ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yılbaşı sofralarında en çok yapılan 3 hata

  Her sene aralık ayında heyecanı yaşanan yeni yıl için 31 Aralık akşamına dair birçok plan yapılıyor. Özellikle yılbaşı sofraları için büyük hazırlıklara gidiliyor. Yeni yıla ‘merhaba’ derken lezzetli yemeklerin piştiği sofralara oturuluyor. Ancak bu sofralar, kişileri aşırı ve sağlıksız bir beslenmeye de itiyor. Pek çok kişi yılbaşında hazımsızlık, kusma, reflü, kalp rahatsızlıkları gibi sorunlarla karşılaşıyor, bazı kişiler de soluğu acilde alıyor. Yılbaşı gecesini kabusa çeviren aşırı tüketimden, çok fazla tatlı ya da tuzlu yemekten uzak durmak önemli. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Pamukçu, yılbaşı sofralarında en çok yapılan 3 hatayı anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

   

  Yılbaşı programınızı sağlıklı sofralar süslesin!


  Aşırı karbonhidrat şeker komasına sokuyor

  Özellikle diyabeti olanların aşırı miktarda karbonhidrat alımı, kan şekerinde aşırı yükselme ve şeker komasına neden olabiliyor. Yılbaşında yağlı ve şekerli yiyeceklerin yanı sıra kızartmalardan da kaçının. Eti ilave yağ eklemeden kendi yağında pişirin. Meyve tüketiminde ölçüyü kaçırmayın. Tuzlu konservelerin yanı sıra unlu ve şerbetli yiyecekler de dikkatli tüketilmeli. Aksi halde sindirim sisteminde asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile kendini gösteren gastroözofageal reflü hastalığı, safra kesesi iltihaplanması ve pankreas iltihaplanması gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkıyor.


  Tuzlu yiyecekler tansiyonu zıplatıyor
  Aşırı tuzlu yiyecek (çerezler, cipsler, patlamış mısırlar vb) ile tuzu bol içeceklerin (soda, ayran, şalgam suyu vb) fazla tüketimi kısa sürede kan basıncında yükselmeye neden oluyor. Ani kan basıncı yükselmesi ile kalp krizinden beyin kanamasına kadar riskler artarken, kalp damar hastalığı veya kalp yetersizliği olan kişilerde akciğer ödemine yol açabiliyor. Yoğun bakımda yatarak tedaviyi gerektiren bu sorunlar, hayati risk oluşturabiliyor. Bu nedenle, yılbaşı sofrasında ana yemekten mezelere, kuruyemişten meyveye ve içeceğe dek dikkatli olmanızda fayda var.


  Alkol direkt damarları vuruyor
  Yılbaşı eğlencesi aşırı alkol tüketiminin yol açacağı sağlık sorunları ile kabusa dönüşebiliyor. Kalp damar sistemi üzerinde ilk etki; damarlarda genişleme ve geçici kan basıncı düşüşü olurken, ardından kan basıncında önemli yükselmeler olabiliyor. Yılbaşı gecesi aşırı alkol tüketiminden dolayı kalp ritim bozukluklarında da artma görülebiliyor. Kalp sağlığınız için yılbaşında alkol tüketimine dikkat edin.

   

  Video: Tuz tüketiminin kalp sağlığına etkisi...

   

   

  İlginizi çekebilir

  Yılbaşında bu tatları tüketirken dikkat!

  Sizin yeni yılda dileğiniz hangisi?

  Yeni yılda mutluluğu bu aktivitelerle yakalayın!

  Yeni yılda yenilenin!

  Yeni yılda mutlu olmak için...


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler