ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Astım

  Akciğere giren ve çıkan havanın engellenmesiyle meydana gelen öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi sorunların tümüne astım denir. Astım her yaşta görülebilir. Hastalığın tetikleyicileri sigara, hava değişimi, stres, polen ve akarlardır. Tedavisinde en önemli unsur alerjiye neden olan maddelerden uzak durmaktır. Astım hastalarına bunun yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanır.
   


 • Egzama

  Egzama ciltte kaşıntı, kuruma ve pullanma şeklinde ortaya çıkar. Aile bireylerinde egzama olması durumunda, çocukta görülme olasılığı yüksektir. Alerjik egzama bebekken başlar, daha çok alın, baş ve deriye yayılabilir. Egzama tedavisinde de astım gibi alerjiye yol açan maddelerin ortadan kaldırılması gerekir. Özellikle protein yapısında olan maddelerden uzak durulması egzamayı büyük ölçüde önler.
   


 • Kurdeşen

  Kurdeşen kasık ve göğüste kaşıntı şeklinde ortaya çıkar ve farklı boylarda oluşur. Her yaşta görülebilir. Güneş, terleme, duş, böcek sokması ve parazitler kurdeşeni etkiler. En güçlü tedavi yöntemi ilaç tedavisidir.
   


 • Saman nezlesi

  Saman nezlesi burunda kaşıntı ve tıkanıklık, gözlerde yanma ve batma şeklinde meydana gelir. Akarlar, polenler, tüyler saman nezlesini etkiler. Hastalık daha çok 1 ile 20 yaş arasında görülür. Tedavisinde, alerjiye neden olan maddelerden uzak durma, ilaç, aşı ve cerrahi yöntem uygulanır.
   


 • Besin alerjisi

  Besinler herhangi bir katkı maddesi içermeseler de her bünyede farklı reaksiyonlar gösterebilir. Besin alerjisi denilen bu durum anne karnında başlar. İnek sütü, yumurta, deniz ürünleri, tahıllar, etler, meyve-sebzeler, tahıllar, baharatlar ve çikolata alerjiye en sık neden olan besinlerdir. Tedavisinde, alerjiye neden olan besinden uzak durarak özel bir diyet yöntemi uygulanır.