ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yeni doğan bebeklerin gözlerindeki 6 yaygın sorun

  Pek çok kişi gözdeki sorunların yaşın ilerlemesiyle ortaya çıktığını düşünür. Oysa yeni doğan bebeklerde bile gözle ilgili sağlık sorunları olabilir. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi yeni doğanların gözlerin rastlanan 6 önemli sorunla ilgili önemli bilgiler verdi, uyarılarda bulundu.

   

  Gözyaşı kanalları tıkanıklığı

  Gözyaşları, göz kapağı kenarlarında, üstte 2 ve altta 2 olmak üzere 4 küçük delik aracılığıyla gözlerden boşaltılıyor. Bebeklerin gözlerinde yaygın görülen bir diğer sorun ise bu kanalların bir veya daha fazlasının bloke olması. Bu durum göz enfeksiyonlarına neden olabiliyor ve enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik gerekebiliyor. Çoğu gözyaşı kanalı bebeğin ilk yılı içinde kendiliğinden açılıyor. Eğer doğal olarak açılmazsa göz doktorunun ameliyatla müdahalesini gerektirebiliyor.

   

  Üst göz kapağı düşüklüğü

  Yaşlı erişkinlerde çok sık görülen, bir veya her iki göz kapağının sarkması sorunu, göz kapaklarını kaldıran kasın doğru gelişmediği yeni doğan bebeklerde de oluşabiliyor. Üst göz kapağı düşüklüğünde sorunun şiddetine bağlı olarak ameliyat gerekebiliyor çünkü tedavi edilmezse zamanla göz tembelliği oluşabiliyor.

   

  Prematüre retinopatisi (ROP)

  Prematüre olan bebekler az gelişmiş gözlerle doğabiliyor. Tam olgunlaşmamış, büyümek için daha fazla zamana ihtiyaç duyan ve retinaya kan taşıyan damarlar, doğumdan sonra gelişme göstermeme eğiliminde olabiliyorlar. Bebek doğduktan sonra, bu tür kan damarları gerektiği gibi büyümezlerse gözün iç kısmı hasar görebiliyor. Bunun sonucunda da erken müdahale edilmezse kalıcı körlük gibi çok ciddi bir problem gelişebiliyor. Prematüre bebeklerde kan damarlarının doğru şekilde geliştiğinden emin olmak için gözlerinin muayene edilmesi çok önemli. Eğer muayenede yeterli damarlanma gözlenmezse göze daha fazla zarar gelmesini önlemek için tedaviye ihtiyaç duyulabiliyor. Bu kapsamda son zamanlarda göz içine anormal damarlanmayı durduran enjeksiyonlar yapılabiliyor.

   

  Göz enfeksiyonları

  Bebekler doğum sırasında annenin doğum kanalında bulunan bakterilerine maruz kalıyorlar ve bu durum göz enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bu yüzden bebeklerde doğumdan kısa bir süre sonra konjonktivit tablosu sıkça görülüyor. Ayrıca cinsel yolla bulaşan HPV gibi bazı virüsler de doğum sırasında bebeğe geçerek göz enfeksiyonuna yol açabiliyor. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklere doğar doğmaz bir antibiyotik damlası veya merhem uygulanıyor ve böylece bu enfeksiyon temizlenmiş oluyor.

   

  Göz kusurları

  Yeni doğan bebekler; kornea, lens, retina ve göz kapakları sorunları ile bir gözün diğerinden daha küçük olması gibi gözün herhangi bir bölümünü etkileyebilecek göz kusurlarıyla doğabiliyorlar. Bazen açıklanamayan bir anormallik veya görme kaybı da oluşabiliyor. Bebek göz kusuruyla doğarsa, kusur türüne bağlı olarak, tıbbi tedavi veya ameliyat gerekebiliyor.

   

  Göz Tansiyonu (glokom)

  Göz tansiyonu yetişkin hastalığı olarak bilinse de aslında çocuklarda, hatta bebeklerde bile görülebiliyor. Bebeklerde oluşan göz tansiyonuna erken müdahale edilmezse gözde aşırı derecede gelişebiliyor. Özellikle ülkemizde iri gözlü bebeklerin çok sevildiği bilinse de iki göz arasındaki irilik açısından farklılık doğumsal göz tansiyonu hastalığının erken bir bulgusu olarak karşımıza çıkabiliyor. Göz tansiyonunun en önemli belirtisi ise o gözün normalden fazla büyümesi. Özellikle gözün renkli bölümü normalden fazla büyümüşse ve iki göz arasındaki büyüklük farkı varsa, bebek ışığa bakamıyorsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak gerekiyor. Erken dönemde yakalanan doğumsal göz tansiyonunda gözde devam eden büyümenin engellemesi adına göz damlaları ve cerrahi işlem ile tedavi ediliyor.

   

  Çocukluk kataraktı

  Katarakt her ne kadar ileri yaştaki yetişkinlerde sık görülse de aslında her yaşta, hatta bebeklerde bile ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda katarakt teşhisi geç konursa, o gözde kalıcı tembellik gözleniyor. Özellikle görmenin gelişmeye başladığı ilk bir aylık yeni doğan döneminde katarakt saptanamazsa gözde kalıcı tembellik oluşuyor. Gözün merceği bulanıklaştığında ve görmeyle ilgili sorunlara neden olan gözümüzün içerisindeki kendi lensimizdeki sertleşme neticesinde göz merceği kesifleşiyor. Bebeğin kataraktlarını çıkarmak için ameliyat gerekiyor.

   

  Bu belirtilere dikkat!

  Aşağıda yer alan belirtilerden biri bile varsa zaman kaybetmeden bir göz hekimine başvurmak gerekiyor.

  • Sulanma, çapaklanma ve akıntı varsa,
  • Kızarıklık oluşmuşsa,
  • Bir gözünü özellikle ışıklı ortamlarda kısıyorsa,
  • Gözlerin senkronik hareketleri kaybolmuşsa,
  • Fotoğraflarda gözlerden yansıyan kırmızı refle sarıya/beyaza dönmüşse,
  • Başını ve/veya yüzünü bir yöne çeviriyorsa,
  • Gözünün saydamında şeffaflık kaybolmuş ve bir bulanıklık varsa,
  • Gözleri arasında bir irilik farkı varsa ya da her iki gözü de bir erişkinin boyutlarında ileri derecede iri ise... 

   

  İlginizi çekebilir

  Yeni doğan sarılığında bebeğe şekerli su vermeyin

  Yeni anneler için yenidoğan rehberi

  Bebekleri hayata bağlayan uygulamalar

  Bebeğinizin ilk haftası...

  Yeni doğan bebeklerde temizliğe dikkat!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler