ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yorgunluk, bazen birkaç günlük dinlenmeyle son bulabilir, bazen de aylar boyu sürebilir. Dinlenmeyle geçmeyen yorgunluğun nedeni B12 vitamini eksikliği, buna bağlı olarak gelişen kansızlık ya da depresyon olabilir. Çoğu zaman üzerinde durulmayan yorgunluk ya da halsizlik, ciddi bir hastalığa da işaret edebilir. Bir aydan fazla süren yorgunluğun altında yatan nedeni araştırmak ve mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir.

   

   

  B12 vitamininin eksiliği

   

  Kobalamin olarak adlandırılan B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir. Vücutta depolanır ve eksikliğinin hissedilmesi yıllar alabilir. Hafif derecede B12 eksikliği sık görülen bir durumdur. Unutkanlık, yorgunluk ve uyuşukluk hissi ile belirti verir. Ağır derecede B12 eksikliği ise yorgunluktan çok daha ağır sorunlara neden olabilir. Örneğin; sinir fonksiyonlarının bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkabilir. Özellikle yaşlılarda B12 vitamini eksikliği daha fazla hissedilir.

   

  B12 vitamininin yararları

   

  B12 vitamini sinir hücrelerini korur ve ileri yaşlarda depresyon ve Alzheimer riskini düşürür. Folik asitle beraber alındığında hamilelikteki riskli durumları önler. B6 ve folik asitle birlikte alındığında ise damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi vardır.

  B12 vitamini bunun yanı sıra doğurganlığı artırabilir, hücre oluşumuna katkı sağlar, sinir uçlarının gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardımcı olur.

   

   

  Hangi gıdalarda bulunur?

   

  Yorgunluğunuzun nedeni B12 yoksunluğu ise doktorunuzun önerisi ve doz tavsiyesiyle takviye ilaçlar alabilirsiniz. Bunun dışında B12 vitamini hayvansal gıdalardan karaciğer, böbrek, sığır eti, balık, süt, yumurta, peynir ve bitkisel gıdalardan da soyada bulunur.

   

   

  Yorgunluğunuz için ayrıca...

   

  Beslenme ve diyet uzmanı Ayşe Hacıarif vücuttaki bir eksikliğe ya da hastalığa bağlı değilse yorgunluğu gideren beslenme tarzını anlatıyor...


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler