ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yorgunluğunuzun nedeni folik asit eksikliği olabilir

  Suda çözünen B grubu vitaminleri yorgunluktan kalp yetmezliğine, cilt hastalıklarından depresyona kadar pek çok rahatsızlığa karşı sizi korur. B grubu vitaminlerinin bazıları tükettiğiniz pek çok gıdada bulunur. Ama bazıları daha çok et ürünlerinde vardır. B grubu vitaminlerinden folik asit ise çok sayıda besinde bulunur. Folik asidin en fazla olduğu besinler; yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, yonca, maydanoz, nane gibi), karaciğer, böbrek, yumurta, işlenmemiş tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, mavi-yeşil alg (yosun), kuru fasulye ve tohumlu gıdalardır.

   

  Hamilelikte folik asit alımı


  Folik asit vücutta depolanmayan ve bu nedenle her gün alınması gereken bir vitamindir. Sağlıklı beslenen kişilerde yaşanan bir sindirim bozukluğu ya da hamilelik dönemi nedeniyle folik asit eksikliği yaşanabilir. Hamilelikte folik asit alımı önemlidir. Ancak kullanımında fazlasının da zararlı olduğu unutulmamalı. Hamile kalmadan 3 ay önce folik asit kullanılmaya başlanmalı ve bebeğin anne karnında organlarının gelişimi tamamlanana kadar, yani gebeliğin 3 ayına kadar kullanılmalıdır. Günde 400 mg alınması tavsiye edilir. Emzirme ve gebelik döneminde bazı durumlarda bu miktar 800 mg’a kadar çıkabilir.

   


  Keçi sütüne dikkat!
  Keçi sütü folik asit bakımından fakirdir. Keçi sütüyle beslenen çocuklara da folik asit takviyesi yapılması gerekir. Bira, şarap, rakı gibi alkollü içecekleri içenlerde ve sigara kullananlarda da folik asit eksikliği oldukça sık görülür. Ayrıca sigara ile folik asit arasında ilginç bir bağlantı bulunur. Sigara ve alkol kullanan kişilerde görülen folik asit eksikliği akciğer kanserinin oluşumunda büyük rol oynayabilir.


  Folik asit eksikliği belirtileri
  Folik asidin az olması durumunda anemi ortaya çıkar. Folik asit eksikliğinin olduğu durumlarda kişide halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, deride ve mukozada solgunluk gibi belirtiler yaşanır. Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinse de bu durum, demir, B2 ya da B6 yetersizliğinden de kaynaklanabilir. Folik asit eksikliğinde ağrı yaşanır, dil kızarır, yüzeyindeki pürüzler kaybolur. Folik asidin hafif eksikliğinde kişide depresyon görülebilir. Daha ağır eksikliklerde ise sinirler hasara uğrar ve ciddi psikolojik sorunlar yaşanabilir.

   

  Video: Hamilelikte folik asit alımının önemi

   

   

  İlginizi çekebilir

  B grubu vitaminleri tanıyın!

  A vitamini hangi besinlerde bulunur?

  E vitamininin faydalarını biliyor musunuz?

  Kemik ve dişler için D vitamini şart!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler