ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Güven verir

  Çocuğun kalbindeki sorunun saptanması için anjiyo kararı alındığında pek çok anne baba endişeye kapılır. Ancak endişelenmeye gerek yoktur! Çünkü anjiyo, bebek ve çocuklarda da sık ve güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.
   


 • Bilgilendirme yapılarak izin alınır

  Çocuklar genellikle anjiyo olacakları sabah erken bir saatte veya bir gün önce hastaneye yatırılır. Size, yatış işlemi yaptıktan sonra anjiyo ayrıntıları anlatılır ve bu işlemin yapılması için yazılı izniniz alınır. Hastane tarafından çocuğun kendini iyi hissetmesini sağlamak ve endişe duymasını önlemek için bir dizi önlemler alınır.
   


 • Anjiyo öncesi beslenme programı özen gerektirir

  Anjiyo öncesi çocuğa yönelik planlanan beslenme programa uymak gerekir. Anjiyo uygulaması genel anestezi altında yapılacağı için çocuğun beslenmesine dikkat edilir. Genel anestezi alacak kişilerin işlemden önce belli bir saatten itibaren yememesi gerekir. Bu nedenle anjiyodan önce doktorun size söyleyeceği belirli bir süreden itibaren çocuğunuza yiyecek, içecek bir şey vermemeye özen göstermelisiniz.
   


 • Çocuğunuz işlem boyunca uyur

  Anestezi doktoru tarafından verilen ilaçlar sayesinde çocuğunuz tüm işlem boyunca uyur. Dolayısıyla bir rahatsızlık duymaz. Kateterin yerleştirileceği yer bölgesel olarak uyuşturulur. İşlem sırasında kateter bir atardamara veya toplardamara yerleştirilir. Kardiyolog, röntgen tekniği ile kateteri görür ve kalbe ulaşana dek hafifçe ittirir. Kateterden alınan kan örnekleri ve basınç ölçümleri sayesinde kalpteki kusur hakkında bilgi elde edilir. Anjiyo esnasında kateterden damarlara ve kalbin odacıklarına X-ışınları ile görülebilen özel bir boya verilir. Boyanın verilmesinden sonra röntgen filmi kaydedilir.
   


 • Anjiyodan sonra çocuğunuz istirahat ettirilir

  Anjiyodan sonra çocuğunuz servisteki odasına yatırılır ve birkaç saat uyuması sağlanır. İşlemden sonra hafif bir ateş ve mide rahatsızlığı olabilir, ancak bu şikayetler genellikle birkaç saat içinde kaybolur. Anjiyo sonrası çocuk kardiyoloğu, anjiyo sonucu hakkında sizinle görüşür. Çocuğunuzun hastanede bulunmasını gerektirecek başka bir neden yoksa aynı günün akşamı veya ertesi gün taburcu olması mümkün.