ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Diyabeti nasıl anlarız?

  Diyabet hızla artan önemli bir sağlık problemi. Son yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de diyabetik kişiler tüm nüfusun yüzde 13.5’ini oluşturuyor. Henüz diyabet tanısı almamış, ancak bozulmuş glukoz toleransı olan ve diyabete aday kabul edilen kişilerle birlikte bu oran yüzde 33'e çıkıyor. Yani, Türkiye nüfusunun 10’da birinden fazlası diyabetik, 10’da ikisi de birkaç yıl içinde diyabet tanısıyla karşılaşabilir.

   

  Diyabet neden artıyor?
  Diyabet sıklığı pek çok nedene bağlı olarak artar. En önemli nedenler arasında ise aşırı karbonhidratlı gıda tüketimi, fast-food ve şekerli içecek tüketiminin artması, kilo alma, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme yer alır. Kontrol altına alınamayan diyabet damarların yapısını bozar. Bunun sonucunda; kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, kalıcı görme kaybı başta olmak üzere tüm organlarda komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Diyabet, sağlıklı beslenme alışkanlığı, medikal tedavi ve düzenli egzersizden oluşan bir yaşam şekliyle takip edildiğinde bu komplikasyonlar önlenebilir. Ancak erken tanı ve tedavi için öncelikle diyabetin belirtilerini tanımak ve zamanında hekime başvurmak çok önemli. İşte diyabeti anlamınızı sağlayan 7 önemli sinyal…


 • Ağız kuruluğu

  Diyabet öncesi dönem, erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale gelir. Bu durumda önce toklukta kan şekerleri yükselmeye başlar. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk belirtilerini oluşturur.


 • Gece idrara kalkma

  Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin yanı sıra kanda yükselen kan şekerinin böbrek üzerinde yarattığı basınç nedeniyle kişiler gece uykudan idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlar. Gecede bir kez idrara kalkmak normal sayılır. Ancak birden daha fazla sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünmesi, akla diyabeti getirmeli.


 • Bacaklarda kramplar

  İnsülin azlığı nedeniyle kanda şeker yükselirken, hücre içine girip yakıt olarak kullanılamadığı için hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkar. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu dönemde başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti artan belirtileri oluşturur. Bu tür şikayetleri olan kişilerde açlık kan şekeri normal olsa bile tokluk şekerlerinin takibinin ya da şeker yükleme testinin mutlaka yapılması gerekir.


 • Uyuklama

  Kanda şeker yüksek olmasına rağmen yakıt olarak kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalır. Bu durum, beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkar.


 • Kaşıntı

  Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kurur ve genel bir vücut kaşıntısı başlar. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölgede daha yoğun olabilir.


 • Vajinal mantar enfeksiyonları

  Vücut sıvılarında artan şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla birlikte tekrarlayan mantar enfeksiyonları gelişebilir.


 • Kilo kaybı

  Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlar. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması nedeniyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışır. Bu dönemde yukarıdaki şikayetlere ek olarak kilo kaybı ortaya çıkar.