ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Çocuğunuzun karnesinde zayıf varsa...

   Karne çocuğun yıl boyunca aldığı ders notlarının ortalamasını yansıtır. Çocuğun bilgi, beceri ya da yeterliliklerini tam anlamıyla yansıtmaz. Notlarının zayıf olması çocuğun başarısızlığı olarak değerlendirilmemelidir. Hem çocukların hem ergenlerin anne babaları tarafından kabullendikleri ve desteklendiklerini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Ağır eleştiriler, küçük düşürücü tutum ve cezalar çocuklarda reddedilmişlik hissi yaratır, bu durum hayatın ileri dönemlerine de yansır. Özgüven eksikliği, yetersizlik duygusu gibi olumsuz kişilik görüntüleri gelişmesine neden olur. Çocukların karne dönemi de dahil anne babaların destekleyici tutumlarına her dönem ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.
  Karnesinde zayıf getiren çocuğa anne-babaların doğru yaklaşımı için 6 öneri:


 • Çabalarını görmezden gelmeyin

  Düşük karne notları; anne babaların, çocuğun okul dönemi süresince gösterdiği çabanın görülmemesi, desteklenmemesine neden olmamalıdır. Karne notları anne babaların arzu ettiği gibi olmasa da çocuklarının çabalarını gördükleri ve takdir ettiklerini onlara hissettirmeleri gerekir.


 • Cezalandırıcı davranmayın

  Düşük notları nedeniyle üzgün olan çocuk, anne babasından cezalandırıcı bir tutum görürse baş etmede zorlanacağı yetersizlik duyguları yaşayabilir, davranım sorunları geliştirebilir. Kötü karne notlarıyla hayal kırıklığı yaşayan anne babalar, bunu tamamen çocuğun başarısızlığı olarak değerlendirip çocuğun kişiliğine yönelik suçlama ve eleştirilerde bulunmaktan kaçınmalıdır.


 • Öz eleştiride bulunun

  Anne babaların; çocuğun okulda başarılı olabilmesi için temel ihtiyaçlarının karşılanması, uygun çalışma ortamı sağlanması, düzenli okul ziyaretleri yapıp yapmadığı, öğretmeniyle iletişim halinde olup olmadığı, çocuğun okuldaki uyumu, dersteki zorlanmaları hakkında yeterli bilgi sahibi olup olmadığı hususlarını gözden geçirmeleri, eksiklik gördüğü konularda telafi edici girişimlerde bulunmaları gereklidir.


 • Çocuğun zorlandığı alanları belirleyin

  Anne babaların; karne notları ve öğretmenlerin geri bildirimi dışında, çocuğunu dinleyerek ve anlamaya çalışarak zorlandığı alanları belirlemesi, çocuğun da onayını alarak yetersiz olduğu alanlarda gerek öğretmenlerinden gerek rehberlik servisinden yardım alarak alternatif çözümler üretmesi çocuğun başarısını artıracaktır.


 • Tatil gereksinimini ön planda tutun

  Kötü karne, çocuğun tatil gereksiniminin göz ardı edilmesine neden olmamalıdır. İstediklerini yapabildiği, eğlenebildiği bir tatil süreci; çocuğun enerji toplaması, yeni ders yılına motive bir şekilde başlaması için gereklidir. Anne baba ve çocukla birlikte; çocuğun yetersiz olduğu alanların telafisine yönelik hazırlanan çalışma programında çocuğun tatil gereksinimi ön planda tutulmalıdır.


 • Özel yeteneklerini ve ilgi alanlarını destekleyin

  Çocukların başarısız olduğu alanların desteklenmesinin yanı sıra başarılı oldukları, güçlü yanlarının belirlenerek desteklenmesi de önemli. Özel yetenekleri ve ilgi alanlarının desteklenmesi hem çocuğun motivasyonunu çoğaltır hem de kabul gördüğü ve takdir edildiğini hisseden çocuğun özgüveni artar.


Etiketler: okul çocukları , okul , karne