ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Ne oldu?

  Ambulans çağırmanıza neden olan şikayeti açıkça ve kısaca anlatmanız gerekir. Bir bilinç kaybı veya nefes darlığı olduğunu belirtmeniz yeterli olur. Çağrı merkezinde çağrınızı yanıtlayan paramedik veya doktor ihtiyaç duyduğu detayları soracaktır. Sadece bu sorulara cevap vermeniz süreci hızlandırır ve yardımın size daha kolay ulaşmasını sağlar. Hastanızın o anki durumunu tüm açıklığıyla anlatın.


 • Numara

  Arayan telefon numarası ve ikinci bir telefon numarası hattın düşmesi, adres bulmakla ilgili yaşanabilecek bir sorun veya hastaya yapılabilecek uygulamalarla ilgili çağrı merkezi doktorunun size yaptırabileceği ilkyardım uygulamaları için hayati önem taşır. Mutlaka size ulaşılabilecek bir telefon numarasını iletin ve bu telefonu meşgul etmeyin.


 • Nerede oldu?

  Telefondaki doktor veya paramedike vereceğiniz açık posta adresi o anda yola çıkmış olan ambulansa iletilir ve size ulaşmaları sağlanır. Bulunduğunuz semt, cadde, sokak, kapı numarası ve daire numarası ihtiyaç duyulacak bilgilerdir. Çevrenizde iyi bilinen yerler üzerinden verebileceğiniz tarif bu süreci kolaylaştırır. Bir market köşesinden içeri giren bir sokak, büyükçe bir cami veya okula göre vereceğiniz bir yönlendirme adres bulma sürecini kolaylaştıracağı için ambulans içindeki ekibin size ulaşma süresini doğal olarak kısaltır. Açık bir posta adresi ve bu adrese ulaşmayı kolaylaştıracak bir tarif verin.
   


 • Ne kadar kişi?

  Tek bir kişinin mi yoksa birden fazla kişinin mi hasta veya yaralı olduğunu belirtmek yönlendirilecek yardım ekibi sayısını değiştirir. Çok kişinin yaralandığı bir trafik kazası veya çok kişinin maruz kaldığı bir zehirlenme vakası durumunda doğal olarak çok sayıda yardım ekibi olay yerine yönlendirilir. Kaç yaralı veya hasta olduğunu mutlaka belirtin.


 • Ne şiddette?

  Yaralanma veya hastalığa neden olan etkenin şiddetini belirtmeniz gelecek olan yardım ekiplerinin çeşit ve sayısı için de önem taşır. Örneğin sıkışmalı bir trafik kazası, patlama veya yangın gibi bir durumunda gelecek sağlık ekipleri itfaiye desteği isteyebilir. Toplumsal bir olayda ise güvenlik güçlerinin desteğine ihtiyaç duyulacaktır. Yaralı veya hastalığa neden olan etkeni mutlaka belirtin.