ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • GRİP: Tedavisinde antibiyotiğin yeri yok!

  “İnfluenza virüs” denilen virüslere bağlı olarak ortaya çıkar. Damlacık yoluyla bulaşır. Hastalık ani titreme, baş ağrısı, ateş, kas ağrıları ve halsizlik ile kendini gösterir. Öksürük olabilir ve ateş 40’a kadar yükselebilir. Çoğu çocuk problemsiz iyileşir, ancak bir kısmında 5-7. günlerde bakterilerin eklenmesiyle zatürree gelişebilir. Ayrıca nadiren virüse bağlı kalp kasının iltihabı, sinir sistemi elemanlarının iltihabı ve iskelet kaslarının iltihabı ortaya çıkabilir.

   
  Tedavisi: Tedavide, seçilmiş hastalarda virüse karşı ilaçlarla birlikte istirahat ve dengeli beslenme önerilir. Normal şartlarda grip tedavisinde antibiyotiklerin yeri yok ancak bakteriyel enfeksiyon eşlik ettiği düşünülüyorsa doktor kontrolünde kullanılabilir. Korunma aşamasında ise en etkili yöntem aşılama. Her yılın sonbahar kış aylarının başlangıcında aşı yapılabilir. Dünya Sağlık Örgütü, 6 aydan büyük tüm çocuklara ve çevresindekilere aşılanmayı önerir.
   


 • SOĞUK ALGINLIĞI: Semptomları giderici tedavi uygulanıyor

  Sebebi ağırlıklı olarak virüsler olan soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kaşıntısı ile başlar. Ardından burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile devam eder. Çocukların yüzde 30’unda öksürük oluşur ve 4-5. günlerde şiddeti artar. Genelde 1 haftada iyileşme olur, ancak çocukların yüzde 25’inde şikayetler 2 haftaya kadar uzayabilir.

   
  Tedavisi: Şikayetleri azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Ateş ve boğaz ağrısı için ağrı kesici ile ateş düşürücüler, burun akıntısı ve tıkanıklığı için çeşitli burun damlaları ve ağızdan alınabilecek çeşitli ilaçlara başvurulur. Antibiyotikler gripte olduğu gibi soğuk algınlığında da önerilmez çünkü antibiyotiklerin virüslere karşı bir etkisi bulunmaz.
   


 • BOĞAZ ENFEKSİYONLARI : Beta virüsüne dikkat!

  Bademciklerin ve boğazın iltihaplanması olarak gözlenen bu hastalığın en önemli sebebini virüsler oluşturur. Virüslerin yanında bakteriler de etkili olabilir. Bakteriler içinde en sık görülen ve en önemli olan etken ise, Grup A Beta hemolitik streptokoklar (Halk arasında Beta mikrobu ya da Beta virüsü olarak bilinir). Hastalık ateş, halsizlik, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı ile başlar. Baş ağrısı, karın ağrısı ve kusma da görülebilir.


  Tedavisi: Grup A Beta Hemolitik streptokok saptanan çocukların mutlaka antibiyotik tedavisi almaları ve bu tedaviyi doktorun önerdiği sürede ve dozda kullanmaları gerekir. Çünkü iyi tedavi edilmeyen çocuklarda kalp romatizması riski oluşur. Ayrıca orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik arkasında veya yanında abse ve lenf bezlerinin iltihabı gibi sonuçlara da sebep olabilir.
   


 • AKUT BRONŞİT: 2 yaş altı bebeklerde sık görülüyor

  Sebebi genellikle virüs olan akut bronşit genellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda ve daha sık 3-6 ay arası erkek bebeklerde ortaya çıkar. Burun akıntısı hapşırma ve hafif üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ile başlar. Ateş hafif veya yüksek olabilir. Bu belirtilerden bir iki gün sonra hışıltı solunum sıkıntısı, hızlı nefes alma, huzursuzluk ve öksürük gibi yakınmalar başlar.


  Tedavisi: Şikayetleri azaltmak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Genellikle antibiyotik gerekmez, ancak bakteriyel bir enfeksiyon eklendiği düşünülüyorsa antibiyotik verilir. Tekrarlayan bronşit ataklarında astım, zatürre, kalp yetersizliği ve daha başka önemli hastalıklar gelişebileceği için doktor takibi önem taşır.
   


 • ZATÜRREE: Aşılar görülme sıklığını azaltıyor

  Zatürree 5 yaşından küçük çocuklarda hala önemli bir ölüm nedeni. Ancak yeni aşıların geliştirilmesiyle (Hib aşısı, Pnömokok aşısı vb.) son yıllarda sıklığı azaldı. Bakteriler, virüsler ve özel durumlarda mantarlar zatürree sebebi olabilir. Hastalık çoğu zaman üst solunum yolu hastalığı belirtileriyle başlar. Öksürük, solunum sıkıntısı (nefes almada zorluk), göğüste yan ağrısı (bazen karın ağrısı da eşlik edebiliyor) olabilir. Bazen kusma da gözlenebilir.


  Tedavisi: Tedavisi düşünülen etkene (virüs, bakteri, mantar) göre değişir. Ayaktan tedavi edilen çocuklarda doktorun önerdiği tedavinin eksiksiz uygulanması ve beklenmeyen kötüleşme durumunda doktor ile irtibata geçilmesi çok önemli.