ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Röntgen filmi

  Böbrek taşlarının çoğu standart yatarak çekilen röntgen filminde görülebilir. Ancak bazıları, örneğin ürik asit taşları ve ufak taşlar, saptanamayabilir. Sonuçta, bilgisayarlı tomografi (BT) de dahil olmak üzere diğer görüntüleme çalışmaları gerekebilir.


 • İntravenöz piyelogram (IVP)

  İlaçlı böbrek filmi olarak da bilinen İntravenöz piyelogram (IVP) yönteminde, röntgen ışını altında görülebilen bir boya maddesi damar içine verilir. Bu boya böbrekten süzülerek idrar kanallarına atılır. Boya böbrekler ve kanallardan geçtiği esnada çekilen filmlerde tüm idrar yolu ve taşlar görüntülenir. Bu film sayesinde hemen tüm böbrek taşları saptanabilir, ancak çok ender de olsa kullanılan boya maddesine karşı hastalarda reaksiyon görülebilir.


 • Bilgisayarlı tomografi (BT)

  Bilgisayarlı tomografi (BT), vücuttaki yapıların üç boyutlu görüntülenmesini sağlayan bir radyolojik incelemedir. Özel bir BT incelemesi olan “kontrastsız helikal BT”, yani damardan boya maddesi verilmeden çok kısa bir süre içerisinde yapılabilen yöntem ile hemen tüm böbrek taşları saptanabilir. Bu test, idrar yollarındaki her boyut ve tipteki taşları saptamada ve idrar yolu tıkanıklığını göstermede en hassas yöntem olarak günümüzde altın standart haline gelmiştir. Ancak diğer radyolojik yöntemler ile önceden taş tanısı konabildiyse BT incelemesi yapılmasına ihtiyaç yoktur.


 • Ultrasonografi

  Taşların büyük bir kısmı ultrasonografi (vücuttaki yapıların ses dalgaları kullanılarak görüntülenmesi yöntemi) ile saptanabilse de küçük taşlar veya üreter kanalında yer alan taşlar bu filmde görülemeyebilir. Özellikle hamileler ya da çocuk sahibi olmayı bekleyen kadınlar gibi radyasyondan uzak durması gereken hastalarda ilk tercih edilen tanısal yöntem ultrasonografi olmalıdır.


Etiketler: böbrek , böbrek taşı