ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • KOAH hiçbir tedavi yöntemiyle tamamen ortadan kalkmaz. Ancak tedavi altına alınmadığında hastanın en basit hareketleri bile yapamaz hale gelmesine ve yatağa bağımlı kalmasına yol açabilir. Bu nedenle hastanın rahat bir soluk alabilmesi için sigarayı hayatından mutlaka çıkarması ve doktor önerilerini harfiyen uygulaması gerekir.

   

  KOAH HASTALIĞININ HER EVRESİNDE AYRI BİR TEDAVİ UYGULANIR

   

  KOAH’ın hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere 4 ayrı evresi bulunur. Hastalığının evresine göre de uygulanan tedavi ve kullanılan ilaçlar değişir.

   

  Hafif KOAH: Hastalığın erken dönemlerinde sigaranın bırakılması ve sadece nefes darlığı olduğunda solunum açıcı sprey kullanması yeterli. Ancak çoğu zaman bu aşamada hastalığın tanısı konulamaz.

  Orta ve ağır KOAH: Bu evrelerdeki hastalarda düzenli ilaç tedavisi uygulanır. İlaçlar inhalasyon denilen özel cihazlarla hastaya solunum yolundan verilir. Bu tür ilaçlar mideye gidip kana karışmaz, lokal olarak akciğere ulaşıp etkilerini göstermeye başlar. Doğrudan akciğere ulaştıkları için de yan etkileri oldukça azdır. Günümüzde inhalasyon yoluyla kullanılan ilaçların çok daha etkin olması nedeniyle ağızdan tablet veya kapsül şeklinde ilaçlar fazla tercih edilmez.

  Çok ağır KOAH: Çok ağır evredeki hastalar nefes alma kapasitelerinin azalmış olması nedeniyle spreyleri yeterince içlerine çekemez. Bu nedenle de bu tür ilaçlardan çok fazla fayda görülemez. Ağır KOAH'lı hastalarda özellikle akut atak sırasında nebülizatör denilen bir cihazla ilaç tedavisi uygulanır. Sıvı formunda olan bu ilaçlar 20 ila 40 dakikalık süre boyunca maske aracılığıyla hastaya verilir. Cihazın bulunması durumunda tedavi evde de gerçekleştirilebilir.
   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler