ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Türkiyede 25 bin 266 kişi organ bağışı bekliyor

  Bir ‘hayat’ vermek… Yaşamak için ihtiyaç olan birine bir hayat vermenin ne kadar büyük önem taşıdığı şüphesiz. Hele de yaşamak için organ bağışına ihtiyaç duyan binlerce insan varken. Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde düzenlenen ‘Organ Bağışı’ kapsamında organ yetmezliği olan kişiler için organ bağışı konusunda duyarlılık ve farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Acıbadem International Hastanesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır, Türkiye’de organ bağışının durumunu rakamlarla anlatırken organ bağışıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

   


  Organ bağışının önemi anlatılmalı!


  Böbrek, kalp, akciğer, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular Türkiye’de başarıyla nakledilebiliyor. Ancak maalesef ülkemizde kadavradan organ bağışı oldukça yetersiz kalıyor. Öyle ki kadavra ve canlı vericiden olmak üzere toplam 4 bin 552 kişiye organ nakli yapıldı. Ancak maalesef bu nakillerin yaklaşık yüzde 90’ı canlı verici, yüzde 10’u ise kadavra vericiden. Türkiye’de 2016’da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden nakil olmak için 610’unun çocuk olduğu toplam 25 bin 266 kişi bekleme listesinde. Organ bağışının bu kadar düşük olmasının en büyük nedeni halkın bilinçli olmaması. Organ bağışıyla pek çok kişiye hayat vermek mümkün.

   

   

  Organ naklinde Avrupa’nın çok gerisindeyiz!

   

  • Sağlık Bakanlığı’ndan alınan verilere göre, son 5 yılda beyin ölümü gerçekleşen 8 bin 601 kişinin sadece 2 bin 45’inin organları nakil edilmiş.
  • Türkiye’de 2015 yılında beyin ölümü gerçekleşen 1969 kişiden sadece 472’sinin ailesi organ bağışını kabul etmiş.
  • 2015 yılı içinde bekleme listesindeki yaklaşık 2 bin kişi ise organ bulunamaması nedeniyle yaşamlarını kaybetmiş.
  • Canlıdan bağışın oldukça yüksek olduğu ve başarılı organ nakillerinin yapıldığı ülkemizde beyin ölümü geliştiğinde organ bağışlanması Avrupa ülkelerinden çok geride. Öyle ki bu oran İspanya'da bir milyon kişide 34, İtalya'da 21, Almanya'da 13 iken, Türkiye'de 6’ya düşüyor.

   

  Beyin ölümü ile bitkisel hayat karıştırılmamalı!
  Organ bağışının yetersiz olmasında ‘beyin ölümü’nün yeterince bilinememesinin payı büyük. Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları konusu kişiler tarafından karıştırılabiliyor. Bitkisel hayattaki kişilerin solunumları devam ediyor. Bu kişiler aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam ediyor ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebiliyor. Beyin ölümü tanısı almış kişilerin ise hayata dönmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle kişi, beyni öldüğü zaman tıbben ölü kabul ediliyor. Yoğun bakım ünitelerinde beyin ölümü gelişen kişilere verilen tüm tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra tüm organlar fonksiyonlarını kaybediyor. Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler, kadavra donör olarak adlandırılıyor. Bu donörlerde (organlar fonksiyonlarını kaybetmeden önce) organların en kısa süre içerisinde alınarak bekleyen kişilere nakledilmesi gerekiyor.

   

  Canlıdan ve kadavradan organ nakli nedir?


  1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için; kişinin 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesinin yerinde olması koşuluyla, bu dileğini iki tanık huzurunda sözlü olarak gerçekleştirmesi ve bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli oluyor. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak ‘Doku ve Organ Bağış Belgesi’ alınabiliyor.


  Kadavra verici (donör): Trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş kişilerin organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanıyor.


  Canlı verici (donör): Organ nakli gereken kişinin eşi, akrabaları veya akraba dışı gönüllü kişiler tarafından yapılan organ bağışıdır. Bunlar canlı donör olarak tanımlanıyor. Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organları oluşturuyor.

   

  Video: Böbrek bağışı yapmak isteyenler bu yolu izlemeli!

   

   

  İlginizi çekebilir

  Nakil için kimlerden böbrek alınabilir?

  Böbrek nakli sonrası yaşanabilecek sıkıntılar nelerdir?

  Karaciğer nakli sonrası reddetme ne kadar sürede belli olur?

  Organ bağışı hakkında bilinmesi gerekenler

  Çok özel 6 böbrek nakli öyküsü


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler