ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Ramazanda ağız kokusundan kurtulmanın yolları

  Oruç tutarken uzun süren açlık saatleri, dikkat edilmediği takdirde pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebiliyor. Ramazan’da oruç tutan pek çok kişi ağız kokusundan çekiniyor. Ramazan’da özellikle iş hayatı ve sosyal hayatta çevresine karşı mahcubiyet hissetmeleri nedeniyle zorunlu olmadıkça ağız kokusu yüzünden konuşmaktan bile kaçınabiliyor. Pek çok kişi de “Nasılsa bütün gün bir şey yemedim” diyerek ağız bakımını ihmal etme yanılgısına düşüyor! Ramazan’da ağız kokusuna karşı önleminizi alın.

   

  İftar ve sahur vaktine dikkat


  Ramazan’da ağız sağlığı, oruç nedeniyle uzun açlık ve susuzluk süreleri göz önüne alındığında ayrı bir önem taşıyor ve çok daha özel bakım gerektiriyor. Oysa, zaten yeterli süre diş fırçalama hele de diş ipi kullanma alışkanlığı olmayan toplumumuzda “Nasılsa tüm gün bir şey yemedim” diyerek hepten ihmal edilebiliyor! Bu da hem sağlık açısından tehlikeye yol açıyor hem de ağız kokusunun artmasına neden oluyor. Uzmanlar, Ramazan’da iftar ile sahur arasında yeterli su tüketiminin son derece önemli olduğunu vurgularken, lifli gıdaların da dişler üzerinde ve ağız dokularında temizliğe katkı sağladığını söylüyor. Örneğin; elma, armut gibi katı meyvelerin ısırılarak yenilmesi diş sağlığı açısından da faydalı. Ramazan’da ağız kokusuyla ilgili uyarılar ve öneriler:


  Sadece diş fırçalamak yetmez
  Ramazan’da en sık yapılan yanlışlardan biri; iftar ile sahur arası vakitte şekerli gıda tüketiminin artması. İftar ve sahur sonrası dişlerin mutlaka fırçalanması, sadece fırçalama ile yetinmeyip diş ipi kullanılması hatta yanakların içinin de yumuşak dokunuşlarla fırça ile temizlenmesi son derece önem taşıyor. Hatta oruç esnasında, diş macunu kullanmadan sadece su ile fırçalama yapılması ve suyun yutulmaması halinde diş fırçalamak orucu bozmuyor. Toplumumuzda diş fırçalamanın birkaç saniye içerisinde sonlandırılması ağız içinin yeterli hijyenden uzak kalmasına neden oluyor. Dişlerin iftar ve sahurda en az 2 dakika özenle fırçalanması, fırçalama esnasında dişetine masaj yapılarak yuvarlak hareketler uygulanması gerekiyor. Sadece diş fırçalamak, ağız temizliğinin yarısını oluşturuyor.


  Yanakların içi de temizlenmeli!

  Özellikle oruç sırasında dil üzerinde pas oluşurken, dilin pütürlü yapısı bakterinin tutunmasına neden oluyor. Bunların da fırça ya da özel dil temizleme aparatlarıyla uzaklaştırılması şart. Diş ipi kullanımı ağız ve diş bakımı açısından son derece önem taşıyor. Dişlerin ara yüzeylerini başka türlü temizlemek mümkün değil. Ara yüzlere yapışan yumuşak gıdaların temizlenmemesi halinde hem çürük oluşuyor hem de ağız kokusu sorunu ile karşılaşılıyor. Yanakların içinin temizliği de ihmal edilmemeli, yumuşak dokunuşlarla zedelemeden yanakların içi fırça yardımı ile temizlenmelidir. Fırçalama ve diş ipi kullanımı sonrası kullanılacak ağız gargaralarının içindeki antiseptik ve flor da ağız sağlığının korunması açısından önemli.


  Mide problemi ve geniz akıntısı da ağız kokusu yapıyor!
  Hem sağlık hem sosyal açıdan bir sorun olan ağız kokusu, Ramazan’da daha fazla artıyor. Bunun nedenlerinin başında, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları geliyor. Gece ağız solunumu yapıyorsanız; yani burun tıkalı olduğundan ağızdan nefes alıyor ve ağzınız açık uyuyorsanız bu durum kuruluğa yol açıyor ve bakteri oluşumu ile kokuyu beraberinde getiriyor. Yetersiz ağız temizliği ile baharatlı, sarımsaklı ve soğanlı yiyecek gibi tüketilen gıdaların da ağız kokusuna yol açtığı biliniyor. Ramazan’da tükürüğün azalması, sigara tüketimi, mide problemleri ve geniz akıntısı gibi diğer faktörler de ağız kokusunun sebepleri arasında yer alıyor.


  Hızlı yemeyin, lokmaları iyi çiğneyin
  Peki Ramazan’da ağız kokusuna karşı, yeterli diş ve ağız temizliği dışında neler yapılabilir? Öncelikle iftar ve sahur arası vakitte alınan su miktarı, en az 10-12 bardak olması gerekiyor. Bu, tükürük kalitesi için çok önemli. Sarımsak, soğan ve fermente peynir gibi yiyeceklerin kokusu da bir miktar maydanoz çiğnenerek giderilebilir. Hızlı yemek yememek, lokmaları yavaş ve iyi çiğneyerek yemek de sindirime yardımcı oluyor ve mide az yorulurken, gazı engelliyor.


  Tarçından maydanoza…
  Doğal bitkiler de Ramazan’da ağız kokusunun giderilmesinde önemli yer tutuyor. Limonlu ılık su, ağız içini ve boğazı temizlemek için yararlı. Ramazan’da tüketimi artan tatlılarla birlikte bir miktar tarçın yenilebilir. Tarçın, ağızda kalan gıdalarla üremeye başlayan bakteri gelişimini engelleyen bakteriostatik özelliği ile ağız kokusunu önler. 1 litre su ile 1 yemek kaşığı tarçın kaynatılarak hazırlanan gargara kullanılabilir. Nane çayının yanı sıra, anason da Ramazan’da ağız kokusuna karşı faydalı. Anason, ağızdaki bakterilerin üremesini önlüyor. Çay olarak içilebilirken çekirdeği de çiğnenebiliyor. Ramazan’da ağız kokusundan kurtulmanın bir diğer yolu ise kekik ve biberiyeden geçiyor. Kekik ve biberiye, antibakteriyel bir etkiye sahiptir. Kurutulmuş çiçekleri su ile kaynatılarak elde edilen enfüzyonla gargara hazırlanabilir. Zencefil de ağız kokusunu önlemede çok iyi bir bitkidir ve çayı içilebilir.

   

  Video: Diş nasıl fırçalanmalı?

   

   

   

  İlginizi çekebilir

  Ağız kokusunu yok eden savaşçılar

  Dişleriniz için 7 kötü besin

  Oruç tutarken sağlığınızı koruyan 5 içecek

  Etkili ağız temizliği için...

  Ramazan tatlılarında kaloriye dikkat!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler