ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Düzenli ve kaliteli uyuyun

  Özellikle gün ışığından yararlanmak için yapılan saat  değişikliğinden etkilenmemek için yeterli ve kaliteli uyumaya dikkat edilmeli. Bu tarz değişiklikler psikolojiyi de etkiler.  Ortalama 7-8 saatlik uyku adaptasyon sürecinde yeterlidir.  Uyku düzenindeki değişiklikler hastalığın ilk belirtisi de olabilir. Aşırı uyku ya da uykusuzluğu önemsemek gerekir. Aynı saatlerde uyumak, belli saatte uyanmaya çalışmak, gece gündüz ritmini bozmamak gibi önlemlere rağmen uyku düzensizliği devam ederse, bu durum ciddiye alınmalı ve psikiyatr ile görüşülmeli.


 • Spor ve egzersiz yapın

  Spor; su metabolizmasını ve vücut metabolizmasını hızlandırır. Hızlanan metabolizma bedenin adaptasyonunu kolaylaştırır. Bu nedenle düzenli yürüyüş yapmak yorgunluğu atmanın hem en kolay hem de keyifli yoludur.


 • Taze sebze ve meyve tüketin

  Özellikle eksik vitamin ve mineralleri tekrar yerine koymak vücudu canlandırıp adaptasyonu hızlandırır. Mevsiminde bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

   


 • B12 vitamini alın

  B12 vitamini sinir hücrelerini saran kılıfın yapı taşıdır. B12 eksikliği durumunda depresyon, unutkanlık görülebilir. Özellikle sık depresyon yaşayan, mevsimsel depresyon geçiren kişilerin B12 kan düzeylerinin takibi önemli. Antidepresan tedavisinin yanında B12 takviyesi yapılması tedavinin etkinliğini artırabilir. Ağızdan alınan tabletlerin yetmediği durumlarda yapılacak aylık iğnelerle yerine koymak gerekebilir. Proteinden zengin hayvansal gıdalar B12 açısından da zengindir. Et, balık, kuru bakliyatlar, peynir, yumurta başlıca kaynaklarıdır. B12 vitamini bağışıklık sisteminin de güçlü olmasını sağlar.

   

   


 • Folik asit alın

  Özelikle yeşil sebzelerde bulunan folik asitin eksikliğinde depresyon görülebilir. Bu nedenle depresyon tanısı konulan kişilerin kan folik asit seviyelerinin takibi gerekir. Eksiklik durumlarda ise diyetle ve tedaviyle takviyesi yapılmalı.


 • Tiroid fonksiyonlarınızı ölçtürün

  Hipotiroidi, yani tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda klinik depresyona çok benzer bir durum oluşabilir. Mevsimsel depresyon yaşayan kadınların bir kısmında hipotiroidi ve diğer tiroid bezi hastalıklarının görüldüğü biliniyor. Yapılacak basit bir kan testi ile TSH düzeyi bakılarak ve tedavi edilerek bile depresif durumda büyük bir iyileşme kaydedilebilir.

   


Etiketler: psikoloji , depresyon