ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kimliğini bulmasına izin verin

  Ergenliğe erişen çocuk, kimlik edinme sürecinde kendine bazı sorular soruyor: “Ben kimim", "neyim", "normal miyim?”, “Ayşe'den eksik miyim, fazla mıyım?” gibi... Bu süreçte birçok etken çocuğun gideceği yönü etkileyebilir. Bu, sosyal çevre de olabilir, aile de, arkadaşları da, okudukları da... Tüm bu sorular silsilesinde çocuk, gelişimini tamamlar, kendine bir şeyler katar ve kimliğini bulmaya başlar. Bu nedenle uzmanlar, gençler için hiçbir zaman, “Bu çocuk iyi olur" ya da "Gidişatı pek parlak değil” gibi durum tespitinde bulunulmaması gerektiğini savunur.


 • Özel hayatına saygı gösterin

  Gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları, ergenler ve aileleri arasında tartışmaların odağını da değiştirmiş durumda. Anne babaların gündeminde daha fazla harçlık istemek, az ya da çok uyumak, odayı toparlamamak, okul kurallarına uymamak gibi sorunların yanı sıra, bilgisayarda uzun süre oyun oynamak, geç vakitte yaşına uygun olmayan dizileri izlemek gibi sorunlar da var.  Ayrıca ergenlerin en önemli şikayetlerinin başında ders çalışmaya zorlanmak var. Çocuklarınıza bir şey yaptırmak istiyorsanız onlar üzerinde baskı kurmayın ve özel hayatlarına saygı gösterin.


 • Konuşmadan önce dinleyin

  Doğurganlık yaşının ilerlemesiyle, anne babaların ergen çocuklarıyla iletişim kurmaları da zorlaştı... Kuşak çatışmaları farklı boyutlara taşındı... Bu nedenle anne babalar, çocuklarının yaptıklarına odaklandıkları için kendi hatalarını göremeyebilir. Ergen gençlerle anne babaların arasında yaşanan diyologlar aşağıdaki örnekte olduğu seyretmeye başladı:

  - Okul nasıldı?

  - İyi

  - Sınavın nasıl geçti?

  - iyi

  - Arkadaşlarınla ne yaptınız?

  - Hiiç, oturduk.

  Ergenlik dönemindeki çocuklar, anne babalarının kendilerini anlamayacağını düşünebilir ve iletişim kurmaktan hoşlanmayabilir. Anne babalar ise kendilerini çocuklarının söylediği her söze cevap hazırlamak ya da yorumda bulunmak zorunda hissedebilir. Oysa sakin davranıp önce dinlemek, sonra konuşmakdoktorlara göre izlenebilecek en sağlıklı yol. Kendi gününü ya da toplantısını keyifli bir şekilde anlatabilen anne babalar, çocuklarından olumlu geri dönüş alabiliyor.


 • Ona sevginizi gösterin

  • Sorumluluk, güven ve sevgi bilinci ailede başlar. Sorumluluk güvenin ilk adımını oluşturur. Güven duygusunun çocuk tarafından sarsılması ailede hayal kırıklığı yaratabilir. Bu durumda anne babaların hissettiklerini çocuklarına mutlaka söylemesi gerekir. 
  • Ancak sevginin güvenden daha önemli rol oynadığı da unutulmamalıdır. Saçının okşanması dahi bir gösterge olabilir. Çocuğun sevildiğini gördüğü ortam daima sağlıklıdır. 
  • Öte yandan sevgiyi göstermenin yolu, onun her dediğini yerine getirmek, her istediğini almak değildir. 
  • Tüm sevgi anıları çocuğun gelecekteki aile yaşantısına yansır. Ev ortamında gördüğü saygıyı, sevgiyi, kendi aile birliğinde de devam ettirmek ister. Sevginin ve güvenin olduğu ortamda sağlıksız bir çocuğun yetişmesi çok zordur.

 • Gereksiz cezalardan kaçının

  Olumsuz davranışlar genellikle cezalandırılır. Ancak her olumsuzlukta ceza vermek, yeni negatif tavırlara neden olabilir. Çocuğunuzun iyi davranışlarını ödüllendirin, gereksiz cezalardan kaçının, ceza vermek zorunda kaldığınızda, nedeninizi net bir dille açıklayın. Uzun açıklamalar yerine, kısa ve öz cümleleri tercih edin. Şakayla karışık konuşmalar, kinayelerden hoşlanmadıklarını bilin. Ödül-ceza dengesini dikkatli kurun. Verdiğiniz cezanın hataya uygun olmasına dikkat edin.


 • Hata yapmasına izin verin

  Türk toplumunda genellikle ebeveynler çocuğun hata yapmasını toleransla karşılamayabilir. Hayatını tehlikeye sokacak hatalar hariç elbette.  Ergenlik döneminde hata yapmayan genç, yetişkinliğinde yaptığı hataların sonuçlarıyla baş etmede daha çok zorlanır. Bu nedenle çocuklara, yaşlarına göre ve içinde bulundukları duruma uygun sorumluluklar verilmesi gerekir. Bunları yerine getirmede karşılaştıkları engeller ve yaptıkları hatalar onları güçlendirerek hayata daha iyi hazırlar. Öte yandan hatalarında kimi zaman küçük zararlar görmeleri sağlıklı sonuçlar da doğurabilir. Bu sayede kendini korumayı öğrenir ve sonuçlarını yaşayarak bilinçlenebilir.