ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Hormonlar

  Ergenlik dönemindeki genç kızlarda östrojen hormonu seviyesi yükselir. Bu durum kadınsal vücut hatlarının şekillenmesini sağlarken, yağ depolanması sonucu kilo almalarına da neden olur.


 • İştah artışı

  Kadınların vücudu yağlanmaya her zaman daha yatkındır. Ergenlikte vücutta değişen hormon dengelerinin etkisi, artan iştahın da katkısıyla artar ve aşırı kilo almaya yönelik bir eğilim ortaya çıkar. Bu dönemde beslenmede yapılan hatalar kilo alma nedenidir.


 • Duygusal dalgalanmalar

  Ergenlik döneminde duygusal dalgalanmalar da sık olarak yaşanır. Bu dönemdeki gençlerde iştahsızlık görülebileceği gibi aşırı yeme isteği de görülebilir. Beslenmede yapılan bu hatalar ergenlik dönemindeki kızların hızlı kilo almasıyla sonuçlanabilir.


 • Ergenliğe erken girmek

  Ergenlik çağının sonundaki kızlarda salgılanan kadınlık hormonu östrojen, kemiklerdeki büyüme plaklarını kapatır ve bu dönem, boy uzamasının durması ile sonlanır. Bu nedenle ergenliği geç yaşayanlarda, boy uzaması bir süre daha devam eder. Erken ergenlikte ise genetik olarak boy uzama şansı olsa bile kemikteki büyüme plaklarının kapanması boy uzamasını sonlandırır. Boyu beklenenden kısa kalan genç kızların kilo fazlalığı ile karşılaşma eğilimi de doğal olarak daha fazla olur. Yapılan çalışmalar da ergenliğe erken giren kızların erişkinlik döneminde daha kısa ve kilolu olduklarını ortaya koyuyor.


 • Hareketsizlik

  Türkiye'de genç kızlar arasında spor yapma oranı oldukça düşük... Ağır ders çalışma düzeninin yanında, spor ve aktivite için yeteri kadar boş zamanın olmayışı gençleri hareketsizliğe iter ve özellikle ergenlik döneminde hızlı bir şekilde kilo alımına neden olabilir.