ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yazın vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 7 öneri

  Yazın içimiz kıpır kıpır oluyor. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarıyoruz ama yazın vajinal enfeksiyonlara da yakalanabiliyoruz. Özellikle aşırı sıcaklar ve nemli ortam mantar ve bakterilerin kolaylıkla üremesine neden olabilirken, en çok da havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile bikiniyle kalmak kadınlar için önemli bir risk oluşturuyor. Vajinadaki doğal bakterilerin dengesinin korunması çok önemlidir. Laktobasil denilen bu faydalı bakteriler, zararlı mikropların ve mantarların üremesini engelliyor. Faydalı bakterilerin sayısı azaldığında veya vücudun bağışıklık sistemi bozulduğunda savunma da düşeceğinden sık vajinal enfeksiyonlar karşımıza çıkabiliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Aybar, kadınlarda yazın vajinal enfeksiyonlara karşı alınabilecek 7 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


  Probiyotikler florayı koruyor

  Probiyotik besinlerin önemi günümüzde pek çok alanda ön plana çıkıyor. Kefir ve evde yapılan yoğurt gibi probiyotik besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilerken, flora denilen doğal ortamın korunmasına katkı sağlıyor. Bu sayede genital bölgede de vajinal enfeksiyonların sık gelişmesi engellenebiliyor.


  Aşırı temizlik hijyen değil, enfeksiyon getiriyor

  Aşırı hijyen fayda yerine zarara yol açabiliyor. Sürekli ve aşırı genital bölge temizliği yapılması vajinal enfeksiyon riskinin sanıldığının aksine artmasına neden olan başlıca faktörlerden. Sık temizleme genital bölgedeki faydalı bakterilerin sayısını azaltabilirken, dengeyi de bozabiliyor. Özellikle normal sabunlarla genital temizlik yapmak vajinal pH değerini iyice bozarak akıntıyı daha da artırabiliyor. Sadece su ile temizlik aslında en iyisi. Genital bölge için kullanılan pH değeri asidik olan özel temizlik ürünlerini de çok sık olmamak kaydıyla, en fazla haftada bir veya iki defa kullanabilirsiniz.

   

  Denizden çıkar çıkarma bikini değiştirin

  Sıcak ve nemli ortam mikropların kolay üremesine neden olduğundan mümkün olduğunca ıslak mayo ve bikiniyle kalmamaya çalışın. Havuzdan veya denizden çıkar çıkmaz kurulanarak mayo veya bikini altınızı değiştirmeye özen gösterin.

   

  Pamuklu çamaşır giyin

  Giyim tarzınız da aslında sağlığınızı yakından ilgilendiriyor. Sentetik iç çamaşırları ve sürekli çok dar pantolon giymek genital bölgenin hava almasını engelliyor, enfeksiyon riskini artırabiliyor. O nedenle mümkün olduğunca pamuklu iç çamaşırı giymeye, sık sık çamaşır değiştirmeye dikkat edin, çok dar pantolon tercih etmeyin.

   

  Sık ilişki dengeyi bozuyor

  Sık cinsel ilişki vücudun doğal dengesini bozarak vajinal akıntıların sık tekrar etmesine yol açabiliyor. İlişki sonrası tekrarlayan enfeksiyon sorununuz oluyorsa prezervatif kullanımı gibi yöntemler koruyucu olabiliyor.

   

  Antibiyotikten sonra probiyotik tüketin

  Antibiyotik veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçların ardından probiyotik besinler tüketmeye özen gösterin. Çünkü antibiyotik veya bağışıklığı baskılayan ilaçlar vajinadaki faydalı bakterilere zarar verebiliyor ve başta mantar olmak üzere vajinal enfeksiyon riskini artırabiliyor. Bu dönemde probiyotik alımını artırmakta fayda var.

   

  Diyabet vajinal enfeksiyona zemin hazırlıyor

  İnsülin direnci ve kontrol edilemeyen diyabet hastalığı da vajinal enfeksiyonlara ve mantara neden olabiliyor. Beslenmenizin düzenlenmesi ve spor yapmanız, insülin direncini düzenleyerek vajinitlere karşı koruma sağlayabiliyor.

   

  Video: Vajinal mantar hastalığı nasıl belirti verir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Vajinal mantarın nedenleri

  Prezarvatif vajinal akıntıya neden olabilir!

  Genital siğil nedir, nasıl belirti verir?

  Kadınların hayatını kabusa çeviren 5 sorun

  Yazın en çok görülen enfeksiyon hastalıkları


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler