ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • İyi beslenin

  İyi beslenmekten kasıt sağlıklı yiyecekler ve düzenli beslenme. Sağlıklı beslenmek sağlıklı yaşam tarzının da olmazsa olmazıdır. Yeterli ve sağlıklı beslenmek beyin hücrelerinin kendilerini tamir etmelerine de imkan sağlar. Bunun için protein, yağ ve vitaminlerle dengelenmiş bir beslenme son derece önem taşır. Beslenme alışkanlığında kesinlikle rafine şekerden kaçınmak gerekir. Zira pek çok hastalığa davetiye çıkaran rafine şekerin, beyin damarlarını olumsuz etkilediği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


 • Müzik dinleyin

  Özellikle klasik müzik beynin gelişmesi için çok yararlı. Klasik müziğin ağrı ve stresi azalttığı, kan basıncını düşürdüğü, olumlu duyguları teşvik ettiği, uykusuzluğu düzelttiği ve beyin dalgalarını düzene soktuğu çeşitli çalışmalarda ortaya konulmuştur. Bu nedenle klasik müziği hayatınıza daha fazla sokun ve en azından işe gidip gelişlerde ya da uyumadan önce klasik müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Hem sağlığınıza hem de beyninizi canlandırmaya yardımcı olabilir.


 • Egzersiz yapın

  Egzersiz yapmak hem vücudumuz hem de beynimiz için yararlı. Egzersizle pek çok hormon salgılanır. Bunlar stres düzeyini azaltmada katkı sağlar. Bol oksijen beyinde olumlu etkiler yaratır. Haftada sadece bir kez aerobik egzersiz yapanlarda, yapmayanlara göre beyin fonksiyonlarında %30 iyileşme saptandığını biliyor muydunuz?


 • Bulmaca çözün

  Bu tip aktiviteler beynin egzersizi. Nöronlar arasındaki bağlantıların gelişmesi ve beynin farklı bölgeleri arasında yeni ilişkiler kurulmasına yarıyor. Düzenli olarak günde bir bulmaca çözerek ya da çözmeye çalışarak beyniniz için son derece önemli olan bu egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.


 • Hastalıklara karşı korunun

  Uygun beslenme, vitamin takviyesi, gerektiğinde aşı olmak gibi önlemler hastalıklara karşı direnci artırır. Zinde bir vücut zihnin işleyişini de olumlu yönde etkiler ve beynin içindeki olumsuz düşüncelerin bir anlamda temizlenmesi için de yardımcı olur.


 • Uyku düzenine dikkat

  Sağlıklı bir vücut için uyku düzenine dikkat etmek şart. Sağlıklı uyku düzeni beynin kendini tazelemesine, tamir etmesine de yardımcı olur. Bu nedenle gerektiği kadar uyumak son derece önemli. Herkesin uyku ihtiyacı kendine has ama sağlıklı bir erişkin için 6-8 saat kaliteli gece uykusu önemli. Hele de gece 23:00- 02:00 saatleri arasındaki kaliteli uykunun vücut için çok daha yararlı olduğunu unutmayın.


 • Yen bir dil öğrenmeye başlayın

  Her yaşta yeni bir dil öğrenilebilir. Yeni bir dil öğrenmekten kasıt o dilin profesyoneli olmak değildir. Basit bazı cümleler ve kelimeler öğrenmek bile beynin canlı tutulmasına fayda sağlar. Hem bu sayede yeni bir kültür de tanımış olursunuz. Heyecan, merak ve ilgi de beyni ister istemez canlandırır ve zinde tutar.


 • Sigaraya son

  Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen yok şüphesiz. Sigaranın çok sayıdaki zararından biri de beyin sağlığını olumsuz etkilemesidir. Bu nedenle hiç kullanmamak ve sigara içilen ortamlarda bulunulmamak gerekir. Sigara içmeyenlerin yaşlılık dönemlerinde sigara içenlere göre iki kat daha sağlıklı beyine sahip olduğunu biliyor muydunuz?


 • Rutin alışkanlıklarınızı değiştirin

  Muhtemelen saçlarımızı her gün aynı tarafa ayırıyor, dişlerimizi her gün aynı elimizle fırçalıyor, bluz ya da gömlek giyerken önce aynı kolumuzu geçiriyor ya da tokalaşırken aynı elimizi uzatıyoruz. 'Bunları değiştirmekle beynin canlanmasının ne alakası var' demeyin, çünkü var. Beyine her gün alışık olduğu mesajlardan farklı bir mesaj iletmek rutin dışına çıkılmış olduğundan ister istemez bir hareketlilik yaratır, canlılık sağlar.


 • Sosyal ağ kurun

  Pek çok arkadaşınızın olması, onlarla gezmeye gitmeniz, eğlenmeniz, sohbet etmeniz vb. Bunlar hep kişinin beynini canlı tutan aktiviteler. Bu tip fırsatları kaçırmamak hatta yoğun ve yorucu iş temposuna inat fırsat yaratmak gerekir. Bu tip yaklaşım ileri yaşlarda beyin fonksiyonlarını diğer insanlara göre %25 daha aktif tutar.