ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Alerjik astım

  Alerjik astım, herhangi bir alerjen madde ile temas halinde ortaya çıkabilir. Genellikle bu alerjen maddeler yaşadığımız ortamda sık olarak karşılaştığımız; ev tozu akarları, rutubetli ortamlarda bulunabilen küf mantarları, evlerde beslenen kedi, köpek ve kuş gibi hayvanların tüy ve çıkartıları, hamam böceği ve özellikle bahar ve yaz aylarında sıkça maruz kalınan ağaç ve ot polenleri. Bunlara ek olarak bazı gıda maddeleri de özellikle çocuklarda alerjik nedenli astıma neden olabilir. Alerjik astımı olan hastaların büyük bir kısmında aynı zamanda alerjik rinit (burunda sulu akıntı ve kaşıntı) alerjik konjunktivit (gözde kaşıntı ve yanma hissi) ve sinüzit beraber görülebilir.


 • Alerjik olmayan astım

  Alerjik olmayan astımın en önemli nedeni doğuştan solunum yolları duyarlı kişilerde, çocukluk çağında geçirilen solunum yolu hastalıkları ve sigara dumanına maruz kalmak ile artan darlıktır.


 • Mesleki astım

  Mesleki astım gelişmiş ülkelerde en sık görülen mesleki akciğer hastalığıdır. ABD ve Japonya'da yeni tanı alan astım vakalarının yaklaşık yüzde 15'inden meslekleri sorumlu tutuluyor. Yaklaşık olarak 250 çeşit maddenin meslek astımından sorumlu olduğu saptanmıştır.


 • Egzersize bağlı astım

  Ağır fiziksel hareketler, hava yolları hassas olan kişilerde aniden daralma yaşanmasına neden olur. Başlangıçta yalnızca egzersizle ortaya çıkan astım belirtileri zaman içinde başka etmenlerle de yaşanır hale gelir. Astımlı hastalarda egzersize bağlı olarak belirtilerin ortaya çıkma sıklığı yüzde 40 - 90 arasında değişir. Bu astım tipi egzersiz sonrasında ortaya çıktığı için, sporun fazla yapıldığı çocukluk ve gençlik dönemlerinde daha sık görülür. Ancak, diğer yaş gruplarında da ortaya çıkabilir. Egzersizden sonra ortaya çıkan ve beş - on dakika süren belirtiler 30 - 60 dakika içinde düzelir. Bu astım tipinde görülen belirtiler diğer astım tiplerinde görülenlerden farklı değil.