ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Topuklu ve sivri burunlu ayakkabı kullanımı

  Topuğu 8-10 cm’den yüksek ve sivri burunlu ayakkabı giymek ayakların en büyük düşmanı. Topuklu ayakkabı ayağın ön kısımlarına büyük yük binmesine neden olur. Bir de üzerine ayakkabının sivri burunlu olması parmakları sıkıştırıp üst üste bindirir. Bu durumda da başparmak ikinci parmağın üzerine biner ve şekil bozukluğu meydana gelir.


 • Genetik yatkınlık

  Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ayaktaki şekil bozukluğunda da genler büyük rol oynar. Özellikle anne tarafında bu sorunu yaşayan kişiler varsa kişide de bu durumun ortaya çıkması olasıdır.


 • Düztabanlık

  Düztaban kişilerde orta ayakta normalde olması gereken ark düzleşir. Bu nedenle zaman içerisinde gelişen kas dengesizliği ayakta şekil bozukluğuna neden olabilir.


 • Kas hastalıkları

  Ayakta şekil bozukluğunun oluşumunda kasların büyük önemi bulunur. Eğer kişide herhangi bir kas rahatsızlığı varsa kaslarında deformite çok daha kolay oluşur. Sonuç olarak da kasların yıpranmış olması parmakların birbirlerinin üzerine çıkmasına neden olur.


 • Diyabet hastalığı

  Diyabet (Şeker) hastalığı vücutta bir çok organa etki eder. Ayak da diyabet hastalığının zarar verdiği bölgeler arasında yer alır. Ayaktaki his kusuruna bağlı olarak yaralar ve parmaklarda şekil bozuklukları oluşabilir.


 • İlerleyen yaş

  Yaşın ilerlemesiyle birlikte deformite artar ve kaslar elastikiyetini kaybeder. Hayatı boyunca hiç ayakkabı giymeyen birisinin dahi 60 yaşından sonra ayaklarında şekil bozukluğu oluşabilir.


 • Dans etmek

  Dansı meslek grubu olarak seçenler parmak uçlarında uzun süre durdukları için bu bölgede deformiteler meydana gelir. Özellikle küçüklük çağından itibaren bale yapanların ergenlik döneminde ayaklarında şekil bozuklukları oluşmaya başlar.