ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Sıcak değil, ılık suyla yıkanın

  Sıcak suyla sık sık duş almak ve uzun süren köpüklü banyo keyfi yapmak ciltte kuruluğu arttırır. Duş sürenizi 10 dakikadan uzun tutmamaya özen gösterin. Sıcak değil, ılık suyla banyo yapmayı tercih edin.
   


 • En iyisi sabunsuz temizleyiciler

  Sabun cildi kurutur. Bu nedenle ph değeri 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ile gliserin oranı yüksek sabunlar kullanın.
   


 • Odanız da nemli olsun

  Yazın soğutulan ve kışın da ısıtılan ev ya da ofis ortamı kuru havaya maruz kaldığımız ve bundan kaynaklanan problemleri en çok yaşadığımız yerlerdir. Genel olarak bulunduğunuz ortamın nem oranının yüzde 50 civarında olması gerekir. Nem makineleri mekanlara rahat nefes aldırır.
   


 • Mümkün olduğunca az kese ve peeling

  İlerleyen yaşlarda ciltte incelme ve cilt elastikiyetinin azalması gibi bir sorun oluşur. Buna bir de kuru ve soğuk hava eklenince ciltte tahriş, kabuklanma ve yaralar gelişebilir. Kış aylarında kese veya peeling bu nedenle önerilmez.
   


 • Cildi nemlendiren ürünler kullanın

  Kuru cilt probleminiz varsa yoğun nemlendiricili kremler kullanmalısınız. Banyo sonunda sürebileceğiniz vücut yağları, cildinizin nem kaybını engeller. Bebeklere uygulanan saf zeytinyağı doğal bir ürün olduğu için bu tür ürünleri de rahatlıkla deneyebilirsiniz. Ayrıca haftalık nem maskeleri de cildinizin nemlenmesinde oldukça fayda sağlar.
   


 • Ellere ılık zeytinyağı banyosu yapın

  Doğal bir ürün olan zeytinyağının içeriğinde bulunan E ve K vitamini, yağ asitleri ile antioksidanlar cilt hasarının önlenmesine yardımcı olur. Zeytinyağının yoğun onarıcı özelliğinin yanı sıra, cilt için nem sağlamak gibi bir işlevi de vardır. Çok kuru ve çatlak ellerinize yaklaşık 10 dakika zeytinyağı banyosu yaparsanız, sonucun ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz.
   


 • Cildinizi seviyorsanız az için

  Aşırı alkol tüketimi cildin su kaybetmesi, bunun sonucunda da kuruyup kırışmasına neden olur. Alkolden mümkün olduğunca uzak durmanız bu açıdan önemlidir.