ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kapalı ortamlardan uzak tutun

  Kış aylarında hastalıkların çabuk yayılmasında önemli bir neden, kapalı ortamlarda geçirilen zamanın yaz aylarına göre daha fazla olmasıdır. Özellikle çocuğunuz okul döneminde ise bu hastalıklara karşı daha savunmasız olur. Bu nedenle mümkün olduğunca çocuğunuzu kapalı ortamlara sokmayın, hasta iken okula göndermeyin ve diğer çocuklardan uzak tutun.
   


 • El hijyenine dikkat edin

  Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda her yere dokunmasını engelleyin. Çünkü kış aylarında bu enfeksiyonların görülmesinin nedeni, teneffüs yoluyla ve hapşırıkla oluşan mikroplardır. Çocuklar bu tip ortamlarda bir yere dokunduğunda mikroplar ellerine bulaşır. Bu nedenle çocuğunuza ellerini nasıl ve hangi sıklıkla yıkayacağını öğretmeniz gerekir.
   


 • Grip aşısı yaptırın

  Kış enfeksiyonlarından koruyan grip aşısı 6 aydan büyük her çocuk için önerilir. Çocuğunuz okula gidiyorsa, sağlık öyküsünde bazı kronik rahatsızlıkları varsa ya da astım, bronşit, kan hastalıkları ve romatizmal hastalıkları geçirdiyse, mutlaka grip aşısı yaptırılması gerekir.
   


 • Bağışıklığını güçlendirin

  Kış aylarında çocuklara, ekinezya, mürver çiçeği ve ekstra C vitamini içeren besin takviyeleri verilebilir. Çocuğunuza bal yedirmek ya da ballı süt içirmek solunum yolu yumuşaklığını artırır. Çinko ise bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuğunuza kış aylarında ekstra çinko vermek enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olur. Çocuk iştahsız ya da sağlıksız besleniyorsa vitaminler ile takviye etmek gerekir. Normal beslenen çocuğun vitamin ihtiyacı olmaz. Beslenme düzeni kötü olan çocuğa ise balık yağı desteği verilebilir.
   


 • Sıvı tüketimini artırın

  Çocuklar hastalandıkları zaman iştahları da azalır, dolayısıyla daha az sıvı alırlar. Böyle durumlarda da çocuğunuzun daha fazla sıvı almasını sağlamanız gerekir. Bu ihtiyacı gidermek için taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları (papatya, adaçayı, ıhlamur) ve ballı süt içirilebilir. Böylece çocuk hem kalori hem de sıvı gıda almış olur.
   


 • Çok kalın giydirmeyin

  Kış aylarında tek bir kalın kat giydirmektense, ince birkaç kat giydirmek daha doğru. Çünkü kat kat giydirilen ince giysi arasındaki hava ısındığı için, tek kat kalın giysiden daha sıcak tutar. Ayrıca vücut ısısı arttığında ince katlardan birini çıkararak ısısını dengelemek mümkündür. Bu yüzden, çocuğunuzu normalden bir kat daha fazla giydirmeniz yeterlidir. Küçük çocuklar daha çok başlarından üşüdüğü için bere ile kaşkol giydirilmesi faydalı olur. Fakat bunların da temizliğine dikkat edilmesi, sık sık yıkanması gerekir.
   


 • Dinlenmesini sağlayın

  Vücudu toparlamak için dinlenmek, normalde harcanan eforu azaltmak gerekir. Çocuğunuzu uzun süre durdurmak mümkün olmasa da ev içinde, kalabalığa çıkmadan dinlenmesini sağlamanız önerilir.