ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kişilerin kan grupları farklıysa nakil yapılamaz!

  Yanlış. Yapılabilir. Ancak şunu akılda tutmak gerek. Bu yöntem oldukça pahalı ve çok fazla riskler taşımaktadır. O bakımdan tek çare kaldığı zaman başvurulacak bir yöntemdir. Asla rutin olarak kullanılmamalı, kan grubu uyumu her zaman zorlanmalı.


 • Organ naklinde doku uyumu şarttır!

  Yanlış. Doku uyumu tercih edilmekle birlikte şart değildir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; hayatını kaybetmiş bir kişiden alınan böbrek yüzde 100 uyumu olsa dahi, canlıdan alınan hiç uyumsuz böbrek ile karşılaştırıldığında yine de canlıdan alınan böbrek daha iyi çalışır. Bu da doku uyumunun çok gerekli olmadığının bir göstergesidir.

   


 • Kadından kadına nakil yapılmalıdır, erkekten yapılırsa böbrek çalışmaz

  Yanlış.  Kesinlikle böyle bir kısıtlama yok. Her iki cinsten kişiler de rahatlıkla karşılıklı bağış yapabilir.


 • Çocuklara büyüklerden böbrek nakli yapılamaz

  Yanlış. Bu sınır çocuklarda 7,5 kg'a kadar çekildi. Bu nedenle her anne baba çocuğuna böbrek bağışında bulunabilir. Son bir yılda ki en küçük nakillerin çoğu merkezimizde yapılmıştır.


 • İnsan tek böbrekli kalırsa uzun yaşayamaz

  Yanlış. Yapılan çok sayıda böbrek vericisi uzun dönem izlenmiş ve bunlarda yaşamlarını değiştirecek olumsuz bir etki görülmemiş. Batılı ülkelerden yapılan yayınlar bunu açık seçik gösteriyor. Bu bakımdan 30 yaş üzeri herkes rahatlıkla böbreğini verebilir.


 • İki farklı ırktan insan arasında yapılan nakil başarılı olmaz

  Yanlış. Böbreğin dini, dili, ırkı, mezhebi ve rengi olmaz. Zencilerdeki böbrek de siyah değil pembe renklidir.


 • Kadavradan alınan böbrek uzun yaşamaz


  Yanlış. Kadavra böbreklerin çalışması canlılara göre daha geç olmasına karşın, yine de böbrek kaynağı olarak beyin ölümü olmuş kişilerin organları tercih edilmelidir. Bunlar uzun yıllar canlı böbreğe yakın fonksiyon gösterirler.


 • Yüksek tansiyonludan, hepatit B taşıyıcısından böbrek alınmaz

  Doğru / Yanlış. Yüksek tansiyon tanımı iyi ortaya konmalıdır. Eğer tedavi gerektiren bir yüksek tansiyon varsa evet böbrek bağışçısı olamaz. Alıcı aşılı ise Hepatit B olan birinden böbrek alabilir. Bu kurallar hastaya göre değişebilir, katı değildir.


 • Kalp hastasından, şeker hastasından böbrek alınabilir

  Yanlış. Şeker hastaları böbrek vericisi olamaz. Çünkü zaten kendi hastalıkları, böbrek fonksiyonlarını bozar. Bu kişilerin bir de böbreklerinden birini vermeleri söz konusu olamaz.


 • Obezlere, çok şişmanlara yapılan nakil başarılı olamaz

   
  Yanlış. Elbette genel sağlık amaçlı kimsenin kilo fazlası olmasını istemeyiz. Ancak böyle olması da nakle engel bir konu değildir.