ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Her üzüntü depresyondur

  Depresyonla üzüntüyü birbirine karıştırmamak gerekir. Üzüntü depresyonun belirtilerinden yalnızca biridir, yanı sıra kaygı, korku, isteksizlik, iştah sorunu gibi belirtiler yaşanırsa depresyon meydana gelebilir.


 • Her depresyon ilaç tedavisi gerektirir

  Depresyon her zaman ilaçla tedavi edilmez. Majör depresyon denilen durumlarda ilaç tedavisi baskındır. Depresyon tedavisinde etkili olan, çoğunlukla psikoterapidir. Psikoterapi olmadan yalnızca ilaç kullanımı tam tedavi için yeterli olmaz. İdeal olan ilaç ve psikoterapinin birlikte uygulanmasıdır.


 • Her intihar girişiminin altında depresyon vardır

  Depresyon ile intihar düşüncesinin ilgisi olsa bile intihar girişimlerinin altında tek başına depresyon yatmaz. Kişiyi intihara sürükleyen çok farklı nedenler olabilir. Depresyondaki kişide intihar düşüncesi, ancak, tedavilerin sonuç vermediğine, düzelemeyeceğine inandığı noktada başlar.


 • Depresyonla biyolojik yatkınlığın ilgisi yoktur

  Aileden alınan genetik özelliklerle belirlenen biyolojik yapı bazı insanlarda depresyonun gelişebilmesi için uygun bir zemin oluşturur. Ailesinde daha önce depresyon geçirmiş biri olan kişi, depresyona daha meyilli olabilir. Tedavi edilse bile biyolojik yatkınlık, yoğun stres altında olanlarda depresyonu tekrar ettirebilir.


 • Depresyon tedavi edilirse tekrar etmez

  Depresyonun tekrarlama riski her zaman olabilir. Tam ve düzenli bir tedavi ile bazı kişilerde tekrarlamaz, kimisinde tedavi gerektirmeyecek düzeyde, kimisinde de tedavi gerektirecek düzeyde tekrarlar yaşanabilir.


Etiketler: depresyon