ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Sivrisineklerden nasıl korunmalı?

  Sivrisineğe karşı yüzde 50’lik DEET içeren solüsyonlar erişkinler tarafından kullanılmakla birlikte 2 aydan küçük çocuklara önerilmez. Hamile ve çocuklar için daha düşük konsantrasyondaki (yüzde 30'dan düşük) ürünler tercih edilebilir. Rüzgâr sivrisinekleri ortamdan uzak tutmayı sağlar. Ayrıca böcek öldüren ışıkları da kullanılabilir.


 • Arı sokmasına karşı ne yapmak gerekir?

  Arı sokmasında parmağınızla ya da cımbızla iğneyi çıkartmaya çalışmak olumsuz sonuçlara neden olabilir. Çünkü bu şekilde iğne içinde kalmış zehri, cilt içine sıkar. Onun yerine bıçağın keskin olmayan tarafı, kredi kartı gibi bir cisim ile tek tarafından iterek iğne çıkarılabilir. Sonrasında hemen soğuk kompres uygulanır.


 • Böcek sokmasına karşı ne yapılmalı?

  Isırılan bölgeyi kalpten daha yüksek düzeyde tutmayın, turnike uygulamayın, aspirin veya ağrı gidericiyi doktor tavsiyesi dışında vermeyin ve olmak gerekir. Isırık vakalarının hafif olanlarında ısırık bölgesinde uyuşma, iğnelenme, hafif ağrı ve kaşınma hissedilekoşturmasını engelleyin. Kaşıntı sonrası yara oluşursa mutlaka sabunlu su ile bu bölgeyi temizleyin. Akrep ısırıklarına karşı da dikkatli bilir. Ağır vakalarda havale, kas spazmları, idrarı ve dışkıyı tutamama, fazla tükürük, hızlı solunum, zorlu solunum, solunumun durması, karın ağrısı, anormal ve hızlı kalp atımları ve sinirlilik görülebilir. Yapılacak ilk şey ısırık bölgesine 10 dakika buz uygulamak ve ardından 10 dakika uygulamamak ve bunu tekrar etmektir. Mümkün olduğu kadar hasta sakin ve hareketsiz tutulmalı. Hemen ardından hastaneye gidilmelidir.


 • Kesik ya da kanamaya ilk müdahale ne olmalıdır?

  Temiz bir bezle yani üzerinizdeki bir gömlek, fanila ya da cebinizden çıkaracağınız bir mendille yaranın üzerine direkt bası yapabilirsiniz. Kanamanın engellenmesi için gerisinden turnike yapılması, kol ya da bacağın sıkıştırılması çok önerilmez. Gerekirse yaranın üzerine konulan bez olduğu yerden kaldırılmadan üzerinden sıkıştırılarak sarılması, kanama kontrolü için önerilen yöntemdir. Yaranın derinliği ve enfeksiyona karşı korunması konusunda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerekir.