ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Yumurtalık kanseri belirtilerini atlamayın

  Türkiye’de her 100 bin kadından 14’ünde görülüyor. Erken teşhis edildiğinde ise tedavisindeki başarı oranı yüzde 90’lara kadar ulaşıyor. Yumurtalık kanseri, ilk evrelerinde kimi belirtiler verse de bu belirtiler başka rahatsızlıklarda da görülebildiği için kişilerin üçte ikisi doğru hekime başvuru yapana kadar hastalık ilerliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Osman Temizkan, hastalığın erken evresinde görülen belirtileri ve yumurtalık kanserinin tedavisini anlattı.

   

  Yumurtalık kanseri, kadınların en sık kapısını çalan üçüncü kanser türü. Günümüzde gerek dünyada gerekse ülkemizde giderek yaygınlaşan, ileri evrede tespit edilmesi durumunda hayati riski yüksek olan yumurtalık kanseri, her 100 bin kadından 14’ünün karşısına hayatlarının bir döneminde çıkıyor. Hastaların üçte ikisi, baş gösteren belirtilerin başka hastalıklarla karıştırılabilmesi nedeniyle tedavide geç kalıyor. Yumurtalık kanseri maalesef diğer hastalıkları taklit ettiği için erken dönemde tanı koyma şansının düşük olduğu bir kanser. Her yaşta kadında görülebilmekle beraber yüzde 75 oranında menopoz sonrası dönemde ortaya çıkıyor. O nedenle menopoz sonrası yıllık takipler çok önemli. Erken tanı konulması tedavi şansını çok büyük oranda artırıyor. Ancak zaman kaybedilip erken tanı konulamadığında tedavileri zorlaşıyor.

   

  Yumurtalık kanseri belirtileri

   

  Yumurtalık kanseri sinsi bir kanser türü ve belirtilerinde de kendine has bir bulgu yok. Erken evrede bel ağrısı, karın ağrısı, karın şişliği, kabızlık, idrar yapma şikayetleri, gaz problemi gibi rahatsızlıklarla kendini gösteriyor ancak bu belirtiler başka hastalıklarla da karşılaştırılabildiği için kadın doğum uzmanına görünmek çoğunlukla akla gelmiyor. Bu şikayetlerle karşılaşan kadınların ve başvurdukları hekimlerin, mutlaka akıllarına bu ‘sinsi hastalığı’ getirmeleri gerekiyor. Tedaviye rağmen kısa sürede şikayetler geçmediyse kadın doğum uzmanına gitmek hayati önem taşıyor. Çünkü kasıktan yapılan bir ultrasonografi yöntemiyle bu hastalığın tanısını kolayca konulabiliyor, tomografi ile görüntülenebiliyor. Her yaş grubu için geçerli ama menopoz sonrası kadın doğum uzmanına yıllık düzenli muayeneye gitmek büyük önem taşıyor.

   

  ‘Belim ağrıyor’ deyip geçmeyin!
  Yumurtalık kanseri günümüzde giderek yaygınlaşmasına rağmen spesifik bir nedeni yok. Yüzde 15 genetik geçişin yanı sıra çevresel faktörler, hava kirliliği, endüstriyel ürünler, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol gibi faktörler de bu tehlikeli kansere davetiye çıkarabiliyor. Ailesinde birinci derece yakınlarında yumurtalık, meme ve bağırsak kanseri olan kişilerin mutlaka kadın doğum uzmanlarına yılda bir düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Günümüzde bel ağrısı çok yaygın bir şikayet olduğundan ve önemsenmediğinden “Belim ağrıyor” denilip geçilebiliyor ya da ağrı kesicilere başvuruluyor. Kadın doğum hekimine gitmek hiçbir şekilde akla gelmiyor. Oysa “belim ağrıyor”, “karnım ağrıyor” deyip geçmemeli, hekiminin önerdiği tedaviden fayda sağlanamadıysa mutlaka kadın doğum uzmanına gidilmeli. Yumurtalık kanseri teşhisi alan bir kadın mutlaka bu konuda tecrübesi olan, ekibi olan, her yönüyle ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası bu cerrahiyi planlayabilen ve sonrasında da tedavisini planlayabilen bir ekibe başvurmalı.

   

  Yumurtalık kanserinin tedavisi ameliyat
  Yumurtalık kanserinin ilk tedavisi cerrahi tedavi. İlk yapılan cerrahi hastanın yaşam süresini, her şeyini etkiliyor. İlk cerrahi zamanında ve başarılı şekilde yapılmadığı taktirde bütün yaşantıyı etkileyebiliyor. Erken evre yumurtalık kanserinin tedavisi sadece cerrahi olarak yapılabiliyor. Yumurtalık kanseri ameliyatı sonrası 3-6 ayda bir, 5 yıl boyunca düzenli kontroller yapılması gerekiyor. İleri evre yumurtalık kanserinde ise kemoterapi tedavisi gerekiyor.

   

  Video: Yumurtalık kanserinde genetik risk faktörü nedir?

    

   

  İlginizi çekebilir

  Rahim ağzı kanseri her kadında görülebilir

  Rahim ağzı kanserine karşı smear testi ile korunun

  Rahim ağzı kanseri tedaviden sonra tekrarlar mı?

  Rahim ağzı kanserinin evreleri nelerdir?

  Rahim ağzı kanserinin tedavisi nedir?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler