ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İshal

  Henüz ek gıdalara geçilmemiş, anne sütü ile beslenen bu grup bebeklerde 7-8 kez sarı suluca kaka normaldir. Önemli olan kakasının sulu olmasından ziyade eşlik eden bulgulardır. Ateş ve kusmanın eşlik etmediği durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Eğer kaka sayısı 8-10 geçiyorsa ve bebek kusuyorsa bu önemlidir. Yine ateşin eşlik ettiği ve kaka renginin sürekli yeşil-sümüksü ve kanlı olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı.

   

  Nedenleri
  Kaynağı insan veya hayvan dışkısıdır,mikroplar kirli ellerle de taşınır. Diğer bir neden aşırı karbonhidratlı besinler ve meyva suları tüketmek gibi yanlış beslenmedir. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal daha az görülür.Ek gıdaya başlamışsanız ishali olan çocuklara lifli gıdalar vermekten sakının. Su alımını artırın.


 • Ateş

  Yenidoğan bebekte ateşin çok az yükselmesi bile, ciddi enfeksiyonların bir işareti olabilir.

  Hemen doktorun aranması gereken durumlar

  • Bebeğiniz 6 aydan küçük ve rektal ateşi 38 derece veya daha yüksekse,
  • Kulak ağrısı, öksürük, kızarıklık, kusma ve ishal varsa


  Bebeğinizin sıvı alımını artırın, ılık duş aldırın ve hafif kıyafetler giydirin. Doğru ateş düşürücü ilaç için doktorunuza danışın. Doktorunuzun önermediği bir şurup kullanmayın.


 • Kabızlık

  Bazı bebekler günde birkaç kez dışkısını yaparken bazı bebekler 2-3 günde bir dışkısını yapar. Bu durumda panik yapmayın. Çocuğun dışkısı sert ve çocuk dışkılama sırasında zorlanıyor ve ağrı hissediyorsa gerçek bir kabızlıktan bahsedilebilir.

   

  Doktorunuz ekstra sıvı veya bir miktar meyva püresi önerebilir. Kabızlık devam ederse ve bebeğinizin karın ağrısı, bulantı veya kusması varsa hemen doktoru arayın.


 • Ciltte döküntüler

  Bebeklerin cildi çok hassastır. Döküntüler kırmızı sivilceden beyaz kuru egzemaya kadar çeşitlilik gösterebilir. Bebeğinizi pişikten korumak için bebeğin alt bezini sık sık değiştirin ve koruyucu ürünler kullanın.

   

  Egzemadan korumak için sabun kullanmaktan sakının ve bebeğinizin cildini doktorun önerdiği kremlerle nemlendirin. Döküntülerin çoğu önemsizdir. Ancak döküntüler yoğun veya ağrılıysa veya bebeğin döküntüleri kabarcık şeklindeyse veya ateşi varsa doktorunuzu arayın.


 • Öksürük

  Bebeklerde öksürüğün birçok nedeni olabilir. Örneğin havlama tarzında öksürük krupta, iç çeker gibi öksürük boğmacada, göğüste ötmeyle birlikte öksürük astımda görülür. Özellikle sonbahar-kış mevsiminde yaygınlaşan RSV (Respiratory syncythial virüs) daha büyük çocuklarda nezleye neden olurken, bebeklerin alt solunum yollarını ve akciğerlerini etkileyerek ciddi solunum zorluğuna yol açabilir. Odadaki havanın nemlendirilmesi ve sıvı alımı mukus salgılarını yumuşatarak çocuğunuzu rahatlatabilir. Öksürük şurupları 4 yaş altı çocuklara ve bebeklere verilmemeli.

  Öksürük şuruplarını kontrolsüz kullanmayın
  Genelde virüslerin yol açtığı nezle gibi enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. İçinde birkaç farklı etkin madde içeren öksürük şuruplarının kontrolsüzce kullanılması yanlıştır. Bazen öksürük refleksinin bu ilaçlarla baskılanması, solunum yollarının doğal temizlenme mekanizmasını engelleyerek durumu kötüleştirebilir. Bakterilerin neden olduğu zatürree gibi hastalıklarda antibiyotikler doktor denetiminde kullanılabilir. Zatürree, boğmaca, RSV gibi hastalıklar hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ciddi seyredebilir.


 • Karın ağrısı

  Durdurulamayan ağlama, sırtta kamburlaşma ve kusma bebeğin midesinin ağırdığının işaretlerindendir. Midesi ağrıyan bir bebeği susturmak adeta imkansızdır, ayaklarını karnına doğru çeker. Bebeğinizin beslendikten sonra az miktarda kusması normaldir.

  "Anne sütüyle beslenen bebeklerde kusma daha az görülür." Biberonla beslenen bebeklerde kusma ile birlikte ishal de varsa bunun nedeni mide ve bağırsak iltihabı olabilir. Hemen doktora danışın.


 • Diş ağrısı

  Yaklaşık altı aylıkken bebeğinizin ilk dişi çıkmaya başlar. Bu diş çıkarma aşamasında oluşan ağrı bebeğinizi çok huysuz yapabilir. Bu ağrıyı hafifletmek için bebeğinize kemirecek bir şeyler verin. Plastik halka şeklinde bir malzeme çoğunlukla çok işe yarar. Parmağınızla yavaşça bebeğinizin diş etlerine masaj yapmak da işe yarayabilir.


 • Gaz ağrısı

  Geğirme, ağlama ve midede şişkinlik yenidoğanda gaz sancısı belirtisi olabilir. Gaz ağrısı kolit ağrısı gibi baş edilemeyen ağlamaya neden olmaz. Bebeklerde gaz genellikle hava yutma nedeniyle olduğu için bebeğinizi yavaş ve dikkatli emzirin. Emzirme sonrası geğirmesini sağlayın.


 • Burun tıkanıklığı

  Bebeklerin soğuk algınlığı varsa çok kısa sürede burunları tıkanır. 4 yaş altı çocuklarda kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmamalısınız. İlaç yerine burnu açmak için tuzlu su içerikli serumları doktorunuzun önerdiği şekilde şırıngayla kullanın. Ayrıca bebeğinizin odasını sıcak su buharıyla nemledirirseniz bebeğiniz geceyi iyi geçirir.


 • Bulantı ve Kusma

  Bebekler beslenme sonrası sıklıkla kusar, fakat aşırı ve zorlayıcı kusmalarda durumu bir doktorun değerlendirmesi gerekir. Kusma ve ishal bir arada varsa bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Kusma bebekte su kaybına neden olabilir. Bebeğinizin sıvı kaybını gidermek için sık aralıklarla besleyin. Eğer kusma birkaç saat içinde durmazsa, bebeğin ateşi de varsa veya bebeğiniz yemek yemiyorsa doktorunuzu arayın.