ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Muhteşem görünen renkler

  Kuaförden ayrıldıktan sonra saçlarınızda mükemmel gölgeler varsa eğer kendinizi bir milyoner gibi hissedersiniz. Saç renginizin dış görünümünüzde bir yatırım olduğunu düşünür ve bu mükemmel görüntünün sizinle kalmasını istersiniz. Bunun için saçlarınızı boyattıktan sonra en az bir gün yıkamayın. Daha sonra saç renginizi korumak için haftada bir, iki üç kez saçınızı şampuanlayın. Şampuanlamadığınız günlerde ise sadece saç kremi kullanabilirsiniz.


 • Doğru şampuan seçimi

  Şampuanların hepsi tamamen aynı değildir. Saçı matlaştıran ve rengini solduran sülfat maddesini içermeyen renk koruyucu şampuan ve saç kremleri kullanın.


 • Suyun yararları ve sakıncaları!

  Sıcak suyun saç boyanızı daha hızlı soldurabileceğini biliyor musunuz? Saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Ayrıca yüzme havuzlarındaki klorlu suya dikkat edin. Saçınızın en dış tabakasına zarar verebilir ve renginin solmasına neden olabilir. Bu yüzden havuza bone takarak girmeniz daha iyi olacaktır.


 • Saçınızdaki nemi bitkisel çözümler ile koruyun

  Boyalı saçların ekstra neme ihtiyacı vardır. Evde hazırlayacağınız pratik karışımları saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Eşit miktarda avakado, badem yağı ve E vitamini yağını karıştırarak oluşturacağınız karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Nemli saçınıza uygulayarak 10 dakika bekletin ve saçınızı yıkayarak durulayın.eğer kendiniz karışım hazırlamak istemiyorsanız saçınızdaki nemi artırmak için saç serumları satın alabilirsiniz. Ama harcama yapmak istemiyorsanız evde saçınızın nemini artırmanın yöntemlerinin olduğunu unutmayın!


 • Güneşten uzak durun!

  Güneşli bir günde dışarı çıkmak sizi çok mutlu etse de bu durum maalesef saçlarınız için geçerli değildir. Güçlü güneş ışığı saçlarınızın donuk ve cansız görünmesine neden olabilir. Ayrıca saç renginizi de soluklaştırır. Saçlarınıza içeriğinde UVA ve UVB filtreleri içeren koruyucu saç spreyleri uygulayabilirsiniz. Şapka takmak da işe yarayabilir. Eğer güneşli bir havada dışarı çıkıyorsanız şapka takmayı ihmal etmeyin.


 • Ekstra parlak saçlar

  Mat saçlar kaderiniz olmasın. Saçlarınızdaki parlaklığı geri kazanabilirsiniz. Kuaförlerin önerdikleri işlemler saçlarınızın tekrar aynı parlaklıkta olmasını sağlayabilir.


 • Gri saçlarınız çoğaldıysa

  Yıllardır saç boyama işlemini evde yapıyorsanız ve saçlarınızda griler çoğalmışsa evde yaptığınız işlemlerde sonuç iyi olmayabilir. Gri saçlar boyadığınızda zor kapanma eğilimi gösterirler.


 • Saç dipleriniz çıkmaya başladığı zaman ne yapabilirsiniz?

  Saç dipleriniz çıkar çıkmaz hemen saçınızı boyatmak zorunda değilsiniz. Bu saç sağlığınız için de doğru olmaz. Saç dipleriniz çıkmaya başladığı zaman bunları saklamak ve dolgunluk kazandırmak için bazı pratik yollar deneyebilirsiniz. Avuç içi büyüklüğündeki saç köpüğünü eşit miktarda nemli saçınıza yedirerek sürün. Ardından saç spreyini tüm saç katmanlarınıza sıkın. Sonra yuvarlak bir fön fırçasıyla saç diplerinin 2-3 cm’lik kısmını kurutun. Fırçayı dik bir şekilde tutarak saçı kök çizgisinden yukarı kaldırın. Bu işlem boyasız görünen saç diplerinizi gizlemenize yardımcı olur.


 • Boyalı saçlarda bakım

  Boya saçların doğal nemini kaybettirdiği için saçlar daha çabuk yıpranır. Saç boya işlemi zararlı bir işlem olduğu için diğer kimyasal işlemleri minimuma indirmek doğru olacaktır. Örn. Perma yaptırmak ve her gün düzleştirici kullanmak gibi… Kimyasal işlem görmüş saçların kırılma eğilimi daha fazladır. Saçınızı çok sık boyatmak saç kaybı riskini artırmaktadır.