ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Soğuk hava atak riskini artırıyor

  Isı değişiklikleri astım hastalığını tetikleyen faktör olarak gösteriliyor. Soğuk havalarda astım hastalarının şikayetleri daha fazla artıyor ve ataklar gelişebiliyor. Ayrıca kişinin sinüzit, alerjik rinit gibi ek hastalıkları varsa kışın atak geçirme riski daha da artıyor.


 • Koku, gaz faktörü, mesleksel etkenler

  Çevresel ve mesleki etkenler astım hastalığında önemli faktörler. Motorlu araçların çıkardığı gazlar, soba dumanına maruz kalmak astımı tetikliyor. Bunların yanı sıra fırıncılık, kuaförlük, ziraat işleri, boyacılık gibi mesleklerde çalışan astım hastalarında koku ve gaz nedenli atak riski artıyor.


 • Ev tozu akarları, küf mantarına dikkat!

  Önemli alerjenlerden olan ev tozu akarları ve küfler, astım hastaları için istenmeyen diğer atak tetikleyiciler. Evlerin en az haftada bir kez tozlardan arındırılarak temizlenmesi, temizliğin mümkünse astım hastası dışında biri tarafından yapılması, hasta yapacak ise de maske takması öneriliyor. Akarların en büyük yerleşim yerlerinden olan perdelerin sık yıkanması, nevresimlerin en az 60 derecede yıkanması ve kumaş yerine deri mobilyaların kullanılması öneriliyor.


 • Gıda-atak ilişkisi

  Bazı besin maddelerinin (süt, yumurta, fıstık, soya, kabuklu deniz ürünleri, muz, vs) alerjik astım hastalarında atak gelişimini tetikleyebileceği biliniyor.


 • Polenler kışın da atağa sebep olabilir

  Polenlerin tek görülme mevsimi bahar ayları ya da yaz değil. Kışın da bazı ağaçlar (gürgen, vs) polen yayabiliyor. Atak gelişimine sebep olan bu risk nedeniyle, astım hastalarının kış aylarında ve bahar aylarında da polenlerin aktif olarak salındığı sabah saatleri yerine öğleden sonra evi havalandırması öneriliyor. Bunun yanı sıra polen filtreli klima kullanmak da önerilerden bir diğeri.


 • Evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun

  Evcil hayvanların dışkılarında ve özellikle salyalarında alerjen maddeler bulunuyor. Halı ya da nevresimlere yapışan bu maddeler atak riskini artırıyor. Bu nedenle hastaların evcil hayvan beslememeleri, vazgeçemiyorlarsa da yatak odasına evcil hayvan sokmamaları tavsiye ediliyor.


 • Sigara içme, içirtme!

  Sigara tüm solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi, astımda da uzak durulması gereken ilk maddelerden. Sigara içmek ya da fazla dumana maruz kalmak, atak gelişimine sebep olacağı gibi hastanın tedavi sürecini de bozuyor. Hasta daha yavaş iyileşiyor, belirtileri geçmeyebiliyor.


 • Peluş oyuncaklardan uzak tutun!

  Ev tozu akarlarının sevdiği ortamlardan biri de yünlü eşyalar. Soğuk havalarda yün battaniye kullananların bunları nevresime geçirerek üzerlerine örtmeleri, yün fanila yerine pamuklu olanları kullanmaları öneriliyor. Yün gibi peluş eşyalar da (özellikle astım hastası çocuklar açısından peluş oyuncaklar) alerjen etkiye sahip olduklarından kullanılmaması isteniyor.


 • Çiçekler güzel ama!

  Saksıların kenarında çıkan yeşil renkteki küfler alerjen özellik taşıyor. Fazla saksı biriktirilmemesi, küf oluşan saksıların hasta dışındaki biri tarafından çamaşır suyu ile yıkanması öneriliyor.


 • Fazla kilo da atak nedeni

  Yapılan çalışmalar astım hastalığı ile fazla kilo arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Bu sebeple hastalığın seyrini bozan ve atak gelişimine sebep olabilecek fazla kiloların verilmesi öneriliyor.


Etiketler: astım , astım atağı