ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Skolyoz belirtileri ergenlik döneminde artıyor

  Çocuklarda ve ergenlerdeki yaygın omurga problemlerinin başında gelen skolyoz, erken evrelerde belirti vermeden gelişiyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Karaaslan, skolyozun ilerleyici bir hastalık olduğunu ve bu nedenle ileride oluşabilecek riskli durumları önlemek adına erken teşhis edilmesi gerektiğine işaret ediyor. Bu noktada da ebeveynlere büyük görev düşüyor.

   

  Normal şartlarda omurgamız vücudumuzun tam ortasında yer alıyor. Ancak omurganın en yaygın problemlerinden biri olan skolyoz söz konusu olduğunda omurga “C” veya “S” şeklini alarak yana doğru eğriliyor. Dışarıdan bakıldığında da eğriliği anlamak çok mümkün olamıyor. Erken evrede belirli vermemesi nedeniyle de eğrilik ileri dereceye ulaşıncaya kadar fark edilemeyebiliyor.

   

  Skolyoz nedir?

   

  Omurgadaki en az 10 derecelik eğrilik skolyoz olarak kabul ediliyor. Ancak belirtiler, eğrilik 20 derece ya da daha ileri safhalara ulaştığında fark edilebilme ihtimali artıyor. Nedeni tam olarak ortaya konamamış da olsa da skolyoz, kız çocuklarında erkeklere oranla hem daha sık ortaya çıkıyor hem de eğriliğin kötüye gitme ihtimali daha yüksek oluyor.

   

  Skolyoz türleri

  Skolyoz, konjenital (doğuştan), idiopatik ve nöromüsküler olmak üzere üç farktı tipi bulunuyor. Doğuştan gelen skolyoz, anne karnında ortaya çıkan bir anomali sonucu gelişiyor ve çok hızlı ilerliyor. Tanı genellikle ergenlik döneminde konuluyor. Nöromüsküler skolyoz ise çocuk felci, kas erimesi ya da serabral palsi gibi sinir ve kasları etkileyen hastalıklara bağlı olarak gelişiyor. Bu grup kişilerde aynı zamanda bazı solunum problemleri ve duyma kusurları gibi farklı hastalıklar da eşlik edebiliyor. Bu nedenle hem eğriliğin derecesini yavaşlatmak hem de olası hastalıklara karşı önlem almak için erken dönem tedavi büyük önem taşıyor. Skolyozlu kişilerin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan idiyopatik skolyozun nedeni ise bilinmiyor. Genellikle de ergenlikle birlikte büyüme atakları sırasında fark edilebiliyor. Her ne kadar sebebi bilinmese de hastalıkta genetik geçişin etkili olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle skolyoz olan ebeveynlerin de çocuklarını yakından takip etmeleri gerekiyor.

   

  Erken müdahale önemli

  Skolyoz belirtileri büyümenin en hızlı olduğu ergenlik döneminde arttığı için tanı da genellikle bu döneme rastlıyor. Ancak, tedavide başarılı sonuçlara ulaşabilmek için erken dönemde müdahale etmek gerekiyor. Aksi taktirde omurga eğriliği ilerleyerek çocukların gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Hafif derecedeki omurga eğrilikleri çocuğa herhangi bir rahatsızlık vermeyebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde, tedaviye dirençli bel ve sırt ağrıları, solunum yetmezliği, çeşitli enfeksiyonlar ve kalpte ritim bozuklukları gibi geri dönüşümsüz hasarlar ortaya çıkabiliyor. Hastalığı önlemenin bir yolu yok ancak erken müdahale ile eğrilik derecesini yavaşlatmak mümkün. Bu nedenle çocukların gelişimin devam ettiği skolyozun erken evrede teşhis ve tedavi edilmesi önemli. Tanı konduktan sonra çocuğun gelişim sürecinin mutlaka takip edilmesi gerekiyor.

   

  Tanı genellikle tesadüfen konuyor

  Başlangıç aşamasında omurgadaki eğrilik dışında çocukta başka bir şikayete neden olmadığı için tanı genellikle tesadüfen konuluyor. Genellikle gelişme çağının başlangıcında, çocukta omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı seviyede olmaması, kamburluk gibi bulgular fark edilebiliyor. Bu nedenle özellikle anne babalar olmak üzere, öğretmenler gibi çocuğun yakınında bulunan kişilerin gözlemleriyle erken tanı sağlanabiliyor. Hastalığın kesin tanısı ve eğrilik derecesini belirlemek için fizik muayene ve görüntülüme gerekiyor. Elde edilen sonuçlara göre de tedavi şekli belirleniyor.

   

  Skolyoz ameliyatı gerekebiliyor

   

  Hastalığın tipi, eğriliğin nedeni, derecesi, kişinin yaşı gibi birçok faktör tedavinin gidişatını belirtiyor. Tedavide kişinin gözlemi, korse tedavisi ve cerrahi olmak üzere üç ana yöntem kullanılıyor. Öncelikli amaç, tespit edilen omurga eğilmesinin kişinin içinde bulunduğu yaşta veya ilerleyen yıllarda beraberinde getireceği tıbbi sorunların önüne geçmek. Korse, tedavisi rehabilitasyon ve benzeri cerrahi dışı tedavilere rağmen eğrilikteki ilerlemenin hızlı olduğu kişilerde skolyoz ameliyatı gerekebiliyor.

   

  Video: Skolyoz cerrahisi nasıl uygulanır?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Çocuğunuzda skolyoz var mı?

  Skolyoz hakkında bilinmesi gerekenler

  Skolyozun tedavi yöntemleri

  Skolyoz cerrahisi hangi durumlarda uygulanır?

  Çocuklarda skolyoz ne gibi sorunlar oluşturur? 


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler