ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Çocuğunuzla yola çıkarken...

  Ailece yapılan tatiller her zaman keyiflidir ancak çocuklu ailelerin bu yolculukları çocuklarının durumuna göre ayarlaması önemli. Yola çıkmadan önce doktorunuza, gideceğiniz süre ve yapacağınız yolculuk hakkında bilgi vermek ve dikkat edilecek noktaları birlikte gözden geçirmek önemli. Gerekli kontrollerden sonra çocuğunuzun sağlığı ile ilgili bir sorun yoksa, tatile çıkmaya hazırsınız! Tabi gerekli koşulları yerine getirdikten sonra. Uzun yolculuklarda çocukların rahatı ve sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler...


 • Yolculukta çocuğunuzu görmezden gelmeyin

  Uzun yolculuklar yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de yorucu ve sıkıcı olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun yolculukta sıkılmaması için onunla yolculuk sırasında konuşun. Yol ve çevre hakkında ona bilgiler verin, masal anlatın. Çocukların çok az bir kısmı uzun yolculuklara aralıksız tahammül edebiliyor. Bu nedenle sık mola verin ve molalarda oyun oynayarak çocuğunuzu rahatlatın. Ayrıca çocuklar, sabah erken saatte daha rahat yolculuk yapabilir.


 • Arabada çocuk koltuğu kullanın

  Otomobil yolculuğunun en önemli unsuru, arabadaki herkesin emniyet kemeri kullanması, bebeklerinse özel araç koltuklarında seyahat etmesi. Eğer bebeğiniz araç koltuğunda uzun yola alışık değilse bir kaç alıştırma yolculuğu yapın. Hiçbir gerekçeyle koltuğundan çıkmasına izin vermeyin.


 • Araç hijyeninize dikkat edin

  Seyahate çıkılacak aracın temizliği çok önemli. Seyahate çıkmadan önce otomobilinizi detaylı şekilde temizletin ve klimasını kontrol ettirin. Ayrıca çocuğunuzun sağlığı için toz tutmayan paspasları tercih edin.


 • Çocuğunuz hastaysa uçağı tercih edin ama...

  Enfekte bir hastalık dışında çocuğunuzun bir rahatsızlığı varsa seyahatleri kısa tutabilmek için uçak yolculuğunu tercih etmek yararlı olacaktır. Ancak aktif bir enfeksiyonu varsa hem çocuğunuzu ve kendinizi hem de diğer yolcuların sağlığını göz önünde bulundurarak zorunlu olmadıkça uçakla yolculuk etmeyin. Yine kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri çok şiddetli kulak ağrılarına yol açabiliyor. Sinüzitli çocuklarda aynı şekilde şiddetli baş ağrıları oluşabiliyor. İshali olan çocukların da uzun süren uçak yolculuklarında aşırı sıvı kaybedebileceği göz önünde bulundurularak uçmalarını önermiyoruz. Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan çocukların da uçuş öncesi doktor kontrolünden geçmelerinde yarar var.

   


 • Yanınızda ilaç bulundurun

  Ağrıkesici, ateş düşürücü, mide bulantısını kısmen önleyen damla ve fitiller, antiseptik solüsyon ve steril gazlı bez, yara bandı gibi küçük kazalara geçici çözümler bulmanızı sağlayacak ilaçları hazırda bulundurun.