ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Ses kısıklığına çözüm olacak öneriler

  Üst solunum yolu enfeksiyonları, reflü, geniz akıntısı veya gırtlak kanseri... Bu birbirinden oldukça farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilen ses kısıklığı, mutlaka herkesin hayatı boyunca en az bir kez yaşadığı bir problem. Ancak genellikle fazla önemsenmeyen ses kısıklıkları yaşam kalitesini düşüren, hayatı tehdit eden bazı sağlık sorunlarının sinyali de olabiliyor. Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi, Kozyatağı ve Maslak Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Dr. Ahmet Erdem Kılavuz, iki haftayı geçen ses kısıklığında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerektiğini söyledi, ses kısıklığına karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

   

  Enfeksiyon sesi de vuruyor
  Burun ve ağız girişinden soluk borusuna kadar olan geniş bir alanı kapsayan üst solunum yolunda gelişen enfeksiyonlar ödem ile akıntılara neden olabiliyor. Ses telleri de bu akıntılardan dolaylı olarak etkilenebiliyor. Bunun yanı sıra bu enfeksiyonlar ses tellerinin kendisini doğrudan etkileyen larenjit ile de ortaya çıkabiliyor. Bunların sonucunda şiddetli ses kısıklıkları görülebiliyor. Komplike olmayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının birkaç günlük tedavi süreci sonrasında ses kısıklığı da ortadan kalkıyor.

   

   

  Yemek sonrası artan ses kısıklığına dikkat!

   

  Mide içeriğinin mide alt kapağındaki zayıflıktan dolayı yukarı yemek borusuna ve boğaza doğru çıktığı durum olan reflü hastalığında, mide içeriğindeki kuvvetli asit genellikle yemek borusuna doğru çıkıp bu bölgeyi rahatsız ediyor. Ancak bazen larengofarengeal reflü denilen durumda bu asidin daha yukarıya, gırtlak bölgesine ulaştığı da oluyor. Asit maruziyetine alışık olmayan gırtlak ve ses telleri de ciddi ölçüde etkilenerek zarar görebiliyor. Bu durum, ses tellerinin yapısında bozulmalara yol açarak ses kısıklığına neden olabiliyor. Yemek sonrası artan ses kısıklığı ve boğazda temizleme ihtiyacı geliştiğinde vakit kaybetmeden Gastroenteroloji ve Kulak Burun Boğaz uzmanlarına muayene olmak gerekiyor.

   

   

  Akıntı ses tellerine kadar indiyse...
  Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen geniz akıntısı, boğaza doğru inerse ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Boğazda takılma hissi, sürekli yutkunma ve boğaz temizleme alışkanlığına neden olan geniz akıntısı, daha da aşağıya indiğinde ses tellerini etkileyerek ses kısıklığı sonucunu doğurabiliyor. Özellikle sabahları yoğun boğaz temizleme ihtiyacı duyuluyorsa, boğazda takılma hissi ile beraber ara ara ses kısıklıkları yaşanıyorsa mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekiyor.

   

  Sigara nodüle; nodül ses kısıklığına yol açıyor
  Sigara kullanmak ve sesi yanlış kullanmak ses tellerinde uzun vadede nasırlaşma, yani nodüller ile lokal ödemin ilerlemesine bağlı küçük yumrular olan poliplerin oluşumuna neden olabiliyor. Bu nodül ve polipler de ses tellerinin titreşimlerini engelledikleri için ses kısıklığına yol açabiliyor. Bu durum özelikle sesini yoğun kullanan ses ve performans sanatçıları ile öğretmenler gibi meslek gruplarında daha sık görülüyor. Nodül ve poliplerin gerekli durumlarda cerrahi olarak tedavi edilmesinden önce altta yatan yanlış ses kullanımını düzeltmek için ses terapistleri ve kulak burun boğaz uzmanları ile beraber çalışarak çözüm üretilebiliyor.

   

  Sesin yanlış kullanımı da neden olabilir
  Yanlış ses alışkanlıkları ses tellerinin fonksiyonel hareketlerini bozabiliyor, ses tellerinin doğru kapanmasını ve titreşimlerini engelleyerek ses tellerinin yapısında değişiklik oluşturup ses kısıklığını ortaya çıkarabiliyor. Bunun yanı sıra sürekli bağırmanın veya konserlerde şarkılara yüksek sesle eşlik etmenin neden olduğu ses tellerindeki travma da ses kısıklığı oluşturabiliyor. Bu durumlarda doğru ses terapisi sorunun çözülmesine yardımcı olabiliyor.

   

  Ses tellerinin sinirine ait bozukluk varsa...
  Ses tellerinin hareketini sağlayan kaslar, bunun için özelleşmiş sinirler tarafından çalıştırılıyor. Her iki ses teli için ayrı olan bu sinirleri etkileyen çeşitli durumlar ses tellerinin hareketlerini kısıtlayıp ses kısıklığına neden olabiliyor. Bu duruma çeşitli nörolojik bozukluklar, sinirin uzandığı yol boyunca siniri etkileyen çeşitli hastalıklar ve kitleler, kimi zaman da bu bölgeye yapılan, özellikle tiroid ameliyatı gibi cerrahi işlemler de yol açabiliyor. Ses tellerinin sinirine ait bozukluklardan şüphelenilmesi durumunda tanı ve tedaviye, Kulak Burun Boğaz uzmanı, Nöroloji ve Göğüs Hastalıkları uzmanlarının ortak değerlendirilmesi sonucunda ulaşılıyor.

   

  Gırtlak kanserine işaret edebilir
  Gırtlak bölgesine ait kanserler genellikle sigara kullanımı, eşlik eden alkol kullanımı, genetik sebepler ve bazı viral hastalıklar nedeniyle oluşuyor. Gırtlak ve ses tellerini tutan bu tümörler ses tellerinin hareket ve titreşimlerini etkiliyor, gırtlağın kas, sinir ve eklem yapısını da tutması durumunda ses kısıklığına yol açabiliyor. Gırtlak kanserinde, erken dönemde belirti vermesi sayesinde erken tanı ve tedavi mümkün olabiliyor. Bu nedenle uzun süren ses kısıklıklarında özellikle yoğun sigara kullanımı öyküsü olan kişilerin vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları gerekiyor. Erken dönemde tespit edilen gırtlak kanseri uygun tedaviyle tamamen iyileşebiliyor. Erken tanı ve tedavi ayrıca gırtlağın korunmasına ve kişinin sesini koruyabildiği tedavi çözümlerine de olanak verebiliyor. Bunların yanı sıra hastalığın erken tespiti kanserin bölgesel yayılımını ve akciğer gibi uzak organlara sıçrayabilmesini de önlüyor.

   


  Video: Ses kısıklığının nedeni reflü olabilir mi?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Ses kısıklığının 8 nedeni

  Ses kısıklığına neden olan hastalıklar

  Ses sağlığını korumanın 5 püf noktası

  Boğaz ağrısından kurtulmanın 12 etkili yolu

  Çocukları tehdit eden sonbahar hastalıkları


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler