler.

   

  Rahim ağzı kanserinin semptomları

   

  Rahim ağzı kanserlerinin erken dönemlerinde herhangi bir belirti görülmez. Genellikle erken dönem rahim ağzı kanserleri yapılan smear testleri sonrasında tesadüfi olarak tespit edilir. Eğer smear testi yaptırmıyorsanız rahim ağzı kanserleri erken dönemde tespit edilemeyebilir. İlerlemiş rahim ağzı kanserlerinde ise septomlar genellikle akıntı ve kanama şeklinde olabilir. Kanamalar ilişki sonrasında damla kanama şeklinde de olabilir kötü kokulu bir akıntıyla beraber gelen bir kanama şeklinde de olabilir. Eğer kanser çevre dokulara yayılmışsa o zaman da idrar ve dışkılama bozuklukları meydana gelebilir. Bacak ağrıları, şiddetli bel ve kasık ağrıları da görülebilecek belirtiler arasındadır.

   

  Rahim ağzı kanseri tedavisi

   

  Rahim ağzı kanseri tanısı konulduğunda ilk olarak hastalığın hangi evrede olduğu tespit edilmeye çalışılır. Eğer hastalık sadece rahim ağzı ile sınırlı olduğu, erken evrede olduğu düşünülüyorsa cerrahi tedavi uygulanır. Bu cerrahide vajenin üst kısmı, rahim ağzı ve rahim, gerekirse yumurtalıklar, rahmin etrafındaki dokular ve lenf bezleri çıkmak zorundadır. Bu tedavi tam olarak yapıldığında kişinin yaşam süresi uzar. Buradan alınan bölümler incelendiğinde rahim dışına çıkmış bir kanser yayılımı söz konusuysa kişinin radyoterapi ve kemoterapi ek olarak alması gerekebilir. Bazı durumlarda ise görüntüleme tetkikleri ve muayene esnasında hastalığın ileri evrede ve yayılmış olduğu baştan düşünülebilir. Bu durumlarda ise hiç cerrahi yapılmaz. Doğrudan radyoterapi ya da kemoterapi uygulanır.

   

  Video: PAP-Smear testi nedir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Rahim ağzı kanserinden bu testlerle korunabilirsiniz

  HPV virüsü rahim ağzı kanserine davetiye çıkarıyor

  HPV aşısı ile rahim ağzı kanserine dur deyin!

  Smear testi gibi düzenli testler hayatınızı kurtarabilir

  Rahim ağzı kanseri her kadında görülebilir


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler